Tradycyjnie już, Wroclavia zaprasza wrocławian i odwiedzających miasto turystów na tematyczne wycieczki po Wrocławiu. W tym roku zaplanowane zostały tak, by umożliwić poznawanie tajemnic i uroków stolicy Dolnego Śląska także tym, którzy potrzebują dodatkowego wsparcia oraz dostosowania planu spaceru do ich szczególnych potrzeb i możliwości. Będzie więc „krasnoludkowy” spacer dla rodzin z dziećmi, wyprawa meleksami dla seniorów oraz spacer w języku zarówno polskim, jak i angielskim oraz ukraińskim.
Lipcowe soboty po raz kolejny będą okazją, by wybrać się na zwiedzanie Wrocławia w towarzystwie doświadczonych przewodników oraz mieszkańców miasta. – W ubiegłych latach nasze spacery cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i były bardzo pozytywnie odbierane przez spacerujących z nami wrocławian oraz turystów. Dlatego z wielką przyjemnością planowaliśmy kolejną edycję, zapraszając do współpracy najlepszych wrocławskich przewodników, którzy przygotowali autorskie programy zwiedzania. W bieżącym roku postanowiliśmy skupić się na tym, by ułatwić zwiedzanie miasta grupom o szczególnych potrzebach i ograniczonych możliwościach, przede wszystkim logistycznych i komunikacyjnych. Serdecznie zapraszamy więc rodziny z dziećmi, seniorów oraz osoby angielsko i ukraińskojęzyczne – mówi Małgorzata Woźniak, dyrektorka Wroclavii.
Harmonogram spacerów:
Spacer nr 1, 6 lipca: „Ile z Breslau pozostało we Wrocławiu? Spacer po mieście duchów”
Spacer dla wszystkich, w tym również osób z niepełnosprawnościami.
Choć po II Wojnie Światowej pozostałości niemieckiej historii miasta miały zniknąć ze świadomości mieszkańców, ślady dawnego Breslau wciąż można znaleźć w wielu miejscach. Uczestników „Spacerów z Wroclavią” zaprowadzi do nich Maciej Wlazło – bard zakochany w historii Wrocławia i Dolnego Śląska, autor wielu programów i audycji dotyczących historii regionu, inicjator stworzenia mapy niemieckich szyldów, inskrypcji i przedwojennych epigrafów, które zachowały się w mieście do dziś.
Zapisy: Tak, poprzez formularz na stronie www Wroclavii
Termin: 6 lipca
Miejsce rozpoczęcia: Wroclavia, przed wejściem głównym przy dębie
Miejsce zakończenia: Muzeum Etnograficzne przy ul. Traugutta 111
Czas trwania: ok. 2 godziny
Limit uczestników: 30 osób
Godzina rozpoczęcia: Trzy grupy kolejno o 9:00, 12:00, 15:00. W przypadku dużego zainteresowania uruchomiona zostanie dodatkowa, czwarta grupa o godzinie 18:00.
Spacer nr 2, 13 lipca: „Krasnoludki opanowały Wrocław. Pomagaj Pomagajkowi!”
Spacer dla rodzin z dziećmi.
Gdzie ukrył się smok na Placu Solnym? Jak anioły uratowały wieże kościoła? I co przeskrobał Mikołaj Kopernik? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań padną podczas spaceru dla rodzin z dziećmi, rozbudzając ciekawość i kreatywność spacerujących milusińskich. Wycieczka obejmie najpiękniejsze zabytki Starego Miasta i będzie pełna wyjątkowych miejsc, wciągających opowieści i tajemniczych zagadek. Na koniec dzieci zostaną zaproszone do udziału w krasnalowym quizie z nagrodami!
Zapisy: Nie
Termin: 13 lipca
Miejsce rozpoczęcia: Rynek, Fontanna Niedźwiadek przy Starym Ratuszu
Miejsce zakończenia: Wroclavia
Czas trwania: ok. 1,5 – 2 godziny
Limit uczestników: 4 grupy po około 30 osób
Godzina rozpoczęcia: 11:00
Trasa: Rynek, Plac Solny, Kościół Św. Elżbiety, kamieniczki Jaś i Małgosia, Stare Jatki, dawne Więzienie Miejskie, Plac Uniwersytecki, Most Tumski, Kościół Marii Magdaleny.
Spacer nr 3, 20 lipca: „Pamiętasz stację CPN? Uroki PRL. Wycieczka po Wrocławiu z czasów komunizmu”
Spacer dla seniorów z transportem meleksami.
Dla starszych mieszkańców Wrocławia, lata 60’, 70’ i 80’ to czasy młodości i pięknych wspomnień. Okazją do ich ożywienia będzie wyjątkowa i jednocześnie wygodna podróż. Na trasie przejazdu nie zabraknie tak kultowych miejsc jak kawiarnia „Witaminka” czy trzonolinowiec przy ul. Kościuszki.
Zapisy: Tak
Termin: 20 lipca
Miejsce rozpoczęcia: Wroclavia, przed wejściem głównym przy dębie
Miejsce zakończenia: Wroclavia
Czas trwania: ok. 2 godziny
Limit uczestników: 2 grupy po 48 osób
Godzina rozpoczęcia: grupa nr 1 – start o 10:00, grupa nr 2 – start o 13:00
Trasa: Rynek i okolice, Uniwersytet Wrocławski, Mosty Piaskowe i Promenada Staromiejska, osiedle „Sedesowców”, trzonolinowiec przy ul. Kościuszki, Dworzec Główny PKP, ul. Świdnicka.
Spacer nr 4, 27 lipca: „Dobrze mieszkać razem. Wrocław w pigułce”
Spacer dla wszystkich, w tym również osób angielsko i ukraińskojęzycznych.
Mieszkańcy Wrocławia zawsze tworzyli wielobarwną mieszankę narodowości. W ostatnich latach jej znaczącą częścią stały się osoby z Ukrainy, mocno wspierające rozwój naszego miasta. Te, które chcą dokładniej poznać jego historię i najciekawsze miejsca, mogą wybrać się na wycieczkę, podczas której oprócz 3 przewodników w języku polskim obecnych będzie 3 tłumaczy na język ukraiński oraz jeden przewodnik angielskojęzyczny.
Zapisy: Nie
Termin: 27 lipca
Miejsce rozpoczęcia: Wroclavia, przed wejściem głównym przy dębie
Miejsce zakończenia: Ostrów Tumski
Czas trwania: ok. 2 godziny
Limit uczestników: 4 grupy po ok. 30 osób
Godzina rozpoczęcia: 11:00
Trasa: Rynek – Stary Ratusz, Pręgierz, Plac Solny, Kościół Św. Elżbiety, Stare Jatki, dawne więzienie miejskie, Uniwersytet Wrocławski, Pomnik Szermierza, ogród Ossolineum, Hala Targowa, Mosty Piaskowe i Promenada Staromiejska nad Odrą, Most Tumski, Katedra Św. Jana Chrzciciela, Kościół Św. Krzyża, Kościół Św. Idziego.
Wszystkie informacje dotyczące „Spacerów z Wroclavią” można znaleźć na stronie www centrum: https://www.westfield.com/poland/wroclavia/aktualnosci-szczegoly/spacery-z-wroclavi%c4%85-2024_c_-chod%c5%ba-z-nami-w-miasto!