Jak dać innym do zrozumienia, skąd jesteś nie mówiąc tego wprost? Spośród Waszych odpowiedzi wybraliśmy te najczęstsza i najciekawsze. Może macie jakieś nowe pomysły?
Jestem z miasta krasnali
Krasnale stały się symbolem naszego miasta. Reszta Polski niekoniecznie wie, skąd się wzięły i dlaczego właśnie one, ale bez wątpienia wiedzą, że jak krasnal to Wrocław.
…i miasta mostów
Kolejny symbol Wrocławia. Położenie miasta i jego symbioza z Odrą, sprawiają, że mamy najwięcej mostów w całej Polsce i plasujemy się w Europejskiej “mostowej” czołówce.
I szczurów
Ostatnio Wrocław zasłynął w niezbyt dobrym tego słowa znaczeniu z wszechobecnych na podwórkach i ulicach miasta szczurów. Na ten. temat powstało już wiele memów, ale mieszkańcom wcale nie jest do śmiechu. Mamy nadzieję, że uporamy się wspólnie z tą plagą gryzoni.
Będę później, tramwaj się spóźnił/ wykoleił
Perypetie wrocławskich tramwajów stały się obiektem żartów internautów i źródłem powstania wielu memów, a ilość dni bez wykolejenia z zapartym tchem śledziła (co najmniej!) połowa Polaków. Choć problem jest i to dość irytujący, to na co dzień wrocławianie podchodzą do wykolejeń z dystansem i potrafią się z tego śmiać. Póki co, chyba nic innego nam nie pozostało.
Idziemy na knyszę na berzie
Wrocław kolebką knyszy – to oczywiste! Ale jak knysza na berzie, to wiadomo, że pyszna i że tylko we Wrocławiu. Czy młodzież używa jeszcze słowa berza i czy Wy go wciąż używacie? Napiszcie nam w komentarzu.
Arkaaaady Caaaapiiiitooool!
Arkady Caapiiiitoooool!!! – to jeden z tych przypadków, gdy czytając, po prostu to słyszysz. Trudno znaleźć turystę, który nie zapmiętał nazwy tego przystanku już za pierwszym razem i nie zabrał tej melodii do siebie. Na uwagę zasługuje także Zoooo… Co prawda nie jest śpiewana, ale jest na tyle charakterystyczne, że też zapada w pamięć.
Miasto, które poddaje się ostatnie
Nawiązanie do historii miasta i słynnej obrony Festung Breslau, ale także skojarzenie z piosenką Kazika Mars napada i wersów:
Wojenna armada na Wrocław się kieruje
Może Pan Bóg się nad nimi ulituje?
Może nas uratuje? To już zamknięcie matni
Wrocław od zawsze poddaje się ostatni!
Tam, gdzie Mock pracował
Zarówno postać Eberharda Mocka, jak i jego twórcy – Marka Krajewskiego – z oczywistych względów, silnie są powiązane z nadodrzańskim miastem. Seria o przygodach Mocka podbiła serca czytelników w całej Polsce, równocześnie przybliżając im Wrocław pierwszej połowy XX wieku. A Wy przeczytaliście już wszystkie części z serii?
Tu mkną po szynach niebieskie tramwaje
To oczywiście nawiązanie do piosenki spopularyzowanej przez Marię Koterbską. W dalszej części utworu jest już wprost powiedziane, o które miasto chodzi, jednak sam pierwszy wers jest już w zupełności wystarczający, by rozpoznać Wrocławską piosenkę.
Kierunkowy 71
W dobie telefonów komórkowych, pamięć o numerach stacjonarnych oraz o tzw. kierunkowych zanika. Mimo to, kilka z nich wciąż jest dość znanych. Obok warszawskiego 22, nasze 71 jest jednym z bardziej kojarzonych. Poza tym, że jest to kierunkowy do Wrocławia, to z numerem tym powiązana jest dłuższa historia, o której przeczytacie w naszym artykule 71 Wrocław, czyli co to znaczy, że reprezentuję 71?
Tam, gdzie góruje Sky Tower
Część z Was uwielbia ten budynek, a część tęskni za starym, dobrym Poltegorem. Bez względu na to, do której z tych grup się zaliczacie, Sky Tower i jego charakterystyczny kształt już jednoznacznie kojarzą się z Wrocławiem.