Góry Sowie to jedne z najbardziej tajemniczych pasm górskich w Polsce. Są nie tylko fascynującym regionem dla poszukiwaczy skarbów, ale również coraz modniejszym kierunkiem rekreacyjnym. Oto największe atrakcje Gór Sowich!

Park Krajobrazowy Gór Sowich

Świetną atrakcją dla dzieci i dorosłych jest Park Krajobrazowy Gór Sowich. To idealny obszar do pieszych wycieczek. Tutejszy typ górskiego krajobrazu zachwyca różnorodnością rysunku terenu. Przez Park Krajobrazowy Gór Sowich przebiega wiele szlaków, mających zakończenie na szczytach Wielkiej Sowy (1014 m n.p.m.) i Kalenicy (964 m n.p.m.), na których z wież widokowych można podziwiać przepiękne panoramy Sudetów.

Zamki i twierdze

 Na uwagę zasługują też okoliczne zamki – m.in. nieodległy Zamek Książ w Wałbrzychu (trzeci co do wielkości zamek w Polsce i największy zamek na Dolnym Śląsku), zamek Grodno w Zagórzu Śląskim (wybudowany na szczycie wzniesienia Choina) czy Pałac w Pieszycach (renesansowo-barokowy zamek, nazywany „Wersalem Śląska”). Z kolei niedaleko Srebrnej Góry znajduje się XVIII-wieczna Twierdza Srebrnogórska – to największa górska twierdza w Europie.

fot. Zamek Książ

Tajemniczy projekt Riese

Słynny kompleks sztolni i tuneli „Riese” powstał w latach II wojny światowej. Składa się z kilku obiektów podziemnych wykutych w skale. Od wielu lat rozpala wyobraźnię poszukiwaczy przygód i badaczy historii. Przypuszcza się, że powstał, by magazynować broń, gromadzić grabione dobra lub służyć jako nowa kwatera Hitlera – interpretacji jest wiele. Do dzisiaj nie wyjaśniono, w jakim tak naprawdę celu budowano obiekty kompleksu, ale coraz więcej miejsc jest udostępnianych do zwiedzania. Kilometry podziemnych korytarzy budzą ogromną ciekawość odwiedzających. Poszczególne miejsca są od siebie oddalone o kilkanaście kilometrów, więc najlepiej zarezerwować nocleg w Górach Sowich i zwiedzanie rozplanować na więcej niż jeden dzień.

Jezioro Bystrzyckie w Zagórzu Śląskim

Jezioro Bystrzyckie, zwane również Lubachowskim, to sztuczny zbiornik zaporowy, malowniczo położony w dolinie rzeki Bystrzycy. Stanowi największy akwen w Górach Sowich. Pełni funkcję zbiornika retencyjnego, ale znany jest głównie z walorów turystycznych. Wspaniała przyroda wokół jeziora, cisza i imponująca kamienna tama od lat przyciągają turystów do tego regionu.

Hotel Dębowy z miodowym SPA

Świetną bazą do zwiedzania wszystkich atrakcji Gór Sowich jest Hotel Dębowy Biowellness & SPA. Ten zabytkowy obiekt otoczony jest obszernym, 10-hektarowym parkiem, w którym roi się od pomników przyrody. Czas spędzony w Dębowym daje możliwość podreperowania ducha, pielęgnacji zdrowia i urody. Jedną z największych atrakcji hotelu jest wielokrotnie nagradzane SPA, w którym szczególną rolę odgrywa apiterapia (terapia miodem i produktami pszczelimi) oraz inne zabiegi z wykorzystaniem naturalnych składników. Jego częścią jest zewnętrzna strefa biowellness z biostawem, w którym woda uzdatniana jest w sposób naturalny, bez pomocy chloru. Duże wrażenie robi jego lazurowy kolor, otoczenie i lokalizacja – w samym sercu parku.

fot. Hotel Dębowy

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane