5 powodów, dla których warto wziąć udział w Europejskiej Nocy Literatury we Wrocławiu

0
fot. Marcin Jędrzejczak

9 czerwca Przedmieście Oławskie wypełni się prozą najlepszych europejskich pisarek i pisarzy. Podczas 7. edycji Europejskiej Nocy Literatury usłyszymy – nierzadko przedpremierowo – teksty 10 autorów, w 10 przedmiejskich lokalizacjach, czytane przez 10 znakomitych postaci polskiej kultury. Program wydarzenia skupiony będzie na różnych aspektach doświadczenia obcości.

Jeśli jeszcze zastanawiasz się, czy warto wziąć udział w tym literackim wydarzeniu, prezentujemy 5 powodów, po przeczytaniu których nie będziesz miał już żadnych wątpliwości.

Powód nr 1. Będziesz częścią wydarzenia odbywającego się na europejską skalę.

Europejska Noc Literatury to realizowany w wielu miastach Europy projekt prezentujący szerokiej publiczności twórczość pisarzy z różnych krajów. We Wrocławiu wydarzenie zagościło po raz pierwszy w 2013 roku jako element programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016; dotychczas odbyło się sześć edycji projektu, a każda z nich przyciągnęła ponad 10000 widzów. Kolejna okazja do usłyszenia najlepszej europejskiej prozy w wykonaniu osobowości polskiej kultury już wkrótce – 7. edycja ENL to 10 miejsc, 10 tekstów i 10 czytających. Wydarzenie odbędzie się 9 czerwca na Przedmieściu Oławskim. Czytania rozpoczną się w tym samym czasie i będą powtarzane co 30 minut między 18:00 a 22:30. Umożliwi to uczestnikom wysłuchanie wszystkich 10 tekstów. Kuratorem nadchodzącej odsłony Europejskiej Nocy Literatury został dziennikarz kulturalny Michał Nogaś, a jej tematem przewodnim jest hasło „OBCY”.

Powód nr 2. Jako pierwszy w Polsce usłyszysz fragmenty przedpremierowych książek.


Jak rozumieć tytułową „obcość”? To samotność wewnątrz ortodoksyjnej grupy, nieprzystawanie do konserwatywnych norm z racji pochodzenia lub orientacji seksualnej, bycie częścią grupy skazanej na zniknięcie – wymienia Michał Nogaś, odnosząc się do tematów podnoszonych przez teksty, które trafiły do programu tegorocznego ENLu. Znaczna część książek, których fragmenty czytane będą 9 czerwca, we Wrocławiu zabrzmi w języku polskim po raz pierwszy. Wrocławianie przedpremierowo będą mogli usłyszeć „Historię przemocy” Edouarda Louisa – opartą na faktach powieść młodego Francuza, stanowiącą współczesną homoerotyczną fantazję na temat obcego – czy „Eseje” Zadie Smith, zbiór tekstów publikowanych przez autorkę na łamach najważniejszych międzynarodowych czasopism. Kolejnymi przedpremierowymi tytułami podczas ENu będą „Mazzel Tov”Margot Vanderstraeten – opowieść o życiu w żydowskiej ortodoksyjnej społeczności we współczesnej Europie – oraz reportaż Marty Mazuś „Outsiderzy”. W programie pojawią się też fragmenty nowego zbioru opowiadań Katalończyka Jaume Cabre„Podróż zimowa” oraz debiutu brytyjskiej dziennikarki i pisarki Reni EddoLodge – „Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry”.

Powód nr 3. Spotkasz znakomite postaci ze świata kultury.

