9 rzeczy, których prawdopodobnie nie wiedzieliście o Nadodrzu

0
fot. krupajakkasza

Odwiedzając Wrocław większość osób skupia się na zwiedzaniu centrum miasta i okolic. Wrocław ma jednak wiele ciekawych okolic do zaoferowania. Jedną z nich jest Nadodrze.

Sprawdź, jakie ciekawostki skrywa ta część miasta! Przygotowaliśmy zestawienie, które z pewnością Cię zainteresuje.

Nadodrze – restauracje, kawiarnie i sztuka

Niegdyś nieco omijana i mało bezpieczna dzielnica, dziś tętniący życiem obszar – Nadodrze jest pełne ciekawostek. Mieści się ono blisko centrum miasta, bo zaledwie 5-10 minut od rynku i okolic. Z powodzeniem można nazwać tę część Wrocławia artystyczną i alternatywną.

Dlaczego? Ponieważ wypełniona jest klimatycznymi lokalami, kawiarniami oraz galeriami sztuki. Znajdziesz tu, między innymi, kawiarnię z papugami, a także jedną z najlepszych lodziarni w mieście. Tu mieści się też mekka rękodzielników. Polecamy wybrać się na lokalne zakupy do: Ładne Rzeczy (ul. Jedności Narodowej 75), Natura Rzeczy (ul. Rydygiera 47) lub Ceramic Studio MGart (ul. Dubois 18)– kupicie tu od pięknych ręcznie robionych elementów wystroju wnętrz, po świece sojowe, lasy w słoiku i plakaty.

Co więcej, na Nadodrzu stoi wiele starych kamienic, które nacieszą oczy niejednego jeszcze miłośnika historii. Czytaj dalej, a dowiesz się, dlaczego Nadodrze jest tak wyjątkowe. 

CIEKAWOSTKA: W 2022 roku sklep Ładne Rzeczy zdobył nagrodę za najpiękniejszą świąteczną witrynę!

Nadodrze przetrwało II wojnę światową

Na tym osiedlu historia miesza się z teraźniejszością. Nadodrze jako jedna z niewielu części miasta przetrwała w dużym stopniu bombardowania II wojny światowej. Znaleźć tam można wiele starych niemieckich szyldów, napisów na budynkach i oryginalnej jeszcze schodzącej z kamienic farby.

Obecnie wiele wysiłku wkładane jest w utrzymanie budynków w dobrym stanie. Oczywiście prace restauracyjne nie zawsze są możliwe, ale sytuacja stale się poprawia.

CIEKAWOSTKA: Wiele dawnych napisów na murach można odnaleźć w książce ,,Spod tynku patrzy Breslau”.

Beach Bary i Słodowa

Z Nadodrza blisko jest na kultową Wyspę Słodową, na której to legalnie można pić alkohol na świeżym powietrzu. Latem jest to idealna miejscówka na grillowanie ze znajomymi.

Co więcej z Nadodrza można spacerkiem wybrać się do barów na plaży: „Stara Odra” lub „Basen”.

CIEKAWOSTKA: Nazwa Wyspa Słodowa pochodzi od mieszczących się tutaj w XV. wieku słodowni. Wcześniej wyspa nazywała się Bielarską – od bielenia płótna.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Piotr Ogrodnik (@piotrodrone)

Dzielnica murali

Po Nadodrzu chodzić można godzinami, oglądając murale ukryte w klimatycznych starych podwórkach. Niektóre zostały namalowane w ramach projektów rewitalizacyjnych, inne są czystą formą sztuki ulicznej.

Dobrym przykładem jest kolorowe podwórko przy ul. Roosevelta, które dzięki ceramicznym muralom zmieniło się z szarego na barwne i przyjazne mieszkańcom. 

CIEKAWOSTKA: Na kolorowym podwórku odnajdziecie wizerunki kotów, psów i niektórych mieszkańców, które zostały namalowane na murach kamienic.

Doskonały plan filmowy

Przez swoje podobieństwo do dzielnic znajdujących się w Berlinie, Nadodrze wiele razy było planem filmowym dla wielu produkcji. Okolicę tę wykorzystał między innymi Steven Spielberg w filmie „Most Szpiegów”. Zajrzyjcie m.in. na ul. Ptasią i Kurkową, żeby się o tym przekonać!

Reżyserzy kochają klimat Nadodrza ze względu na jego niemiecką historię.

fot. night_crawler

Wrocławskie centrum artystyczne i kulturalne

Poza wieloma uroczymi galeriami, muralami i wystawami, na Nadodrzu znajduje się także warta uwagi mozaika Serce Nadodrza. Jest to serce stworzone z wytworzonych przez mieszkańców Nadodrza barwnych kafelków. Mozaikę podziwiać można przy ul. Rydygiera 43.

Co więcej, osiedle to znane jest także z kultowego Centrum Reanimacji Kultury – CRK, które organizuje koncerty pod adresem Kazimierza Jagiellończyka 10C/d.

Noc Nadodrza i inne imprezy

Nadodrze tętni życiem – co to znaczy? 

Z okazji Nocy Nadodrza, wiele miejsc otwartych jest do późna w nocy. Organizowane są koncerty, warsztaty oraz różnego rodzaju imprezy. Więcej informacji znaleźć można w punkcie informacyjnym przy ul. Łokietka 5

CIEKAWOSTKA: Na Nadodrzu realizowany został projekt Kinomural. 90 wielkoformatowych ruchomych dzieł wyświetlanych było na ścianach kamienic.

Najlepsze w Europie lody zjesz na Nadodrzu – Roma

Lody z czarnego sezamu osłodzą Ci spacer po Nadodrzu! Lodziarnia Roma działa tu od 1946 roku, a miejsce to znalazło się na liście 20 najlepszych lodziarni w Europie wg. The Guardian.

Lodziarnia Roma znajduje się przy ul. Rydygiera 5 (czynna od wiosny do jesieni).

CIEKAWOSTKA: W Lodziarni Roma kupisz lody na żetony, jak za dawnych lat!

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Jair Ribeiro (@liberoliber)

Miejsce przyjazne fotografom

Jeśli jesteś fotografem lub prowadzisz podróżniczy profil na Instagramie, zakochasz się w pełnym kontrastów Nadodrzu. Znajdziesz tam pomieszanie starych kamienic z designerskimi miejscówkami.

Kolorowe murale na szarych budynkach, brukowane uliczki i wiele ujęć z ciekawych perspektyw.

CIEKAWOSTKA: Znanym i lubianym przez fotografów miejscem był Dworzec Nadodrze. Został jednak sprzedany w 2022 roku w prywatne ręce za blisko 15 mln złotych!

fot. aleksandramariab

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Przedmieście Oławskie – czy warto zamieszkać na słynnym Trójkącie?

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułCo robić we Wrocławiu, gdy jest zimno? 3 pomysły na chłodne dni
Następny artykuł32. Finał WOŚP we Wrocławiu! Atrakcje i licytacje 28 stycznia 2024 r.
Małgorzata Braszka
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.