Otoczony urokliwymi kamienicami rynek, malownicze mosty nad Odrą, krasnale – z tym Wrocław kojarzy praktycznie każdy. Atrakcje stolicy Dolnego Śląska nie kończą się jednak na tych opisanych w przewodnikach. Galeria Dominikańska postanowiła to udowodnić w ramach swojego nowego projektu „Wrocław na nowo”.
Zaangażowani w niego przewodnicy oraz artyści pokażą mieszkańcom, że ich miasto skrywa przed nimi jeszcze wiele tajemnic.
Czasami wydaje się nam, że znamy nasze miasto na wylot – i to niezależnie od tego, czy jest to nasze miasto rodzinne, czy po prostu mieszkamy w nim już od dłuższego czasu. Jak się jednak okazuje, nasze przekonania bywają mylne. Miasta z tak bogatą historią, jak Wrocław kryją w sobie nie tylko piękne zabytki, ale również wiele związanych z nimi legend, ciekawostek i opowieści, które nie zawsze znajdziemy w przewodnikach turystycznych. Gdzie zatem ich szukać? Galeria Dominikańska, usytuowana w samym sercu miasta, stworzyła wyjątkowy projekt „Wrocław na nowo”, który pozwala mieszkańcom lepiej poznać swoje miasto poprzez wystawy, warsztaty, spacery oraz spotkania z wyjątkowymi gośćmi.
„Galeria Dominikańska od początku swojego istnienia włącza się w promocję Wrocławia. Podejmowane przez nas inicjatywy udowadniają, że jest to miasto, które kryje w sobie jeszcze wiele sekretów i niecodziennych atrakcji, dzięki czemu można wciąż poznawać je na nowo. Jesteśmy naprawdę szczęśliwi, że możemy zaproponować mieszkańcom Wrocławia tak wyjątkową akcję, jak »Wrocław na nowo«, prezentując legendarne lokalizacje z zupełniej innej perspektywy, zachowując jednocześnie niepowtarzalny klimat tego miasta” – powiedziała Ewa Hiller, dyrektor Galerii Dominikańskiej.
Spacery z przewodnikiem odbywają się w każdą sobotę września o godz. 15:00 i potrwają około dwóch godzin. Ich trasa prowadzi szlakiem najpiękniejszych pereł architektonicznych, zabytkowych budowli oraz tajemniczych i urokliwych zakątków stolicy Dolnego Śląska, o których wiedzą tylko nieliczni. Uczestnicy wycieczek będą mieć też niepowtarzalną okazję, by zajrzeć do miejsc niedostępnych na co dzień, jak np. Kampus Politechniki.
W ramach programu „Wrocław na nowo” we wrześniu w Galerii Dominikańskiej pojawiła się wystawa prac znanego wrocławskiego rysownika – Pawła Mildnera. Ilustracje przedstawiają 10 najbardziej charakterystycznych atrakcji Wrocławia, wybranych przez mieszkańców w ramach zorganizowanego wcześniej plebiscytu. Podczas referendum zebrano ponad 1000 głosów, które zdecydowały o wytypowanych atrakcjach. Znalazły się wśród nich m.in. Ostrów Tumski, Rynek Starego Miasta, Hala Stulecia, zoo, Ogród Botaniczny, Ogród Japoński, fontanna multimedialna, Bulwary Nadodrzańskie, panorama Racławicka oraz Hydropolis. Artystyczne wizje symboli miasta zdobić będą także wyjątkową kolekcję magnesów, które będzie można odebrać w Galerii Dominikańskiej w zamian za paragon lub przy zakupie karty podarunkowej.
„Wszystkie aktywności organizujemy z udziałem mieszkańców Wrocławia oraz takich partnerów, jak Urząd Miejski Wrocławia, Hala Stulecia, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego czy Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu – czyli wszystkich tych, którzy mają Wrocław w swoich sercach” – dodała Ewa Hiller.
W planach są także warsztaty plastyczne dla uczniów wrocławskich szkół, które poprowadzą wykładowcy oraz artyści związani z wrocławską ASP. Najwyżej ocenione prace zostaną wyeksponowane na terenie Galerii Dominikańskiej i w przestrzeni miejskiej. Na autorów pięciu najciekawszych prac czekają także nagrody pieniężne przeznaczone na rozwój ich umiejętności plastycznych. Wszystkie pozostałe dzieła wykonane przez uczniów podczas warsztatów zostaną opublikowane w internetowej galerii. Głosami mieszkańców Wrocławia zostanie wyłoniona klasa, która w nagrodę otrzyma 20 000 zł na wyposażenie pracowni plastycznej.
Więcej informacji na temat programu „Wrocław na nowo” można znaleźć na stronie internetowej http://galeria-dominikanska.pl/.