7 miejsc we Wrocławiu, które wyglądem przypominają inne miasta na świecie! 

0

Wrocław niejednokrotnie nazywany jest „Wenecją północy”. Stolica Dolnego Śląska zaskoczyć może wieloma miejscami, które swoim wyglądem przypominają styl miast z innych krajów. Jeśli chcesz poczuć klimat wąskich włoskich uliczek, przepłynąć się kajakiem po rzece wśród pięknych starych budynków lub zanurzyć w japońskim ogrodzie —  nie musisz jechać za granicę, po prostu odwiedź Wrocław!

Poniżej przygotowaliśmy zestawienie kilku miejsc, do których warto zajrzeć, by odbyć podróż pełną architektonicznych akcentów z całego świata.

Wrocławska Zatoka Gondoli jak Wenecja

Jeśli planujesz nietuzinkowe zwiedzanie Wrocławia, piękna rzeka Odra ma wiele do zaoferowania. Wycieczki gondolą, pływanie kajakami lub rejsy turystyczne sprawią, że poczujesz się, jak w Wenecji. We Wrocławiu znajdują się trzy główne wypożyczalnie łódek, kajaków, jachtów i motorówek. Są to:

  1. Zatoka Gondoli,
  2. Odra Centrum
  3. Żegluga Pasażerska w pobliżu zoo.

Wynajem kajaków we Wrocławiu nie jest zbyt drogi, dzięki czemu każdy może skorzystać z tej atrakcji. W zależności od wielkości łódki, koszt wynosi 20 – 30 zł/ godzinę. Co więcej, jeśli dodatkowo chcesz wpaść na pyszną kawę, warto wybrać się do Odra Centrum. 

Włoskie uliczki

Jeśli marzą Ci się włoskie wakacje, ale nie planujesz podróży zagranicznych, z pewnością zachwycą Cię klimatyczne uliczki Wrocławia. W szczególności warto zaplanować taką podróż latem, kiedy wąskie brukowane ścieżki starówki wypełnione są girlandami wiszącymi w ogródkach piwnych. Wszechobecna zieleń, którą znajdziesz w zakątkach starego miasta, przeniesie Cię myślami do klimatu rodem z Włoch.

Udaj się np. na ul. Kiełbaśniczą, gdzie znajdziesz lokale takie, jak K2 i Czeski Film.

Nie da się nie zgodzić, że we Wrocławiu znaleźć można całą masę włoskich akcentów. 

Wrocławski Manhattan 

Jednym z najbardziej nieoczywistych miejsc we wrocławskiej przestrzeni miejskiej, jest z pewnością wrocławski Manhattan. Taką nazwę nosi kompleks sześciu bloków mieszkalnych oraz kilku budynków usługowych, znajdujących się przy pl. Grunwaldzkim 4-20 i ul. Marii Curie-Skłodowskiej 15. Sam kompleks zaprojektowała Jadwiga Grabowska – Hawrylak w latach 1970 – 1978, jednak wykonanie, z powodu braku niektórych materiałów budowlanych, ostatecznie znacznie odbiegło od pierwotnego projektu.

Mimo to budynki są wdzięcznym przedstawicielem modernistycznej myśli architektonicznej i swoim wyglądem przypominają wieżowce z Nowego Jorku.

Ogród Japoński

Założony w 1913 roku wrocławski Ogród Japoński jest jedną z popularniejszych atrakcji w mieście. Znaleźć w nim można oryginalne elementy pochodzące z XVIII wiecznych ogrodów azjatyckich, kilkadziesiąt gatunków roślin, a także staw karpiami olbrzymimi. Miejsce to zaprojektował Mankichi Arai — mistrz japońskiej sztuki ogrodowej.

Wrocławska interpretacja azjatyckich klimatów łączy w sobie kilka rodzajów ogrodów japońskich.

Jeśli chcesz poczuć atmosferę kamienistych plaż oraz ceremonii parzenia herbaty, a także ujrzeć majestatyczne kaskady wodne (łagodną i gwałtowną), jest to obowiązkowy punkt wycieczki po Wrocławiu.

Podwórko jak w Berlinie

Berlin znany jest jako alternatywne i artystyczne serce Niemiec.

Klimat postmodernistycznego, artystycznego Berlina (a szczególnie dzielnicy Kreuzberg) znajdziesz również we Wrocławiu na osiedlu Nadodrze.

Z powodzeniem możesz więc odbyć spacer w poszukiwaniu charakterystycznych murali, nieoczywistych, kolorowych podwórek czy instalacji artystycznych.

Takie atrakcje znajdziesz np. w okolicach ul. Roosevelta – wystarczy np. przejść przez jedną z bram na podwórko znajdujące się za kamienicami. 

Paryski szyk czy wiedeńska elegancja?

Jeśli natomiast marzy Ci się spacer rodem z “Emily w Paryżu”, warto byś odwiedził wrocławskie Podwale. Spacer wzdłuż fosy, odwiedziny w klimatycznej Cafe Berg czy nieco uczty kulturalnej w Narodowym Forum Muzyki pozwoli Ci nie tylko powoli smakować klimat Wrocławia, ale również sprawi, że napijesz się pysznej kawy.

kawiarnia na randkę Wrocław
fot. Adam Bystry

Jeśli natomiast bliższe Ci są klimaty Wiednia, koniecznie zwiedź okolice Opery Wrocławskiej, która swoim założeniem architektonicznym przywodzi na myśl właśnie to miasto. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: 9 rzeczy, których prawdopodobnie nie wiedzieliście o Nadodrzu 

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułTanie loty na zimowy weekend. Zobacz najciekawsze kierunki z Wrocławia
Następny artykułDzień Kopernika: Zobacz dzieło ,,O obrotach sfer niebieskich!” w Bibliotece Uniwersytetu Wrocławskiego
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.