Jak co roku, fragmenty premierowych wydawnictw interpretować będą znakomite postaci polskiej kultury. Podczas Europejskiej Nocy Literatury w roli czytających usłyszymy uznane aktorki i cenionych aktorów, którzy pojawiali się w najgłośniejszych polskich filmach ostatnich lat: Zofię Wichłacz (ostatni film Andrzeja Wajdy „Powidoki”), Mateusza Kościukiewicza („Twarz” Małgorzaty Szumowskiej) Wiktora Zborowskiego („Pokot” Agnieszki Holland), Magdalenę Kumorek („Układ zamknięty” Ryszarda Bugajskiego) czy Grażynę Wolszczak („Podatek od miłości” Bartłomieja Ignaciuka). W składzie czytających znajdzie się też jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich głosów – legendarny lektor filmowy i telewizyjny Tomasz Knapik. Pełny program literacki oraz wszyscy goście 7. edycji Europejskiej Nocy Literatury ogłoszone zostaną wkrótce.

Powód nr 4. Spędzisz Noc na Trójkącie

Tegoroczna odsłona Europejskiej Nocy Literatury jest kolejną, która gościć będzie poza ścisłym centrum miasta. Po zeszłorocznych spotkaniach na Nadodrzu, w tym roku publiczność odwiedzić będzie mogła 10 lokalizacji Przedmieścia Oławskiego. To jedna z tych dzielnic Wrocławia, w których wciąż unosi się duch przedwojennego Breslau. Układ ulic, ozdobne kamienice, ogromne podwórka, liczne szkoły – architektura Przedmieścia przetrwała wojnę w niemal nienaruszonym stanie. Dzisiaj to miejsce pełne kontrastów. Budynki od lat zaniedbane sąsiadują ze świeżo zrewitalizowanymi, a te – z nowoczesnymi. Przez niektórych wciąż nazywane „Trójkątem Bermudzkim”, Przedmieście Oławskie w ostatnich latach coraz bardziej inwestuje w rozwój kulturalny i społeczny, stając się jednym z najciekawszych punktów na mapie Wrocławia.

Powód nr 5. Zajrzysz do niebanalnych miejsc, w których prawdopodobnie jeszcze nie byłeś/łaś

Słuchacze spotkają się z literaturą w niebanalnych miejscach, choćby w jednym z najstarszych wrocławskich gmachów edukacyjnych – Szkole Podstawowej nr 2 im. Henryka Sucharskiego (ul. Komuny Paryskiej 36-38), mieszczącym się w dawnym letnim pałacu biskupów wrocławskich Muzeum Etnograficznym (ul. Traugutta 111/113) czy niedostępnym na co dzień dla zwiedzających Konsulacie Generalnym Republiki Federalnej Niemiec (ul. Podwale 76). Europejska Noc Literatury odwiedzi też miejsca prowadzone przez trzy obecne na Przedmieściu wyznania chrześcijańskie: Kościół Chrześcijan Baptystów, II Zbór we Wrocławiu (ul. Łukasińskiego 20a), kaplicę Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP (ul. Worcella 28) oraz klasztor bonifratrów (ul. Traugutta 57/59). Czytania odbędą się też w: nowym centrum przedmiejskiej rewitalizacji, Przedpokoju H13 (ul. Hercena 13), Zespole Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych (ul. Worcella 3), dawnej wytwórni wódek Carla Schirdewana (ul. Traugutta 102b) i Nowej Papierni (ul. Kościuszki 142).

Dzień przed ENLem, 8 czerwca, w nowym miejscu przy Podwórku Ruska 46 – Recepcji, odbędzie się spotkanie autorskie z Martą Mazuś wokół książek „Outsiderzy” i „Król kebabów i inne zderzenie polsko-obce”, które poprowadzi Wojciech Szot.

31131236_2077721338934983_838244369113808896_n

Więcej informacji na temat nadchodzącej edycji Europejskiej Nocy Literatury dostępne jest na stronie Stefy Kultury Wrocław pod adresem:

StrefaKultury.pl/EuropejskaNocLiteratury.

mat. StrefaKultury.pl

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułJuwenalia 2018 we Wrocławiu. Ten pochód przejdzie do historii! [ZDJĘCIA]
Następny artykułFestiwal Wachlarz – jedno z największych w Polsce spotkań podróżników, reporterów, fotografów i ludzi ciekawych świata
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.