Co zobaczyć we Wrocławiu podczas dwudniowej wycieczki? Gdzie znaleźć najtańszy nocleg w centrum? I ile będzie to kosztowało? Specjalnie dla turystów przygotowaliśmy mini poradnik. Nasze propozycje są także skierowane do osób posiadających ograniczony budżet.

W Stolicy Dolnego Śląska jest mnóstwo atrakcji i miejsc wartych odwiedzenia. To właśnie dlatego Wrocław przyciąga do siebie tłumy turystów, którzy chcą poznawać te fascynujące miasto. Ale co warto zwiedzić, jeśli ma się ograniczony czas? Jak ustalić sobie priorytety wycieczki i na czym się najbardziej skupić? Specjalnie dla osób przyjezdnych stworzyliśmy mini poradnik dotyczący: miejsc, noclegu i przemieszczaniu się po Wrocławiu.

Zaczniemy od tego, co najciekawsze, czyli miejsc które koniecznie trzeba odwiedzić. Zwiedzanie miasta zwykle rozpoczyna się od centrum i my także pójdziemy tym standardowym tropem. Centrum Wrocławia skupia mnóstwo ciekawych obiektów i warto ten fakt wykorzystać – zwłaszcza jak dysponuje się ograniczonym czasem na podróżowanie po metropolii. Poniżej przedstawiamy naszą top listę, którą przygotowaliśmy w oparciu o najbardziej optymalne trasy.

Polecamy zabrać ze sobą również kieszonkowy przewodnik. Poniżej 10zł znajdziecie kilka np. tutaj: kliknij



Pierwszy dzień we Wrocławiu

  1. Wrocławski Rynekjeśli wybieracie się do Wrocławia, koniecznie musicie go zobaczyć! Rynek we Wrocławiu jest jednym z największych w Europie. Stanowi go prostokąt o wymiarach 213 x 178 m. Ma powierzchnię 3,8 ha. Ten ogromny plac jest zabudowany urokliwymi, kolorowymi kamienicami z różnych epok. Wrocławski Rynek jest miejscem tłumnie przyciągającym zarówno miejscowych, jak i turystów. Odbywają się tutaj różne miejskie imprezy, m.in. zimą słynny Jarmark Bożonarodzeniowy, a latem kina w plenerze. Przy Rynku znajduje się duża fontanna, która idealnie spełnia swoje zadanie w upalne dni, kiedy przechadzający czują potrzebę orzeźwienia.

Rynek jest także skupiskiem księgarń, sklepów z pamiątkami oraz wielu restauracji. Duży wybór klimatycznych knajpek sprawia, że każdy znajdzie tu pyszne jedzenie dla siebie. Na zwiedzanie przepięknego wrocławskiego Rynku nie potrzeba żadnych pieniędzy, ale na pewno się one przydadzą na pamiątki, czy smaczny obiad. 

fot. Kamil Chorągwicki
fot. Kamil Chorągwicki
  1. Po spacerze warto skorzystać z niezapomnianej rozrywki w, jedynej takiej w tej części Wrocławia – mowa o Wiking Axe Throwing Club – klubie do rzucania toporkami do tarczy. To niezwykłe miejsce, które oferuje czas pełny mocnych wrażeń.Rzucanie toporem to coraz bardziej popularny sport. Pod okiem doświadczonego instruktora, nauczysz się bezpiecznie i skutecznie rzucać toporem do celu. To wspaniała okazja, aby poczuć się jak prawdziwy Wiking i spędzić czas w niecodziennym miejscu.

    Adres: ul. Świdnicka 12-16

  2. Jeśli zobaczycie już Rynek, zaczerpniecie dawki wrażeń w klubie do rzucania toporkami i zregenerujecie się dobrym jedzeniem, wstąpcie do Muzeum Pana Tadeusza (Rynek 6). Znajduje się tu jedyny na świecie rękopis „Pana Tadeusza”, w tle grafik, obrazów i rzeźb. Ekspozycja jest uzupełniona prezentacjami multimedialnymi. Muzeum jest otwarte od wtorku do niedzieli w godz. 10:00-18:00. Bilety kosztują 10/20 zł. Najlepiej udać się tutaj w niedzielę. Dlaczego? Bo wtedy każdy za bilet zapłaci tylko 1 zł! Na zwiedzanie Muzeum Pana Tadeusza trzeba przeznaczyć około 1,5 h.
fot. Muzeum Pana Tadeusza
fot. Muzeum Pana Tadeusza

Opcja dla miłośników wystaw muzealnych -> wykorzystując usytuowanie w Rynku można też odwiedzić inne muzea, które znajdują się całkiem niedaleko, m.in. Muzeum Sztuki Medalierskiej i Pałac Królewski we Wrocławiu (obiekty przy ul. Kazimierza Wielkiego 35) oraz Muzeum Archeologiczne (ul. Cieszyńskiego 9).

