Zakończył się kolejny etap prac konserwatorskich w Auli Leopoldyńskiej – prace w obrębie empory muzycznej, nazywanej także chórem lub balkonem muzycznym.
Aula Leopoldyńska jest największą, najpiękniejszą i najbardziej reprezentacyjną częścią głównego gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego, unikatowym zabytkiem późnego baroku, kochanym przez wrocławian i chętnie odwiedzanym przez zwiedzających.
Dzięki dotacji gminy Wrocław (blisko 1 mln zł), przyznanej Fundacji Uniwersytetu Wrocławskiego w drodze konkursu organizowanego przez Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu, odrestaurowano w 2017 roku sklepienie nad balkonem i malowidła w jednej z wnęk okiennych. Dotacje podobnej wysokości pozwoliły sfinansować również prace wykonane wcześniej: konserwację, remont i wzmocnienie konstrukcji stropu nad Aulą (rok 2015) oraz kompleksową konserwację podium (rok 2016).
– To pieniądze zainwestowane w przywrócenie świetności miejscu, które jest niezwykle cenne i unikalne – powiedział wiceprezydent Wrocławia Adam Grehl.
W 2017 roku w Auli przeprowadzono także inne prace: konserwację malowideł w pozostałych niszach okiennych, konserwację balustrady, wzmocnienie i odnowienie konstrukcji balkonu (źródła finansowania: dotacje Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego i pełnomocnika rządu federalnego Niemiec ds. kultury i mediów oraz środki własne uniwersytetu wrocławskiego).
Szczegółowy opis przebiegu prac można znaleźć, a także zdjęcia sprzed ich rozpoczęcia można znaleźć na stronie: