Hala Targowa we Wrocławiu – co jest w niej niezwykłego? [SPRAWDŹ]

0
Hala Targowa
Fot. Aleksandra Dębska

Na liście obowiązkowo odwiedzanych miejsc we Wrocławiu jest Ostrów Tumski, Stare Miasto, mostek Pokutnic, czy Wieża Matematyczna Uniwersytetu Wrocławskiego. Nie wszyscy turyści zdają sobie sprawę, że warto również odwiedzić Halę Targową przy ulicy Piaskowej.

Pozornie nieciekawe miejsce, może stać się jedną z lepiej zapamiętanych atrakcji, jakie obejrzysz we Wrocławiu. Poznaj historię Hali Targowej.

Historia wrocławskiej Hali Targowej

Dawniej, na miejscu hali, stał czternastowieczny dwór biskupów lubuskich, przebudowany w 1512 roku na miejski arsenał „Piaskowy”, zburzony w 1905 roku. Aby upamiętnić tę budowlę, w elewację północną Hali wmurowano kamienne kule armatnie.

Fot. Aleksandra Dębska

Decyzję o budowie podjęto pod koniec XIX wieku, miała być jednym z dwóch hal targowych. Tylko jedna z nich przetrwała obydwie wojny – właśnie ta przy ulicy Piaskowej. Projektowanie rozpoczęło się w 1905 roku, a budowę w 1908. Głównym autorem projektu Hali był Richard Plüdemann, radca budowlany Wrocławia w latach 1885-1908, który przez 23 lata miał decydujący wpływ na architekturę miasta. W tamtych czasach konstrukcja żelbetowa, a dokładniej paraboliczne łuki żelbetowe, były bardzo nowoczesną i oryginalną koncepcją, której do tej pory nie stosowano. Halę oddano do użytku 5 października 1908 roku. W czasie wojny Hala uległa częściowemu zniszczeniu, ale po remoncie przeprowadzonym w latach 1947-1948, targowe życie znów zaczęło tętnić w murach budynku i od tego momentu na szczęście nic go nie zakłóca!

Co takiego w tej Hali Targowej?

Hala Targowa to ikona wrocławskiego Starego Miasta. Warto ją odwiedzić nie tylko ze względu na zrobienie świeżych zakupów, ale by przejść się po budynku, który niewzruszony stoi już ponad 100 lat! Ogromne łuki żelbetowe wywierają ogromne wrażenie gdy jest się w środku, można poczuć się jak w średniowiecznym zamku. Nie zapominajmy również o głównym przeznaczeniu Hali, czyli handlu.

Zakupy w Hali Targowej nie będą zwykłe. Wchodząc tam, przenosimy się w czasie o co najmniej 40 lat wstecz, kiedy to warzywa i owoce kupowało się na stoiskach od rolników, ciasta od lokalnych piekarni, które wyciągnięto z pieca godzinę wcześniej, a kwiaty ścięte wczesnym porankiem zanosiło się do domu, by pięknie ozdabiały salon. To wszystko dalej istnieje i można poznać smaki życia dawnych lat. Spacer po Hali to niesamowita atrakcja, której długo się nie zapomni.

Fot. Aleksandra Dębska

Hala Targowa jest czynna od poniedziałku do soboty w godzinach 8:00-18:30.
W środku możemy znaleźć lokale gastronomiczne, pasmanterię, ale także punkty usługowe, takie jak zegarmistrz, ksero czy bankomat.

Więcej informacji: KLIKNIJ

Interesuje Cię historia innych miejsc we Wrocławiu? Sprawdź: Ostrów Tumski dawniej i dziś [TRASA ZWIEDZANIA + MAPA]

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułTelefon zaufania na wrocławskim tramwaju. MPK współpracuje z Rzecznikiem Praw Dziecka
Następny artykułZwykły reportaż o (nie)zwykłym filmie, czyli historia najsłynniejszego wrocławskiego osiedla