fot. wroclaw.pl
fot. wroclaw.pl
  1. Galeria Neonów przy ul. Ruskiej 46C to miejsce które obowiązkowo trzeba zobaczyć. Najbardziej rozświetlone we Wrocławiu podwórko znajduje się przy ul. Ruskiej 46 (bardzo blisko Rynku). Prezentowane są tutaj stare neony z Wrocławia i Dolnego Śląska, które w Galerii otrzymały nowe życie. Ruską 46C warto odwiedzić nocą, kiedy neony prezentują się najlepiej. Wejście jest darmowe.
    neony-zdjecie-organizatorow-jpg
  2. Ostrów Tumski, czyli zaciszne i urocze miejsce, które najlepiej zobaczyć wieczorem lub nocą. Ostrów ma długą i ciekawą historię, sięgającą ponad 1000 lat wstecz. Początkowo był grodem warownym dynastii Piastów śląskich, natomiast później pełnił funkcję ośrodka zarządu kościoła katolickiego. Obecnie jest miejscem niezależnym, choć do dziś zachowuje swój oryginalny charakter historyczny.

Na Ostrowie Tumskim zobaczycie zabytkową Archikatedrę św. Jana Chrzciciela, kościół św. Krzyża i kościół św. Idziego. Oprócz obiektów sakralnych na Ostrowie znajdują się mosty młyńskie oraz słynny Most Tumski, zwany Mostem Zakochanych. Na tym ostatnim pary zawieszają kłódki z imionami, a klucze wrzucają do Odry. Zakochani wierzą, że ten przesąd sprzyja długoletniemu szczęściu.

fot: Radek Karliński
fot: Radek Karliński

Jeśli dopisze Wam szczęście, może spotkacie na Ostrowie latarnika, który będzie zapalał gazowe latarnie. Nie zdziwcie się, jak wokół tego pana w czarnej pelerynie pojawi się tłum osób, by… zrobić sobie z nim zdjęcie. We Wrocławiu, z pozoru wymarły zawód latarnika cieszy się dużym powodzeniem! Niektórzy uważają nawet, że zobaczenie latarnika przynosi szczęście. Warto zapamiętać, że latarnik przechadza o zmroku tylko po Ostrowie Tumskim, czyli jedynym miejscu, w którym są latarnie gazowe. Spacer po Ostrowie to również bezpłatna atrakcja.

fot. Janusz Krzeszowski
fot. Janusz Krzeszowski

Jeżeli jesteście bardziej zainteresowani historią tego niezwykłego miejsca, odsyłamy do artykułu, w którym znajdziecie więcej informacji oraz trasę spacerową http://kochamwroclaw.pl/ostrow-tumski-dawniej-dzis-trasa-spacerowa-mapa/

  1. Rejsy po Odrze. Rejsy statkami i jachtami po rzece to bardzo ciekawy i przyjemny sposób na zwiedzanie miasta. Nad wrocławską Odrą znajduje się kilka przystani: Kardynalska (Bulwar Włostowica, Wyspa Piasek na Ostrowie Tumskim), Zwierzyniecka (ul. Wróblewskiego 1, tuż obok Mostu Zwierzynieckiego), Przystań ZOO – Brama Japońska (drugie wejście do Zoo za Terarium koło dyrekcji), Przystań Hala Targowa (Bulwar X. Dunikowskiego, koło Hali Targowej) oraz Cypel (Wyspa Słodowa). Statki cyklicznie wypływają na rejsy, które m.in. przebiegają trasami:  Most Pokoju – Muzeum Narodowe – Urząd Wojewódzki – Most Grunwaldzki – Wieża Ciśnień – Śluza Szczytniki. W poszukiwaniu wymarzonego rejsu po Wrocławiu, warto posiłkować się stroną http://www.statekpasazerski.pl/trasy-rejsow.html, na której można znaleźć konkretne informacje o wszystkich dostępnych rejsach.

20449268_290142688126465_2913189945022434758_o

Warto wspomnieć, że niekiedy zdarzają się promocje na rejsy po Odrze – dlatego też zachęcamy do zaglądania na www.groupon.pl. Rejs dla jednej osoby może kosztować jedyne 10 zł!

Drugi dzień we Wrocławiu

  1. Wrocławskie ZOO (ul. Wróblewskiego 1-5) – to jedno z najstarszych ogrodów zoologicznych w Polsce, a jednocześnie jedynie miejsce na świecie, które posiada oceanarium poświęcone faunie Afryki. Tutaj zobaczycie ok. 250 gatunków ryb oraz robiący wrażenie podwodny tunel. Łącznie znajduje się tutaj ponad 14 tys. zwierząt! Na zwiedzanie ogrodu zoologicznego trzeba przeznaczyć średnio około pół dnia. Bilety kosztują 35/45 zł. Warto zaoszczędzić swój czas i kupić je online, ponieważ przed kasami biletowymi są ogromne kolejki! Zwłaszcza jak jest ciepło.

    fot. ZOO Wrocław
    fot. ZOO Wrocław

Do ZOO dojedziecie tramwajami nr 1, 2, 4 i 10 lub autobusami nr 115, 145 i 146.

