Więcej projektów i zmiany w zasadach naboru – 1 lutego ruszają tegoroczne Mikrogranty!

0

Warsztaty majsterkowania na Oporowie, gra terenowa w Parku Skowronim, zajęcia muzyczne na Jagodnie, a może cykl spotkań edukacyjnych dla dzieci z Leśnicy? Strefa Kultury Wrocław i Fundacja Umbrella zapraszają do udziału w startującym 1 lutego naborze do Mikrograntów! W tym roku na projekty przeznaczone zostanie ponad pół miliona złotych.

Mikrogranty to ogólnomiejski program wsparcia oddolnych inicjatyw, do którego każdy wrocławianin i wrocławianka może zgłosić swoje propozycje działań z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związane z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym, które realizowane będą na terenie Wrocławia. W ubiegłym roku wspólnie z mieszkańcami i mieszkankami miasta udało się zrealizować aż 117 projektów!

Po dwóch latach współpracy Strefy Kultury Wrocław i Fundacji Umbrella, ogłosiliśmy kolejny konkurs na operatora ścieżek dla NGO i grup młodzieżowych. Oferta Umbrelli okazała się najlepsza, dzięki czemu po doświadczeniu poprzednich lat realizacji wspólnych działań, możemy je kontynuować! W tym roku zwiększamy też wsparcie finansowe na realizację projektów osób fizycznych i grup nieformalnych – powiedział na konferencji prasowej Jacek Pluta, zastępca Dyrektora Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia.

W 2020 roku zaplanowano trzy nabory (1–15 lutego, 1–15 maja i 1–15 września), do których będzie można przesłać pomysły w trzech ścieżkach – dla osób fizycznych (również tych prowadzących działalność gospodarczą) i grup nieformalnych, dla organizacji pozarządowych oraz dla grup młodzieżowych.  Dzięki współpracy z Wydziałem Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia dodatkowe punkty zdobyć mogą działania realizowane na terenie i w miejscach powstałych w ramach zakończonych inwestycji Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Wybrane w naborach projekty otrzymają wsparcie finansowe (od 1 do 10 tysięcy złotych brutto w zależności od ścieżki), a także pomoc organizacyjną, promocyjną, administracyjną i logistyczną.

Jeszcze więcej projektów!

Mikrogranty dla osób fizycznych i grup nieformalnych to ścieżka skierowana do mieszkańców i mieszkanek Wrocławia, którzy często dopiero stawiają pierwsze kroki w działaniach projektowych na rzecz swojej najbliższej okolicy. – Dotychczas wsparcie otrzymywało 30 inicjatyw rocznie – w tym roku, dzięki decyzji Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia o powiększeniu budżetu na realizację projektów o 50 tysięcy złotych, komisje wybiorą aż 40 propozycji na lokalne działania! – zapowiedziała Anna Bieliz, koordynatorka ze Strefy Kultury Wrocław. Wybrane projekty z czterech obszarów (Fabryczna, Krzyki, Psie Pole, Śródmieście) otrzymają wsparcie finansowe (do 5 tysięcy złotych brutto) oraz pomoc w kwestiach administracyjnych, organizacyjnych, promocyjnych i logistycznych. Dla wszystkich, którzy chcieliby spróbować swoich sił w programie zespół przygotował także dodatkowe cykle szkoleniowe: weekendowe Warsztaty Mikrograntów oraz Akademię Mikrograntów, czyli jesienną „szkołę projektową” dla początkujących realizatorów i realizatorek.

 Weź miasto w swoje ręce – na nowo!

Początek roku jest też okazją do wprowadzenia nowości w zasadach naboru dla organizacji pozarządowych. Projekty wybrane w ścieżce Mikrograntów NGO zostaną dofinansowane kwotami od 5 do 10 tysięcy złotych brutto, otrzymają też wsparcie w kwestiach administracyjnych, promocyjnych i logistycznych. Od tego roku finansowane mogą być także koszty koordynacji działań projektowych. – Po spotkaniach ewaluacyjnych i rozmowach z organizacjami pozarządowymi zdecydowaliśmy się również na pokrywanie kosztów koordynacji inicjatyw NGOsów – powiedział Kazimierz Szepiela, koordynator Mikrograntów NGO. Do udziału w tej ścieżce, obok organizacji działających do 5 lat, zaproszone są także te starsze, których przychód za ostatni zamknięty rok obrotowy nie przekroczył 3 tysięcy złotych brutto.

