a

Pierwsza edycja Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro! Fundacji Medicover we Wrocławiu zakończyła się sukcesem – ponad 60% młodzieży sprawdziło stan swojego zdrowia. Wyniki badań są alarmujące: aż 13,3 proc. młodzieży znajduje się w grupie ryzyka chorób cywilizacyjnych, w tym cukrzycy typu 2.

Do badań przesiewowych włączyło się 39 szkół gimnazjalnych z Wrocławia. 2113 uczniów (61,5% badanej populacji) klas pierwszych zostało od września 2015 roku przebadanych pod kątem występowania czynników ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych. Aż 13,3% przebadanej populacji znalazło się w grupie ryzyka i zostało zaproszonych do drugiej, specjalistycznej części programu, tzw. Zintegrowanej Opieki Indywidualnej (ZOI).

Szczegółowe wyniki populacyjnych badań przesiewowych młodzieży (Kompleksowej Analizy Zdrowotnej), przeprowadzonych w ramach pierwszej edycji Programu, wskazują, że:
• Nadwaga i otyłość występują u 17,5% przebadanych nastolatków.
• Podwyższone ciśnienie tętnicze w trakcie badania stwierdzono u aż 30% jego uczestników!
• Dostateczna, słaba i bardzo słaba wydolność fizyczna to problem 59% badanych.
• W związku z bardzo słabą wydolnością fizyczną test sprawnościowy musiało przerwać aż 5,1% uczniów!
• Nieprawidłową postawę ciała ma aż 93% badanych.
• Nieprawidłową ostrość widzenia stwierdzono u 12% badanych uczniów niebędących pod opieką okulisty.

Do Zintegrowanej Opieki Indywidualnej zakwalifikowało się 281 uczniów, czyli 13,3 proc. wszystkich przebadanych. Młodzież ta przez kolejne dwa lata będzie mogła skorzystać z bezpłatnych konsultacji: lekarza, psychologa, dietetyka oraz specjalisty od aktywności fizycznej, a także warsztatów edukacyjnych i zajęć sportowych. W treningu szermierki, który poprowadził Tomasz Motyka, medalista igrzysk olimpijskich w Pekinie, uczestniczyło ponad 100 osób. W warsztatach edukacyjnych prowadzonych przez specjalistów Programu wzięło już udział ponad 80 rodzin.

31 szkół gimnazjalnych rozpoczęło także realizację bezpłatnego pakietu edukacyjnego Lekcji Multimedialnych PoZdro!, których ideą jest przekazanie wiedzy umożliwiającej świadomy wybór zdrowego stylu życia.

– Programy takie jak PoZdro! są niezwykle cenne, gdyż pokazują z jak poważnym problemem mamy do czynienia wśród młodzieży – coraz większa grupa nastolatków znajduje się w grupie ryzyka chorób cywilizacyjnych, w tym cukrzycy typu 2. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i edukacja zdrowotna. Prawidłowa dieta i aktywność fizyczna mogą zapobiec wielu groźnym dla zdrowia dolegliwościom. Wrocław prowadzi liczne programy prozdrowotne kierowane nie tylko do starszych, ale także do dzieci i młodzieży, a projekt fundacji Medicover dobrze wpasowuje się w naszą ofertę.– powiedział Jarosław Delewski, Dyrektor Departamentu Edukacji.

– Od września 2015 roku zbadaliśmy ponad 61 proc. uczniów z pierwszych klas gimnazjalnych. Było to możliwe dzięki bardzo dobrej współpracy z samorządem, dyrektorami szkół i rodzicami dzieci, którzy wyrazili zgodę na badania. Bardzo nas to cieszy i chcemy kontynuować naszą pracę, by w efekcie doprowadzić do poprawy stanu zdrowia u tych młodych ludzi. – powiedziała Katarzyna Kostuch, Koordynator Lokalny Programu PoZdro! Fundacji Medicover. – Porównując wrocławskie wyniki z wynikami z innych miast, możemy zaobserwować najniższy odsetek nastolatków z nadwagą i otyłością. Jednocześnie największy problem to nieprawidłowa postawa ciała, która została stwierdzona aż u 93% przebadanej młodzieży.

– W Gdyni, gdzie rozpoczęliśmy Program 3 lata temu, są już rodziny, które ukończyły etap opieki indywidualnej. Zmiany, które obserwujemy są niesamowite, gdyż wielu uczniów całkowicie zmieniło swoje nawyki żywieniowe i te związane z aktywnością fizyczną. Lepiej się czują, mają więcej energii i są po prostu zdrowsi. Dlatego tak ważne jest, aby zacząć działać właśnie w wieku 12-14 lat, kiedy młody człowiek podejmuje pierwsze decyzje związane ze stylem życia. – dodał Marcin Radziwiłł, Prezes Fundacji Medicover.

Wrocław jest czwartym miastem na polskiej mapie walki z cukrzycą typu 2 i chorobami cywilizacyjnymi. Dotychczas w ramach Programu „PoZdro!” przebadano łącznie ponad 12 700 dzieci, badania dalej trwają. Do programu zakwalifikowało się już ponad 1 880 nastolatków. Docelowo Fundacja Medicover zamierza przebadać w ciągu pięciu lat ok. 30 tysięcy uczniów pod kątem ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2. Rezultat, jaki organizatorzy chcą osiągnąć po zakończeniu Programu to około tysiąca osób, które wyjdą z grupy ryzyka zachorowania.

Druga edycja badań przesiewowych we Wrocławiu rusza już we wrześniu 2016.

Program PoZdro! Fundacji Medicover objęty został Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Wrocław oraz Patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułStan realizacji Programu Rodzina 500+ we Wrocławiu [statystyki]
Następny artykułDmowskiego 19 – ATAL poszerza ofertę we Wrocławiu
Odkryj Wrocław na nowo