Polacy lubią zakupy, a święta, spotkania rodzinne, remonty czy urlopy zachęcają do tego, by sięgać po dodatkowe środki finansowe. Przyzwyczailiśmy się do tego, że kredyty są coraz bardziej uproszczone, a w wielu wypadkach nie trzeba nawet wychodzić z domu, by otrzymać pieniądze na konto.
We wszystkich tych ułatwieniach warto pamiętać o tym, żeby oferty sprawdzać, dokładnie czytać umowy oraz analizować tabele opłat, a także by efektywnie porównać propozycje banków i instytucji pozabankowych.
Jak sprawdzić kredyt?
Niewątpliwie doskonałym narzędziem jest ranking kredytów. Jest on dynamiczny i dzięki temu odzwierciedla zawsze aktualny stan. Wszak pożyczkodawcy kusza różnego rodzaju ofertami promocyjnymi, zmieniają się stopy oprocentowania oraz szczegółowe wytyczne. Dlatego właśnie, jeśli chce się sięgnąć po dobry kredyt, szukanie warto zacząć od Direct Money. Oferta skrojona na wymiar będzie przede wszystkim dostosowana do indywidualnych potrzeb. To także odpowiedź na to, że nie trzeba przepłacać, skoro można sięgnąć po te same pieniądze, ponosząc zdecydowanie mniejsze koszty.
Na co zwrócić uwagę, wybierając kredyt?
Na koszty kredytu wpływ ma wiele różnych czynników. To one również wpływają na wielkość każdej raty. Poza oprocentowaniem należy szczególną uwagę zwrócić na Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania – czyli wysokość RRSO. To jest realny koszt kredytu. Z zasady więc im mniejsze RRSO, tym tańszy kredyt. W skład tego parametru wchodzi oczywiście powiązane z odsetkami oprocentowanie. Poza tym bank czy inna firma pożyczkowa obciąży nas prowizją. Jest ona ustalana indywidualnie i w wielu wariantach podlega negocjacjom. Wiele instytucji prowizję dolicza do wartości kredytu. Poza tym może być również pobierana przy uruchomieniu pożyczki. Klienci mogą oczywiście wybrać najkorzystniejszą dla nich opcję. Poza tym bank może również wymagać od nas na przykład ubezpieczenia kredytu lub też obciążyć nas innymi kosztami.
Tani kredyt?
Warto się postarać o to, by znaleźć jak najbardziej korzystną ofertę kredytową. Wsparciem są oczywiście rankingi, kalkulatorowy online czy też różnego rodzaju doradztwo. Warto pamiętać o tym, że bank będzie weryfikować naszą zdolność kredytową i status w Biurze Informacji Kredytowej. Jeśli jesteśmy określani jako niepewny dłużnik lub jesteśmy niewiarygodni, to możemy pożyczki nie otrzymać. Jeśli w przeszłości mieliśmy problemy ze spłacaniem rat, to nasza weryfikacja kredytowa może nie być pozytywna.
Poza tym bank będzie wymagać od nas szeregu formalności. Będziemy potrzebować dowodu osobistego z aktualnym zdjęciem. W wielu wypadkach niezbędne będzie zaświadczenie o dochodach oraz NIP i dane swojego pracodawcy. Listę konkretnych dokumentów znaleźć można na stronie internetowej banku i lepiej się do wizyty w oddziale czy też do składania wniosku online wcześniej przygotować. To przyspieszy całą procedurę i sprawi, że będzie ona mniej stresująca.
Jak wybrać dobry kredyt?
Klienci szukają dobrych i tanich kredytów, a banki prześcigają się w różnorodnych propozycjach, które mają nas skusić, by pożyczyć właśnie w danym miejscu pieniądze. Na rynku jest bardzo duża konkurencja, a liczne promocje czy oferty specjalne przyciągają nawet tych, którzy okazjonalnie sięgają po takie produkty. Trzeba pamiętać, że nie zawsze najtaniej jest najlepiej, ale obowiązkowa zawsze trzeba przeczytać umowę przed jej podpisaniem. Zawsze dopasowuje również kredyt do swoich możliwości, wszak każde zobowiązanie trzeba w terminie spłacić.