a

Do połowy czerwca b.r. złożono przeszło 31 tysięcy wniosków na około 42 tys. dzieci i wydano ponad 17 tysięcy decyzji (czyli ok 56% wszystkich wniosków zostało Rozpatrzonych). Decyzje opiewają na kwotę ok 29,5 mln złotych.

Największa ilość wniosków spłynęła drogą elektroniczną (ok 15,5 tys.). W 16 punktach stałych przyjęto ok 13,5 tys. wniosków, a w 119 punktach mobilnych ok. 2,5 tys. wniosków.

W kwietniu pracownicy MOPS skupieni byli przede wszystkim na przyjmowaniu wniosków, aby klienci nie musieli czekać w kolejkach. Dzięki temu w pierwszym miesiącu realizacji przyjęto ponad 25 tys. wniosków.

Według założeń Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej we Wrocławiu z Programu miało skorzystać 30 tysięcy dzieci. Do połowy czerwca 2016 roku wnioski spłynęły dla przeszło 42 tysięcy dzieci.

Bez tytułu
Błędy we wnioskach i problemy związane z ich przyjmowaniem
– klienci, którzy składali wnioski przez banki, skarżyli się często, że są one nieczytelne w związku z czym wymagają poprawek (podawanie adresów zameldowania a nie zamieszkania, brak składu rodziny albo niepełny, nie to dziecko wpisane jako pierwsze itp.)
– rodzic ubiega się o świadczenie na drugie dziecko i aby je uzyskać wpisuje jako pierwsze, starsze dziecko, które z nim nie mieszka, a na które często ma zasądzone alimenty
– w przypadku wniosków z koniecznością wyliczenia dochodu rodziny, klienci zmieniający zatrudnienie od 2014 roku nie dołączają dokumentów pozwalających na przeliczenie dochodu dodatkowo sporządzenie i weryfikacja decyzji z kryterium dochodowym wymaga dużo więcej czasu (weryfikacja dochodów i składek ZUS poprzez Empatię, przeliczenia)
– osoby rozwiedzione lub będące w separacji nie dołączają wyroków (czego wymaga rozporządzenie)
– wraz ze wzrostem wydawanych decyzji oraz wydatkowanych środków pojawiają się też okresowe problemy z systemem, który w krótkim czasie powiększył się o bardzo dużą bazę klientów. Problemy są na bieżąco monitorowane i zgłaszane do informatyków oraz SYGNITY

Kadry
Do realizacji programu skierowanych zostało 100 pracowników MOPS, zatrudniono 50 nowych pracowników oraz 30 stażystów z Powiatowego Urzędu Pracy. Kadra ta została przeszkolona w zakresie realizacji Programu 500+.

[poll id=”13″]

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWrocław, miasto i architektura – pokaz archiwalnych filmów na dużym ekranie [PIĄTEK]
Następny artykułCzy wrocławscy gimnazjaliści są otyli? [badania]
Odkryj Wrocław na nowo