  1. Z ogrodu zoologicznego jest dosyć blisko do najsłynniejszego dzieła wrocławskiego modernizmu, czyli Hali Stulecia w Parku Szczytnickim (ul. Wystawowa 1). Ten ogromny obiekt budowano w latach 1911-1913. Jego powstanie było związane z setną rocznicą wydania odezwy „Do mojego ludu” (nakłaniającej do oporu przeciwko Napoleonowi Bonaparte) przez Fryderyka Wilhelma III. Rocznicę uczczono wielką wystawą w Hali Stulecia, która prezentowała historię i dorobek Śląska. Potem w Hali gościły kolejne ekspozycje. Przed II wojną światową, Hala Stulecia była także miejscem wystąpień funkcjonariuszy NSDAP i Hitlera. Obiekt przetrwał wojnę bez poważniejszych strat.

    fot. Jarek Ciuruś Fotografia
    fot. Jarek Ciuruś Fotografia

Hala Stulecia jest punktem szczególnie uczęszczanym przez turystów, m.in. z uwagi na bliskość Fontanny Multimedialnej, Pergoli, ZOO i Ogrodu Japońskiego. Hala przyciąga turystów także ciekawą architekturą oraz mnogością rozmaitych wydarzeń, które często mają miejsce w tym ogromnym kompleksie. W obiekcie są organizowane ważne wydarzenia sportowe o randze europejskiej i światowej. Odbywają się tutaj, takie widowiska jak Mistrzostwa Europy w koszykówce „EUROBASKET”, TAURON Basket Liga oraz Wojak Boxing Night i wiele innych. W kompleksie odbywają się także targi: pracy, budownictwa, ślubne, motoryzacyjne, czy botaniczne. Ponadto Hala cieszy się powodzeniem z uwagi na liczne imprezy kulturalne i rozrywkowe, np. koncerty, festiwale, widowiska operowe i teatralne. Wielofunkcyjność kompleksu również sprawia, że jest on również miejscem różnych kongresów, szkoleń, prezentacji oraz spotkań biznesowych.

fot: Michał Świtalski
fot: Michał Świtalski

Warto wspomnieć, że w 2006 roku Hala została uznana za obiekt światowego dziedzictwa UNESCO, co obiektowi jeszcze bardziej podniosło rangę obiektu.

  1. Na terenie Parku Szczytnickiego znajduje się także Ogród Japoński. Został on założony w latach 1909-1913. Przez wiele lat był upiększany i uzupełniany m.in. o elementy kamienne. Obecny kształt Ogrodu jest zawdzięczany polskim i japońskim specjalistom. Ogród Japoński we Wrocławiu to idealne miejsce na relaks, czy pamiątkową sesję zdjęciową. Wszechobecna zieleń oraz przepiękne kwiaty działają kojąco na wszystkie zmysły. Ogród jest niewielkim miejscem, którego obejrzenie nie zajmuje dużo czasu, natomiast warto poświęcić nieco dłuższą chwilę na wyciszenie się w przepięknym otoczeniu.

Namiastkę Japonii w Stolicy Dolnego Śląska najlepiej zobaczyć na wiosnę lub lato, kiedy przypada okres kwitnienia roślin. Spotkaliśmy się z opiniami, że Ogród jest najpiękniejszy w maju.

Bilety wstępu do Ogrodu Japońskiego kosztują kilka złotych.

4. Dodatkową atrakcją, która z pewnością urozmaici Wam te 2 dni spędzone we Wrocławiu będzie GOjump i GOair – to największy kompleks rozrywkowy w Polsce (łącznie blisko 5000 m2 atrakcji!). Największy park trampolin w Polsce i pierwszy na Dolny Śląsku Park dmuchanych atrakcji (dzieli je tylko 250m). W obu parkach znajdują się szatnie, kodowane szafki, kawiarnie, toaleta dla niepełnosprawnych oraz parking. Bilety kupione przez Internet są aż 5 zł tańsze. Do parków dojedziecie tramwajami nr 11, 23 i 6 lub autobusami N, A. To tylko 15 min. od Galerii Dominikańskiej.

