Zasadzenie dedykowanego drzewa, nadanie imienia świętej tramwajowi, otwarcie wystawy oraz koncert na terenie Dworca Głównego. W ten sposób 8 sierpnia Wrocław uczci 80. rocznicę śmierci patronki Europy – Edyty Stein.

Obchodzony w 2022 roku we Wrocławiu Rok Edyty Stein to szczególny czas refleksji o historii naszego miasta. Historii z jednej strony pięknej, a z drugiej – dramatycznej i pouczającej. To okazja zarówno do nowych odkryć, jak i do spotkania oraz dialogu.

– Losy Edyty Stain jak w soczewce pokazują trudne losy Wrocławia i całej Europy. Jej nauki mówiące o wadze dialogu między narodami i religiami, dziś wydają się jeszcze bardziej aktualne. Miejscy Radni podejmując w ubiegłym roku decyzje o obchodach, nie wiedzieli jeszcze jak bieżących problemów dotykać będzie dziedzictwo Edyty Stein – mówi przed uroczystościami Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Zginęła 80 lat temu, w sierpniu 1942 roku, w obozie koncentracyjnym w Auschwitz, stając się jedną z niezliczonych ofiar niemieckiego nazistowskiego terroru.

– Edyta Stein to wyjątkowa postać w ponadtysiącletniej historii Wrocławia. Wybitna uczona zaliczana do czołówki filozofów XX wieku miała duży wpływ na sposób myślenia współczesnego człowieka. Jest jedną z grona sześciorga katolickich patronów i patronek Europy. Europejka kochająca swoją niemiecką ojczyznę, a jednocześnie cierpiąca z powodu nazistowskiego reżimu – dodaje dr Marek Mutor, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia.

W poniedziałek, 8 sierpnia Wrocław wydarzeniami w przestrzeni miasta odda hołd jej tragicznej śmierci. O godzinie 11:30 w Parku Świętej Edyty Stein zostanie zasadzony dąb upamiętniający patronkę Europy, później przy Domu Edyty Stein znajdującym się przy ulicy Nowowiejskiej 38 nastąpi uroczyste nadanie imienia Edyty Stein tramwajowi MPK Wrocław.

– Na patronów wrocławskich tramwajów wybieramy postaci wybitne, zasłużone, ważne dla lokalnej społeczności. Święta Edyta Stein doskonale się w te ideę wpisuje. To wrocławianka, filozofka, patronka Europy, tragicznie zmarła w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Rok 2022 we Wrocławiu ogłoszono jej rokiem. To idealny moment, by przypomnieć ją samą i jej niezłomną postawę – mówi Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław.

Tramwajem tym uczestnicy wydarzeń zostaną przewiezieni na wernisaż wystawy „Edyta Stein – wielkość w codzienności”, który odbędzie się o godzinie 13:00 na Placu Solnym. Ekspozycja, która przybierze formę trójwymiarowych kubików, ustawione zostaną jako przystanki tworzące ścieżkę ukazującą poszczególne obrazy z życia filozof. Motywem przewodnim wystawy jest ukazanie Edyty Stein od osobistej, intymnej strony – wykonującej zwykle, codzienne czynności. Wystawa ma na celu wydobycie kontrastu pomiędzy doniosłością postaci i przesłania Edyty Stein, a prozaicznym charakterem codzienności.

Na uroczystościach obecny będzie Paul Gordon, wnuk Elzy Gordon, siostry Edyty Stein.

Uroczystości rocznicowe zakończą się koncertem „Gwiazda Europy” na terenie Dworca Głównego we Wrocławiu z udziałem solistów oraz zespołów działających w Narodowym Forum Muzyki – Chóru NFM, a także Wrocław Baroque Ensemble. To właśnie na wrocławskim dworcu, 7 sierpnia 1942 roku, podczas postoju pociągu jadącego do obozu Auschwitz-Birkenau  prawdopodobnie po raz ostatni widziano Edytę Stein. Podczas koncertu wśród wykonywanych kompozycji znajdą się silnie dzieła twórców działających w epoce renesansu i baroku, oparte o wątki biblijne, takie jak Lamentacje Jeremiasza.

Program obchodów 80. rocznicy śmierci Edyty Stein

  • 11:30 – zasadzenie dębu Edyty Stein, Park Świętej Edyty Stein
  • 12:00 – nadanie imienia Edyty Stein tramwajowi MPK Wrocław, ul. Nowowiejska 38
  • 13:00 – wernisaż wystawy „Edyta Stein – wielkość w codzienności”, pl. Solny
  • 19:00 – koncert pt. „Gwiazda Europy” – wystąpi zespół Wrocław Baroque Ensemble i Chór Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, Dworzec Główny PKP, Sala Sesyjna*

*Wydarzenie płatne, bilety do nabycia w kasie Narodowego Forum Muzyki

Organizatorem wydarzenia jest Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” (Centrum Historii Zajezdnia).

Zachęcamy do śledzenia aktualnego programu wydarzeń związanych z Rokiem Edyty Stein za pośrednictwem stron internetowych facebook.com/SlademEdytyStein oraz wroclaw.pl/Rok-Edyty-Stein.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWrocławskie muzea zapraszają na wakacyjne zajęcia dla dzieci [BILETY za 5 zł]
Następny artykułJak zabezpieczyć rower przed kradzieżą? Oznakuj go z policją podczas najbliższej akcji w Magnolia Park
Małgorzata Braszka
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.