Parada zabytkowych autobusów, kultowych Ogórków, tort urodzinowy i otwarcie wystawy o tych produkowanych w podwrocławskim Jelczy autobusach, a także wiele atrakcji dla młodszych i starszych, to najważniejsze momenty dwudniowych obchodów 40. urodzin Ogórka (Jelcza 043) w Centrum Historii Zajezdnia.
– Stał w zajezdni przy ul. Grabiszyńskiej jako wrak i był dawcą części dla innych autobusów. Nie miał silnika i wielu elementów, karoseria była zardzewiała. Do końca nie było wiadomo, kto jest właścicielem tego pojazdu. Nikt nie miał aktu własności. Podjęliśmy więc procedurę wejścia w samoistne posiadanie i staliśmy się właścicielem pojazdu. Postanowiliśmy go odrestaurować, żeby jeździł i woził ludzi do Centrum Historii Zajezdnia. Na początku to było marzenie, ale udało się je urzeczywistnić – powiedział dr Andrzej Jerie, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia podczas urodzin Ogórka, czyli autobusu Jelcz 043.
Jarosław Krauze przypomniał swoją obietnicę sprzed lat, złożoną Tomaszowi Surowcowi, że ten zrujnowany autobus wyjedzie jeszcze na ulice Wrocławia. Takiej obietnicy należało dotrzymać – Tomasz Surowiec, jako kierowca MPK podobnym Ogórkiem, jak dzisiejszy jubilat, w sierpniu 1980 r. zablokował bramę zajezdni przy ul. Grabiszyńskiej, dając sygnał do strajku, który rozlał się na cały Wrocław.
I udało się!
Centrum Historii Zajezdnia wspólnie z MPK Wrocław, Politechniką Wrocławską, zakładami Jelcz, dolnośląską „Solidarnością”, dzięki środkom Gminy Wrocław oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego kultowy, stworzyło konsorcjum i Jelcz 043 został wyremontowany. Na remont wydane 800 tysięcy złotych. Ale warto było – Ogórek od dwóch wozi chętnych do Centrum Historii Zajezdnia.
O historii 40-letniego jubilata i jego remoncie opowiadali Andrzej Jerie, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia, Jarosław Krauze, radny wrocławski, bardzo mocno zaangażowany w uratowanie autobusu, Grzegorz Makul, wiceprzewodniczący dolnośląskiej „Solidarności” i Marek Mutor, pierwszy dyrektor Centrum Historii Zajezdnia, teraz wicedyrektor Ossolineum, w kuluarach zaś prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej. A dr Piotr Sroka z Ossolineum zapraszając na wystawę o Ogórku, której jest autorem, przybliżył historię tych autobusów i ich rolę w rozwoju transportu publicznego w PRL-u. Wystawę można oglądać na placu przed Centrum Historii Zajezdnia.
Urodzinom towarzyszyła parada Ogórków po Wrocławiu, otwarcie wystawy o Ogórku, spotkanie z podróżnikami ze stowarzyszenia Jelczem w Himalaje, czyli uczestnikami wyprawy ciężarówką Jelcz 325 z Wrocławia do Nepalu, i wiele atrakcji dla starszych czy młodszych mieszkańców naszego miasta.