Dolny Śląsk na wakacje: Budowla o wielu imionach – zamek Wleń (Lenno)

0

Kiedyś Lehnhaus, w bulli papieża Hadriana IV castrum Valan, po wojnie Lenno, a dziś po prostu Zamek Wleń. Choć na przestrzeni wieków nazywano go różnie, to jedno pozostaje niezmienne: historia i piękno wleńskiego zamku.

Historia Zamku Wleń

Według ustaleń badaczy na terenie zamku już w X w. stał gród otoczony obronnym wałem. Pracę nad pierwszą budowlą tzw. domem romańskim rozpoczęto ok. 1160 roku, a inicjatorem przedsięwzięcia był książę Bolesław I Wysoki.

Wraz z początkiem XIII w. zamek rozbudowano. Przy „domu romańskim” wybudowano prywatną kaplicę, a także domknięto od południa obszar górnego zamku. Postawiono sześcioboczną wieżę zwaną bergfried, czyli stołp. Stołp to rodzaj średniowiecznej wieży obronnej o znacznej wysokości i grubych murach. Stołpy nazywano również wieżami ostatecznej obrony.

Na początku XIV w. wybudowano czworoboczną wieżę mieszkalną. Ustawiono ją w północno-wschodnim narożniku, dzięki czemu obszar wejścia do górnego zamku był dodatkowo chroniony. W późniejszym czasie, lecz jeszcze w tym samym wieku, wzdłuż wschodniego odcinka muru obwodowego górnego zamku zbudowano dom zamkowy. W budynku znajdowały się pomieszczenia mieszkalne, magazynowe oraz gospodarcze. U progu XV w. dodano pierwsze umocnienia zamku średniego. 

Pod koniec XV w. zamek uzyskał swój ostateczny kształt. Sześcioboczna wieża obronna została zastąpiona przez wieżę na planie koła, która w dużej części zachowała się do naszych czasów. Zmiana mogła być spowodowana dużym ciężarem poprzedniej konstrukcji, którą ustawiono, na i tak już popękanej, skale. W górnej części zamku dodano kilka budynków, przede wszystkim między „domem romańskim” a wieżą. W tym czasie wleński zamek stał się typowym przedstawicielem tzw. zamków z zabudową dookolną. Oznacza to, że budynki wszelkiego rodzaju wznoszone były tak, aby co najmniej jedna z ich ścian stanowiła zewnętrzny mur obwodowy.

W XVI w. kaplica utraciła swoją funkcję. Wtedy też przebudowano zachodnią część zamku górnego. Poszczególne budynki połączono, tworząc tym samym skrzydło zachodnie, otwarte na dziedziniec z krużgankami. W tym samym czasie nad wjazdem na zamek górny wybudowano sklepienie kolebkowe, a całość uzyskała formę przejazdowej sieni, natomiast na zamku średnim postawiono kolejny budynek gospodarczy.

Zamek zniszczono w 1646 roku w czasie wojny trzydziestoletniej i już nigdy nie został w pełni odbudowany. 

Czy wiesz, że…

…wleński „dom romański” jest najstarszym budynkiem świeckim na Śląsku? To równocześnie jedno z najstarszych założeń zamkowych w całej Polsce!

…Góra Zamkowa, na której wzniesiono zamek, mierzy 384 m n.p.m.

Zamek obecnie

W 2005 roku przez kamienie osypujące się z baszty zamek zamknięto dla turystów. W 2006 runął mur południowo-zachodni, a baszta się przechyliła. Na szczęście w 2009 roku podjęto prace mające na celu zabezpieczenie ruin oraz rekonstrukcję muru. Od 2018 zamek znów jest dostępny dla odwiedzających.

Zwiedzanie

Zwiedzić Zamek możecie codziennie. Do końca października w godzinach od 10.00 do 18.00, a od listopada do końca kwietnia od 10.00 do 16.00. Koszt biletów:

  • normalny: 8 PLN
  • ulgowy: 6 PLN

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułProzdrowotne właściwości Konopi. Dlaczego jest tak popularna? 
Następny artykuł7 nietypowych instalacji artystycznych i rzeźb we Wrocławiu
Małgorzata Braszka
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.