Pomysł na weekend na Dolnym Śląsku: gościniec Perła Zachodu obok Jeleniej Góry

0
fot. fb/Perła Zachodu

Gościniec Perła Zachodu i jego okolice to doskonała propozycja na jednodniową wycieczkę lub weekendowy wypad z Wrocławia. Budynek jest jedyny w swoim rodzaju, znajduje się w Siedlęcinie i położony jest w majestatycznym miejscu — na skraju urwiska, nad Jeziorem Modrym.

Dookoła nie brakuje malowniczych szlaków dla pieszych i rowerzystów. Sprawdź, dlaczego warto się tam wybrać!

Na piechotę z Jeleniej Góry

Do Perły Zachodu można dojechać bezpośrednio samochodem, jednak jeśli chcesz przy okazji zobaczyć wiele ciekawych miejsc, warto za punkt startu obrać sobie Jelenią Górę. 

Do miasta łatwo dojechać np. pociągiem. Jest kilka szlaków prowadzących do Perły Zachodu — najpopularniejszymi z nich są żółty i zielony. Droga jest przyjemna, a idzie się mniej więcej godzinę. Rozpoczęcie pieszej wędrówki proponujemy zacząć z CH Nowy Rynek w Jeleniej Górze. Stamtąd należy podążać żółtym szlakiem, przecinającym Aleję Jana Pawła II aż do mostu nad rzeką Bóbr. Dalej są dwie opcje — szlak zielony przez wieżę Krzywoustego, lub dalej szlak żółty. Po drodze minąć można atrakcje takie, jak:

  • stary most kolejowy, 
  • magiczne źródełko, 
  • jazy i elektrownie wodne.

Perła architektury

Piękny drewniano-murowany gościniec, ze ścianami z bala, powstał w 1927 roku.

Wybudowano go na stromym urwisku nad sztucznie utworzonym na rzece Bóbr jeziorem Modre. Niegdyś miejsce to funkcjonowało wyłącznie jako gospoda, jednak obecnie pełni rolę schroniska PTTK (z 26 miejscami noclegowymi) jak i restauracji serwującej tradycyjne dania kuchni polskiej. Odwiedzając Perłę Zachodu, warto odpocząć na szerokim tarasie z widokiem na jezioro. Obok jest także punkt widokowy — wieża z krętymi schodami. 

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Ella (@miastoinspiruje)

Okolica pełna atrakcji — co warto zobaczyć?

Tereny Borowego Jaru, na których znajduje się Perła Zachodu obfitują w wiele ciekawych miejsc. Liczne trasy spacerowe, rowerowe i miejsca wspinaczkowe stanowią raj dla osób, które kochają aktywny wypoczynek. Poniżej przedstawiliśmy kilka lokacji szczególnie wartych uwagi. 

Punkty widokowe

Jeśli uwielbiasz podziwiać piękne widoki, rejon wokół Perły Zachodu jest wręcz nimi usiany. Niektóre z nich to:

  • Punkt widokowy Trafalgar
  • Punkt widokowy Złoty Widok
  • Sośnik

Wieża rycerska w Siedlęcinie

W samym Siedlęcinie zwiedzić można wieżę rycerską z XIV wieku, w której wnętrzu znajdują się gabloty z różnymi znaleziskami. Wiszą tam także stare malowidła ścienne, obrazujące m.in. rycerza Lancelota, czy też króla Artura. 

Zapora wodna i elektrownia w Pilchowicach

Powstała w latach 1902-1912 kamienna zapora wodna w Pilchowicach wraz z elektrownią wodną należy do Dolnośląskiego Szlaku Zabytków Techniki. Ma ona kształt łuku, jej długość wynosi 270 metrów, a wysokość 62 m. Jest to ciekawy punkt widokowy, dla miłośników zabytków techniki. 

Most Kolejowy nad jeziorem Pilchowickim

Będąc w okolicy, warto także zwiedzić stary, a w dodatku najwyższy tego typu w Polsce, most kolejowy (skonstruowany w 1905 roku) nad jeziorem Pilchowickim. Jego imponująca długość (151 m) robi wrażenie, a 38 metrów niżej wije się piękna zatoka Bobru. 

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułKobieca moc w projektach! Inspirująca konferencja we Wrocławiu [SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY]
Następny artykułDni Odry we Wrocławiu: 87 wydarzeń przez cały tydzień!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.