GOjump to ponad 15 stref atrakcji: trampoliny, basen z gąbkami, ogromne zjeżdżalnie i ścianki wspinaczkowe. O bezpieczeństwo zadbają najlepsi trenerzy, którzy prawdopodobnie każdego nauczą robić salto. Wejście już od 3 roku życia. Czynne codziennie w godzinach 10:00-21:00 (pon-pt), 9:00-21:00 (sob-nd). ul. Długosza 59-75. wroclaw.gojump.pl

GOair to 20 dmuchanych atrakcji: zjeżdżalnie, tunele, wyrzutnie, tory przeszkód, Eliminator – kręcące się belki, które trzeba przeskakiwać lub omijać i wiele więcej. Wejście już od 6 miesiąca życia. Dwie strefy: dla najmłodszych 0-4 lat oraz arena główna na starszych dzieci i dorosłych. Czynne codziennie w godzinach 10:00-20:00 (pon-pt), 9:00-20:00 (sob-nd)  ul. Długosza 42-46 www.goair.com.pl

 

Jeśli zamierzacie jednak spędzić we Wrocławiu dłużej niż dwa dni, polecamy zapoznanie się z naszym wykazem bezpłatnych atrakcji. Artykuł znajdziecie tutaj -> http://kochamwroclaw.pl/20-rzeczy-ktore-mozesz-zrobic-darmo-we-wroclawiu/

Noclegi w najniższych cenach

Jeżeli program wycieczki macie już wstępnie zaplanowany, trzeba przejść do szukania noclegu. Poniżej przedstawiamy nasze pomysły na hostele w rozsądnych cenach.

  1. Hostel Babel – znajduje się tuż naprzeciw Dworca Głównego (ul. Kołłątaja 16/3). Najtańszą opcją jest wybór kilkuosobowego pokoju, wówczas za nocleg zapłacicie ok. 40 zł. W hostelu miejscem spotkań i odpoczynku jest salon, w którym można skorzystać z internetu, obejrzeć TV, czy pograć na Xbox. Goście mają do dyspozycji wspólne łazienki oraz aneks kuchenny.
  2. Świebodzki Hostel – znajduje się jedynie 5 minut od Rynku (pl. Orląt Lwowskich 20B). Noclegi zaczynają się od kwoty 21 zł (dłuższy pobyt), natomiast wynajęcie kilkuosobowego pokoju na krótszy czas kosztuje ok. 45-50 zł. W ofercie hostelu są pokoje 2, 4 i 6 osobowe.
  3. Hostel Big City – znajduje się przy Tęczowej 57 (ponad kilometr od Rynku). Ceny zaczynają się od 30 zł za dobę. Standardowo – im więcej osób w pokoju, tym taniej. Do dyspozycji dla gości jest kuchnia, w której dostępna jest za darmo kawa i herbata.
  4. Hostel Wratislavia – jest położony zaledwie kilometr od Dworca Głównego (ul. Komuny Paryskiej 19). Ceny noclegów zaczynają się od ok. 35-40 zł. W ofercie hostelu, za dopłatą są także posiłki. Wratislavia ma wyposażoną kuchnię, w której są także kawy i herbaty. Goście mogą także korzystać z salonu z grami, książkami i TV.

Jak poruszać się po Wrocławiu?

Jak najszybciej zaplanować przemieszczenie się z punktu A do B? Najlepiej sprawdzić sobie na Google Maps, jak daleko jest miejsce, w którym się znajdujemy. A następnie dokonać wyboru – spacer czy komunikacja miejska… a może samochód? Jeśli chodzi o poruszanie się po ścisłym centrum Wrocławia, to oczywiście zalecamy spacerek – zwłaszcza jak dopisze pogoda. Nie polecamy natomiast jazdy samochodem po śródmieściu, ponieważ bardzo często występują problemy z wolnymi miejscami parkingowymi (co we Wrocławiu jest praktycznie standardem).

Najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z komunikacji miejskiej. No tak, ale jak z niej skorzystać jeśli nie zna się miasta? Z pomocą oczywiście przychodzi technologia, a konkretniej – aplikacja lub strona internetowa jakdojade.pl. Wystarczy jedynie wpisać miejsce, w którym się znajdujemy oraz podać lokalizację, do której chcemy dotrzeć. Aplikacja wyświetla nazwy przystanków, pokazuje dostępne linie autobusowe i tramwajowe podążające w konkretnych kierunkach, dopasowując przy tym najbardziej optymalną trasę. Warto wspomnieć, że z jakdojade.pl nie tylko korzysta się we Wrocławiu, bowiem aplikacja funkcjonuje też w innych miastach, np. w Krakowie i Szczecinie.

A jak masz więcej czasu, niż dwa dni, to obowiązkowo zajrzyj do naszego artykułu 20 ciekawych rzeczy, które możesz zrobić za darmo we Wrocławiu

Artykuł o Hostelach we Wrocławiu – naciśnij i przeczytaj o naszych polecanych hostelach

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułOsiedla Wrocławia: Tajemnice Kleciny [TRASA SPACEROWA + MAPA]
Następny artykułRuszają IV Targi Edukacji Międzykulturowej