5 pięknych miejsc na Dolnym Śląsku, do których dojedziesz pociągiem z Wrocławia

0

Wielu Wrocławian interesuje się podróżami oraz zwiedzaniem pięknego Dolnego Śląska. Nie każdy jednak ma możliwość poruszania się samochodem, jednak nie jest to przeszkodą w eksploracji tego malowniczego regionu!

W tym artykule wybraliśmy X miejsc, do których w dojedziesz pociągiem z „miasta stu mostów”, a dojazd wyniesie Cię do ok. 2 godzin. 

Trzebnica 

Do Trzebnicy dotrzesz błyskawicznie, dzięki Kolejom Dolnośląskim. Jest to świetna opcja na jednodniową wycieczkę, podczas której nacieszysz się zarówno historycznymi zabytkami, jak i naturą. Jedną z najpopularniejszych atrakcji Trzebnicy jest Sanktuarium św. Jadwigi. Warto także zwiedzić ratusz oraz Stawy Trzebnickie. Jeśli jednak masz też ochotę na spacer po malowniczej okolicy, wybierz się na pokryte lasami i polami Wzgórza Trzebnickie, czyli tzw. Kocie Góry, z których zobaczyć można naprawdę piękne widoki.

Trzebnica ma także własną dzielnicę uzdrowiskową, obok której rośnie piękny Las Bukowy — miejsce to jest niedaleko (ok. 800 m) Bazyliki. 

Przykładowe połączenia:

Więcej: tutaj

Bolesławiec

To ciekawe miasteczko znane jest z unikalnej ludowej ceramiki. Wybierając się do Bolesławca koleją, dojedziesz na dworzec leżący prawie w centrum miasta. Warto udać się na rynek, a także odwiedzić Żywe Centrum Ceramiki (oferujące m.in. warsztaty zdobienia ceramiki) oraz Muzeum Ceramiki.

Jeśli chodzi o zabytki, ciekawą propozycją jest kościół Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława, który powstał na przełomie XV i XVI wieku. 

Przykładowe połączenia:

Więcej: tutaj

Brzeg

Do Brzegu dotrzesz nawet w 25 minut, jeśli zdecydujesz się na pociąg IC. Pociąg Regio z kolei jedzie ok. 40 minut.

W obu przypadkach wysiądziesz na zabytkowym dworcu kolejowym, z którego do centrum jest rzut beretem. Brzeg to bardzo wyjątkowe i urocze miasteczko, które ma naprawdę wiele do zaoferowania — Zamek Książąt Piastowskich przypominający Wawel, kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, kościół św. Jadwigi, rynek i ratusz stanowią tylko część pięknej architektury Brzeskiej. Prawdziwą jednak perełką Brzegu jest sieć parków miejskich otoczonych fosą — jest ich kilka i wszystkie są niezwykłe i urocze.

Warto także odwiedzić duży, zielony Park Wolności, na którego wejściu zobaczyć można zabytkową leśniczówkę, piękny staw oraz wszechobecną poniemiecką architekturę podkreślającą piękno natury.

Przykładowe połączenia:

Więcej: tutaj

Sobótka

Sobótka jest kultowym miejscem, które przyciąga turystów planujących wyprawę na Ślężę. 

Pociągiem dojedziesz do Sobótki w około 45 minut. W samym miasteczku czekają atrakcje takie, jak Muzeum Ślężańskie, rynek z makietą XVIII-wiecznej Sobótki oraz Masywu Ślęży. Wokół miasteczka znajduje się wiele pięknych miejsc, a najpopularniejszym z nich jest oczywiście góra Ślęża, na której szczycie zobaczyć można Kościół Narodzenia NMP, posążek niedźwiedzia, wieżę widokową i schronisko serwujące pyszną szarlotkę. 

Więcej: tutaj

Gorzanów

Gorzanów to mała, lecz bardzo wyjątkowa wieś leżąca na terenie Kotliny Kłodzkiej. To świetna opcja na jednodniową wycieczkę dla fanów kultury i zabytków, a także pięknych krajobrazów. W Gorzanowie zdecydowanie warto wybrać się do Pałacu Gorzanów, który jest prawdziwym unikatem — w jego wnętrzach podziwiać można oryginalne renesansowe stropy i freski. Ponad sto pomieszczeń budynku dostępnych jest do zwiedzania — zarówno z przewodnikiem, jak i samodzielnego.

Do Gorzanowa bezpośrednio można dojechać pociągiem Kolei Dolnośląskich z Wrocławia.

Więcej: tutaj

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułStartujemy z ogrzewaniem, czyli Wielkie Wrocławskie Saunowanie
Następny artykułWrocław: Restauracje i kawiarnie przyjazne zwierzętom [8 polecanych miejsc]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.