Bezpłatny spacer historyczny po Wrocławiu śladami artystek i artystów

0
a

Do 30 listopada w galerii Mieszkanie Gepperta – dawnej pracowni Hanny Krzetuskiej i jej męża, Eugeniusza Gepperta – zobaczymy dzieła reprezentantek legendarnej Grupy Wrocławskiej oraz współczesne interpretacje artystek młodego pokolenia. „To maluję ja!” to projekt poświęcony osobom współtworzącym powojenne środowisko plastyczne Wrocławia. 26 listopada podczas miejskiego spaceru – historyczka Ewa Pluta, autorka nowej książki pt. „Wrocławianki” – opowie o pierwszych latach działalności grona artystycznego w polskim Wrocławiu. Udział bezpłatny, obowiązują zapisy.

 Wystawa „To maluję ja!” jest efektem wieloletnich działań fundacji Art Transparent na rzecz upamiętnienia postaci, osiągnięć i twórczości wrocławskich nestorów sztuki współczesnej. Ekspozycja obejmuje prace wystawione w galerii Mieszkanie Gepperta (ul. Ofiar Oświęcimskich ½). Dzieła i postawy artystek starszego pokolenia malarek Hanny Krzetuskiej, Krzesławy Maliszewskiej oraz Wandy Gołkowskiej zostały poddane interpretacji młodszych, współcześnie żyjących i pracujących we Wrocławiu twórczyń: Justyny Baśnik, Karoliny Szymanowskiej, Kariny Marusińskiej, Agnieszki Sejud i Anny Kołodziejczyk. Kuratorzy Małgorzata Miśniakiewicz i Michał Bieniek chcą w ten  sposób zbadać, czy w lokalnym środowisku sztuk wizualnych istnieje świadomość i potrzeba pokoleniowej kontynuacji.

 Projektowi  „To maluję ja!” towarzyszy szereg wydarzeń towarzyszących. Tuż po otwarciu wystawy odbyło się forum dyskusyjne  związane z powojenną, wrocławską historią kobiet w sztuce współczesnej; udział wzięły zarówno świadkinie działalności Grupy Wrocławskiej – m.in. Anna Szpakowska-Kujawska, jak i ekspertki oraz „spadkobierczynie”, tworzące aktualnie. Wszystkie trzy panele dyskusyjne można obejrzeć na profilu fundacji na Facebooku. Uczniowie i uczennice szkół podstawowych poznawali korzenie wrocławskiej sztuki podczas warsztatów edukacyjnych, skupiając się na pojęciach abstrakcji i syntezy; powstałe materiały edukacyjne są dostępne do pobrania na stronie internetowej fundacji Art Transparent.

W najbliższą sobotę, 26 listopada o godzinie 14:00 rozpocznie się bezpłatny spacer historyczny pt. „Powojenny Wrocław wystawia sztukę”,  który poprowadzi Ewa Pluta, związana z Muzeum Miejskim Wrocławia:Tu w 1946 roku odbyły się pierwsze pokazy prac wrocławskich artystów, którzy na Ziemie Zachodnie przybyli by utworzyć we Wrocławiu wyższe szkolnictwo artystyczne. Musieli zmierzyć się tu z ogromnymi problemami aprowizacyjnymi, brakowało dosłownie wszystkiego, także pracowni i miejsc wystawienniczych. O ich utworzenie szczególnie zabiegała malarka i aktywistka Hanna Krzetuska mówi autorka serii podcastów poświęconych postaci Krzetuskiej, dostępnych m.in. na Spotify. By wziąć udział w spacerze należy wysłać wiadomość na adres zapisy@arttransparent.org. Przewodniczka Ewa Pluta napisała pierwszą w dziejach Wrocławia książkę poświęconą wyłącznie kobietom pt. „Wrocławianki”, której premierę zaplanowano na piątek, 25 listopada, wraz ze spotkaniem autorskim, a to w galerii Mieszkanie Gepperta o 18:00 poprowadzi Karolina Dzimira-Zarzycka.

Ekspozycja „To maluję ja!” z cyklu „15% abstrakcji” w galerii Mieszkanie Gepperta jest dostępna w poniedziałki i czwartki od 15:00 do 19:00 oraz w środy od 11:00 do 19:00 (lub w innym, umówionym terminie). Wstęp wolny.

Więcej informacji: https://arttransparent.org/event/hanna-krzetuska-to-maluje-ja

wystawa „To maluję ja!” z cyklu „15% abstrakcji”

14.10 – 30.11.2022

artystki:
Hanna Krzetuska, Wanda Gołkowska, Krzesława Maliszewska, Justyna Baśnik, Anna Kołodziejczyk, Karina Marusińska, Agnieszka Sejud, Karolina Szymanowska

galeria Mieszkanie Gepperta
ul. Ofiar Oświęcimskich 1/2, 50-069 Wrocław

godziny otwarcia:
pon. i czw. 15:00-19:00
śr. 11:00-19:00

lub w innym umówionym terminie: zapisy@arttransparent.org

www.arttransparent.org

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. Współfinansowano ze środków Gminy Wrocław. www.wroclaw.pl

 

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułAkwarium morskie – świetny pomysł na prezent!
Następny artykułWrocław: Fotele do wzięcia! Kino Nowe Horyzonty zaprasza mieszkańców do zabrania części foteli
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.