fot. Maciej Kulczyński

Zakończył się kolejny etap prac konserwatorskich w Auli Leopoldyńskiej – prace w obrębie empory muzycznej, nazywanej także chórem lub balkonem muzycznym.

Aula Leopoldyńska jest największą, najpiękniejszą i najbardziej reprezentacyjną częścią głównego gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego, unikatowym zabytkiem późnego baroku, kochanym przez wrocławian i chętnie odwiedzanym przez zwiedzających.

fot. Maciej Kulczyński
fot. Maciej Kulczyński

Dzięki dotacji gminy Wrocław (blisko 1 mln zł), przyznanej Fundacji Uniwersytetu Wrocławskiego w drodze konkursu organizowanego przez Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu, odrestaurowano w 2017 roku sklepienie nad balkonem i malowidła w jednej z wnęk okiennych. Dotacje podobnej wysokości pozwoliły sfinansować również prace wykonane wcześniej: konserwację, remont i wzmocnienie konstrukcji stropu nad Aulą (rok 2015) oraz kompleksową konserwację podium (rok 2016).

fot. Maciej Kulczyński
fot. Maciej Kulczyński

– To pieniądze zainwestowane w przywrócenie świetności miejscu, które jest niezwykle cenne i unikalne – powiedział wiceprezydent Wrocławia Adam Grehl.

W 2017 roku w Auli przeprowadzono także inne prace: konserwację malowideł w pozostałych niszach okiennych, konserwację balustrady, wzmocnienie i odnowienie konstrukcji balkonu (źródła finansowania: dotacje Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego i pełnomocnika rządu federalnego Niemiec ds. kultury i mediów oraz środki własne uniwersytetu wrocławskiego).

fot. Maciej Kulczyński
fot. Maciej Kulczyński

Szczegółowy opis przebiegu prac można znaleźć, a także zdjęcia sprzed ich rozpoczęcia można znaleźć na stronie:

https://uni.wroc.pl/konserwacja-auli-leopoldynskiej/przebieg-prac/empora-muzyczna/ii-etap-sklepienie-ponad-balkonem/

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułNominacja do Oskara dla filmu”Twój Vincent”! Wrocław jako pierwszy uwierzył w ten film.
Następny artykułNijmegen Zieloną Stolicą Europy 2018 roku! Wrocław po raz kolejny stanie do walki o tytuł
Odkryj Wrocław na nowo