Akwarium morskie – świetny pomysł na prezent!

0

Czasy, w których przyszło nam żyć obfitują w liczne możliwości rozwijania pasji i zainteresowań. Jeszcze niedawno, osoby zakochane w egzotycznych kolorach i kształtach raf koralowych mogły się nimi cieszyć jedynie podczas dalekich, a co za tym idzie drogich, wyjazdów nad ciepłe morza.

Oczywiście ci, których było stać, mogli zafundować sobie w domu akwarium morskie, ale nie ukrywajmy – była to inwestycja bardzo droga i wymagająca potężnej wiedzy. Zgromadzenie niezbędnego sprzętu, odpowiedniej wielkości akwarium, szafki oraz wszystkich potrzebnych preparatów wiązało się z poniesieniem ogromnych wydatków na zakup i późniejsze utrzymanie tego ekskluzywnego hobby.

Na szczęście te czasy są już za nami. Oczywiście, akwarystyka morska nadal pozostaje hobby, w którym nie ma górnego pułapu wydatków, ale dzięki ciągle poszerzającej się ofercie rynkowej, staje się ona coraz bardziej dostępna dla przeciętnego zjadacza chleba.

Dziś nie trzeba już znać się na technikaliach, by móc kompletować odpowiedni sprzęt. Każdy szanujący się sklep akwarystyczny – a takim jest Trzmiel, funkcjonujący w Internecie pod adresem trzmiel.com.pl – posiada w swojej ofercie gotowe zestawy do stworzenia akwarium morskiego.

Są to również niewielkie kostki, których prowadzenie nie wymaga posiadania zaawansowanych technologicznie sprzętów. Do założenia i prowadzenia niewielkiej rafy wystarczy najczęściej odpowiedni filtr i grzałka akwarystyczna. Specjalistycznym urządzeniem jest lampa, która musi emitować światło o odpowiedniej dla koralowców barwie. Światło jest potrzebne nie tylko do podkreślenia wybarwienia zwierząt morskich. Dzięki niemu symbiotyczne glony zooxantelle dostarczają koralowcom niezbędnych substancji odżywczych.

Na szczęście dostępne na rynku zestawy służące do stworzenia akwarium morskiego wyposażone są w odpowiednie oświetlenie. Oświetlone nim koralowce będą dobrze odżywione, a ich kolory będą zachwycać wszystkich obserwujących.

Sklep akwarystyczny Trzmiel oferuje szeroki wybór tego typu zestawów: https://trzmiel.com.pl/akwarystyka-morska/akwaria-i-zestawy. Dostępne są one w różnych wielkościach i zakresach cenowych, więc każdy, komu marzy się własny prywatny wycinek podmorskiego świata znajdzie wśród nich coś dla siebie.

Najmniejsze zestawy nadają się idealnie na prezent dla kogoś, o kim wiemy, że zawsze marzył o własnej rafie. Nie wymagają one wiele miejsca i, jak już wspomnieliśmy, nie są skomplikowane technicznie. Warto przy tym wiedzieć, że małe zbiorniki nie pozwalają jednak na pełne „rozwinięcie akwarystycznych skrzydeł”. Ich ograniczona wielkość umożliwia hodowlę jedynie niektórych gatunków koralowców i innych niewielkich zwierząt. Ale bez obaw – nawet one zachwycają kolorami i zachowaniami i stanowić będą dumę ich posiadacza oraz staną się największą ozdobą wnętrza. Wśród ryb, które z powodzeniem mogą mieszkać w takich małych akwariach morskich są popularne błazenki, znane również pod nazwą „Nemo”. Rybki te żyją w parach i mieszkają w ukwiałach, od których nie odpływają za daleko. To sprawia, że nie potrzeba wielkiego litrażu, by móc z powodzeniem hodować rodzinkę tych uroczych ryb. Najmniejsze zestawy akwariowe sprawdzą się także w hodowli bezkręgowców, takich jak na przykład ślimaki, jeżowce, niewielkie kraby, małże, rurówki albo krewetki. Wprowadzają one z powodzeniem element ruchu w podwodny krajobraz, więc obserwatorowi nigdy nie będzie grozić nuda.

Prowadzenie takiego niewielkiego akwarium morskiego nie jest przy tym specjalnie trudne. Pomijając dbanie o właściwą filtrację i temperaturę, oraz karmienie mieszkańców naszego mikro-morza, niezwykle istotną rzeczą jest, aby pamiętać o kontrolowaniu i uzupełnianiu poziomu wody. Mieszkańcy raf są dość wrażliwi na zmiany parametrów wody, a jej parowanie sprawia, że zwiększa się stężenie rozpuszczonych w niej soli i pierwiastków. W przypadku zaawansowanych technicznie zbiorników stosowane są urządzenia zwane „automatycznymi dolewkami”, które same kontrolują poziom wody i uzupełniają ją czerpiąc uprzednio przygotowaną solankę ze specjalnego zbiornika. W przypadku małych akwariów najczęściej nie ma konieczności użycia tego typu rozwiązania i akwarysta może samodzielnie troszczyć się o zapewnienie właściwej ilości wody w zbiorniku. Na szczęście historią są czasy, gdy właściciel małej rafy zmuszony był również samodzielnie sporządzać solankę. Jest to czynność wymagająca pewnego przygotowania, bowiem nie tylko należy mieć dostęp do wody RODI pochodzącej z filtra odwróconej osmozy, to jeszcze należy się zaopatrzyć w odpowiednią sól, którą następnie trzeba dawkować w odpowiedniej ilości. Dziś, każdy dobry sklep akwarystyczny ma w swojej ofercie uprzednio przygotowane pojemniki z wodą morską, więc jedyne, co pozostaje akwaryście, to udać się do sklepu i kupić odpowiednią jej ilość.

Akwarystyka morska to bardzo wdzięczne i piękne hobby. Dostarcza ono wielu wrażeń estetycznych i jest źródłem zachwytu dla wszystkich, którzy mają szansę podziwiać naszą małą rafę. Dostępne na rynku gotowe zestawy do stworzenia akwarium morskiego sprawiają, że teraz można w prosty sposób zająć się opieką nad morskimi stworzeniami i cieszyć się ich kolorami. To także świetny punkt wyjścia do głębszego „zanurzenia się” w tym hobby. Zestawy do akwarium morskiego są idealne, by nauczyć się jak prowadzić własną rafę, a ich relatywnie niskie ceny sprawiają, że tak zwany „próg wejścia” staje się osiągalny nawet dla osoby o przeciętnych miesięcznych dochodach.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułAndrzejki 2022 we Wrocławiu. 5 najciekawszych wydarzeń
Następny artykułBezpłatny spacer historyczny po Wrocławiu śladami artystek i artystów
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.