Przedmieście Oławskie – czy warto zamieszkać na słynnym „Trójkącie”?

0
Przedmieście Oławskie

Urok starych kamienic, piękno miejskiej zieleni, czy spokojny szum pobliskiej rzeki – takim właśnie krajobrazem zachwyci nas Przedmieście Oławskie. Położone na Krzykach osiedle stanowi idealne miejsce do życia dla tych, którzy cenią sobie sąsiedzką przyjaźń i wzajemną pomoc.

Dzięki ciężkiej pracy wrocławskich aktywistów i licznych działań rewitalizacyjnych, cieszące się niegdyś niechlubną opinią osiedle przechodzi gwałtowną przemianę. „Trójkąt” zyskuje zupełnie nowe oblicze, stając się miejscem urokliwym i spokojnym. Jeśli więc zastanawiasz się, czy jest to odpowiedni rejon do zamieszkania, postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości przedstawiając zalety i wady mieszkania na Przedmieściu Oławskim.

Przedmieście Oławskie – osiedle na plus!

Dużą zaletą Przedmieścia jest przede wszystkim jego położenie. Dzięki temu, że znajduje się ono w bliskim sąsiedztwie rynku, szybkie przeprawienie się do centrum nie będzie stanowiło większego problemu. Ponadto, w okolicy mieszczą się również idealne na spacer tereny zielone – Park na Niskich Łąkach oraz Park Juliusza Słowackiego. Znajdujący się w pierwszym z nich plac zabaw to doskonałe miejsce na spędzenie wolnego popołudnia z dziećmi.

Przedmieście Oławskie

Tuż przy Niskich Łąkach mieści się także specjalny park przygotowany z myślą o naszych pupilach. To właśnie tutaj możemy bez obaw spuścić nasze psiaki ze smyczy, pozwalając im na wybieganie i wyszalenie się. Krajobraz Przedmieścia możemy również podziwiać spacerując wzdłuż brzegu rzeki Oławy.

Osiedle wielkich zmian

Cechą wyróżniającą Przedmieście Oławskie na tle innych osiedli jest niesamowita architektura. To właśnie tutaj możemy napotkać przepiękne stare kamienice, z których część niedawno odrestaurowano. Proces gruntownej rewitalizacji przeszły również niektóre podwórka oraz nabrzeże rzeki Oławy. Działania te przyczyniły się do niesamowitej zmiany i odczarowania ponurego wizerunku „Trójkąta”. Przedmieście z roku na roku staje się  rejonem bezpieczniejszym, spokojniejszym i bardziej przyjaznym – idealnym do zamieszkania.

Ponadto, dzięki prywatnym inwestycjom na terenie osiedla powstają również liczne miejsca do zamieszkania. Angel Wings i Angel River, czyli nowoczesne apartamentowce, stają w gotowości, aby przygarnąć w swe progi nowych lokatorów.

Aktywne Przedmieście

Na „Trójkącie” nie ma miejsca na nudę. Dzięki funkcjonowaniu Centrów Aktywności Lokalnej oraz działalności lokalnych aktywistów Przedmieście po prostu tętni życiem. Organizowane są liczne akcje służące lokalnej społeczności np. renowacja terenów zielonych, czy malowanie „Muralu jedności” realizowane ostatnio przez uczestników Akademii Liderów Przedmieścia Oławskiego. Do wzięcia w nich udziału mieszkańców zachęcają przede wszystkim: Przed·Pokój H13, Centrum na Przedmieściu, Centrum Nowe Łąki. Z pomocą przychodzi także Rada Osiedla.

fot. Paweł Iwanina

Budowaniu więzi lokalnej społeczności sprzyjają także najróżniejsze eventy. Dzięki obchodom Dnia Trójkąta mieszkańcy mają możliwość wzięcia udziału w warsztatach tematycznych, grach miejskich, spektaklach, czy pokazach filmowych. Mogą również wybrać się na wspólny spacer lub piknik, czy też zmierzyć się z sąsiadami w lokalnej Familiadzie. Poprzez pielęgnowanie więzi między mieszkańcami, Przedmieście staje się osiedlem, w którym każdy może liczyć na pomoc i wsparcie swojego sąsiada.

fot. Alicja Kielan

Aby dowiedzieć się więcej o wydarzeniach na „Trójkącie” sprawdź profile: Rada Osiedla Przedmieścia Oławskiego, Przed·Pokój H13 , Centrum na Przedmieściu, Centrum Nowe Łąki oraz Akademia Liderów Przedmieścia.

Lokalne przedsiębiorstwa

Swoim mieszkańcom Przedmieście oferuje szereg usług – znajdziemy tutaj m.in. zakład szewski, punkt krawiecki, salony piękności, sklepiki osiedlowe, czy małe punkty gastronomiczne. Nie brakuje również piekarni, cukierni, pizzerni, czy barów. Na większe zakupy możemy udać się do jednej z trzech „Biedronek„. Warto również zawitać w restauracji „Kotlet Schabowy”, gdzie czeka na nas potężna porcja obiadowa. Na pyszne domowe pierogi zaprasza nas „Pierogarnia Babuni”, a w restauracji „Folgujemy” zawsze możemy liczyć na smaczne śniadania, lunche i obiady.

Kotlet Schabowy Wrocław
fot. https://www.kotlet-schabowy.pl/galeria

„Trójkąt” bez wad?

Pomimo wielu zalet, Przedmieście Oławskie posiada także swoje wady. Niektórzy mieszkańcy skarżą się na zbyt małą liczbę terenów zielonych, a „Trójkąt” określany jest mianem wielkiego blokowiska. Na osiedlu brakuje również kawiarni, restauracji, czy po prostu miejsc do towarzyskich spotkań.

Część osiedla przeszła proces rewitalizacji, jednakże wciąż wiele kamienic i podwórek pozostaje zaniedbanych. Wymagają one gruntownego remontu, a obietnice o ich przeprowadzeniu często kończą się na niczym. W fatalnym stanie są także chodniki – nierówne płyty chodnikowe, bruk i wysokie krawężniki stanowią prawdziwą pieszą barierę. Problemem dla mieszkańców są również śmieci – brak zamykanych wiat śmietnikowych sprawia, że problem występowania szczurów we Wrocławiu nieustannie się pogłębia.

Sprawdź również: Idealne miejsce do życia we Wrocławiu? Wielka Wyspa

 

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułPomysł na najbliższe popołudnie lub weekend? Zwiedź z aplikacją Muzeum Powozów w Galowicach
Następny artykułWrocławska gastronomia w symboliczny sposób odniosła się do obostrzeń rządu