Wrocławski Manhattan na „Wędrującej wystawie” w Pasażu Grunwaldzkim

0

Światowej sławy architekci i architektki, archiwalne zdjęcia wrocławskiego Manhattanu oraz ciekawostki dotyczące osiedla Plac Grunwaldzki – tak zapowiada się „Wędrująca wystawa”, którą do 28 lutego można oglądać w Pasażu Grunwaldzkim. To jeden z projektów Fundacji Ładne Historie, która wkrótce otworzy we Wrocławiu nowe Centrum Aktywności Lokalnej.

Plac Grunwaldzki przeżywa swoją drugą młodość. Osiedle to wyróżnia niezwykła historia, ponadczasowa architektura – pomost łączący Breslau i Wrocław. Jest to jednocześnie ośrodek akademicki o charakterze międzykulturowym, centrum biznesowe i okolica o olbrzymim potencjale turystycznym. – Dla nas najważniejsza jest jednak społeczność zamieszkująca Plac Grunwaldzki – bez niej osiedle nie tętniłoby życiem tak jak dziś – podkreśla Krzysztof Bielaszka z Fundacji Ładne Historie.

Niebawem powstanie tu Centrum Aktywności Lokalnej, a już teraz w Pasażu Grunwaldzkim oglądać można efekty działań grupy projektowej skupionej wokół inicjatywy Plac Grunwaldzki OD NOWA. „Wędrująca wystawa” prezentuje m.in. archiwalne zdjęcia ikonicznych budynków wrocławskiego Manhattanu zaprojektowanych przez światowej sławy architektkę – Jadwigę Grabowską-Hawrylak. Z ekspozycji dowiemy się m.in.,  skąd wzięła się nazwa „Sedesowce”, a także, jak odróżnić „Kredkę” od „Ołówka” – kultowe wrocławskie akademiki to część krajobrazu osiedla Plac Grunwaldzki, ale i samego Wrocławia.

„Wędrująca wystawa” jest jednym z elementów dedykowanego osiedlu Plac Grunwaldzki projektu Fundacji Ładne Historie. Lokalni aktywiści przeprowadzili wywiady z mieszkankami i mieszkańcami osiedla, pytając o najważniejsze zmiany, którym na przestrzeni kilku dekad podlegała przestrzeń publiczna w tym obszarze Wrocławia, a także o rolę architektury i urbanistyki w życiu społecznym osiedla. Tak powstała m.in. seria plakatów prezentujących osiedle w kontekście przemian architektonicznych i urbanistycznych, które na co dzień umykają uwadze. Wystawa, dotąd prezentowana jedynie w witrynach lokali usługowych, zagościła w samym sercu Placu Grunwaldzkiego, którego centralnym punktem jest Pasaż Grunwaldzki.

W czasach obostrzeń związanych z pandemią z nostalgią patrzymy na przestrzeń miasta, w tym także budynki pamiętające historię powojennego Wrocławia, na podwórka i zakamarki osiedlowe. Tym bardziej cieszymy się, że możemy zaprosić mieszkańców do obejrzenia ekspozycji – mówi Bielaszka. „Wędrująca wystawa” dostępna będzie do 28 lutego w przestrzeni otwartej Pasażu Grunwaldzkiego (parter naprzeciwko wejścia głównego od strony Ronda Reagana) w godzinach 9:00-21:00 (poniedziałek-sobota) oraz 10:00-20:00 (niedziela). Wstęp wolny.

Wystawa została zrealizowana w ramach 24. edycji Programu Mikrogranty NGO.  Organizatorem projektu „Jak powstawał Plac Grunwaldzki? Wirtualne kompendium wiedzy o naszym osiedlu” jest Fundacja Ładne Historie. Operatorami Programu Mikrogranty NGO programu są: Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych, Centrum Ds. Katastrof i Klęsk Żywiołowych „Tratwa”, Fundacja Wspierania Organizacji Pozarządowych „Umbrella” oraz Strefa Kultury Wrocław.

Więcej informacji: www.placgrunwaldzki.com i www.ladnehistorie.pl

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułSztuczna inteligencja w sztuce – Centrum Sztuki WRO zaprasza na wystawę „Akces i zwrot”
Następny artykułRestauracje dalej zamknięte, za to otwarte będą kasyna. Sprawdź co jeszcze się zmieni od 12 lutego
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.