Zmiany nie ominęły również ścieżki dla najmłodszych. Od  najbliższego naboru w Mikrograntach młodzieżowych, grupa osób w wieku od 13 do 21 lat może mieć zewnętrznego, pełnoletniego opiekuna lub opiekunkę, którzy nie muszą być członkami tej grupy! Dofinansowanie pomysłów zgłaszanych przez młodzież na poziomie tysiąca złotych brutto pozwoli im na postawienie pierwszych kroków w realizowaniu inicjatyw skierowanych nie tylko do osób z tej samej grupy wiekowej, lecz także dzieci, dorosłych czy seniorów.

Spotkania informacyjne i warsztaty

Pierwszy w tym roku nabór do Mikrograntów potrwa od 1 do 15 lutego. Wyniki ogłoszone zostaną 13 marca. Wszelkie pytania lub wątpliwości można rozwiać biorąc udział w spotkaniach informacyjnych, na których przedstawione zostaną szczegółowe zasady i terminy związane z realizacją projektu. Najbliższe z nich odbędzie się 23 stycznia o godzinie 17:30 w Filii nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej (ul. Suwalska 5). Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z Mikrograntami będą mogły wziąć też udział w warsztatach pisania wniosków – zajęcia dla przedstawicieli organizacji pozarządowych odbędą się 4 i 5 lutego w Sektorze 3 (ul. Legnicka 65), a dla osób fizycznych i grup nieformalnych 6 lutego w Barbarze (ul. Świdnicka 8B). Projekty skonsultować będzie można także w trakcie trwania naboru mailowo, telefonicznie oraz osobiście w siedzibach organizatorów.

Terminy spotkań informacyjnych:

  • 23.01, 18:00 | MBP, Filia nr 7 (ul. Suwalska 5) | Mikrogranty dla os. fizycznych i grup nieformalnych

  • 27.01, 17:00 | MBP, Filia nr 1 (ul. Sztabowa 98) | Mikrogranty dla os. fizycznych i grup nieformalnych

  • 28.01, 17:00 | Centrum Sektor 3 (ul. Legnicka 65) | Mikrogranty NGO + Mikrogranty młodzieżowe

  • 29.01, 17:00 | Centrum Aktywności Lokalnej na Przedmieściu Oławskim (ul. Prądzyńskiego 39a) | Mikrogranty NGO + Mikrogranty młodzieżowe

  • 30.01, 17:00 | MBP, Filia nr 11/FAMA (ul. Bolesława Krzywoustego 286) | Mikrogranty dla os. fizycznych i grup nieformalnych

  • 4.02, 17:00 | MBP, Filia nr 4 (ul. Wieczysta 105) | Mikrogranty dla os. fizycznych i grup nieformalnych

Przydatne dokumenty

Wszystkie szczegóły, terminy konsultacji oraz dokumenty niezbędne do przygotowania się do lutowego naboru (regulaminy, wzory wniosków, materiały pomocnicze) można znaleźć na stronach ścieżek:

Mikrogranty dla osób fizycznych i grup nieformalnych:

www.strefakultury.pl/Mikrogranty 
Kontakt: mikrogranty@strefakultury.pl, tel. 71 712 75 72

Mikrogranty NGO:

www.sektor3.wroclaw.pl/mikrograntyngo 
Kontakt: mikrograntyngo@sektor3.wroclaw.pl, tel. 71 359 75 00

Mikrogranty młodzieżowe:

www.sektor3.wroclaw.pl/mikrograntymlodziezowe 
Kontakt: mikrograntymlodziezowe@sektor3.wroclaw.pl, tel. 603 313 819

Więcej informacji:
www.wroclaw.pl/mikrogranty 
www.facebook.com/mikrogranty  
www.instagram.com/mikro.granty

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułPupiLove Targi – czyli raj dla miłośników psów, kotów i nie tylko!
Następny artykułWege Festiwal we Wrocławiu już 1 i 2 lutego – wege kuchnia z całego świata
Kocham Wroclaw
Odkryj Wrocław na nowo