44 nowe lokalne wydarzenia w ramach Mikrograntów – przed nami wiosna i lato pełne wrażeń!

0

Wydarzenia integrujące mieszkańców i mieszkanki Wrocławia pochodzących z różnych krajów, spotkania łączące pokolenia, a także rodzinne działania na świeżym powietrzu i w Centrach Aktywności Lokalnej – poznaliśmy zwycięzców i zwyciężczynie wszystkich trzech ścieżek naboru do Mikrograntów!

Wiosną w całym mieście zrealizowane zostaną 44 nowe lokalne inicjatywy. To jednak nie koniec – organizatorzy już dziś zapraszają do udziału w kolejnym, majowym naborze!

Pierwszy w tym roku nabór do Mikrograntów tradycyjnie podzielony był na trzy ścieżki – dla pełnoletnich osób fizycznych i grup nieformalnych, dla organizacji pozarządowych oraz dla młodzieżowych grup nieformalnych. Po raz kolejny chęć wrocławian i wrocławianek do działania na rzecz lokalnej społeczności nie zawiodła. – Dziękujemy Wam za reakcję na sytuację wojny w Ukrainie i przyjazd do Wrocławia tysięcy nowych mieszkańców i mieszkanek. W trwającym od 1 do 15 marca naborze pojawiła się spora liczba projektów integracyjnych, dzięki którym, mamy nadzieję, ułatwimy im zaadoptowanie się do nowej społeczności – komentują organizatorzy.

Spośród 156 zgłoszonych propozycji, ostatecznie wybrano 44 projekty, które w zależności od ścieżki otrzymają wsparcie od 1 do 10 tysięcy złotych oraz pomoc w sprawach administracyjnych, organizacyjnych i promocyjnych. Jakie inicjatywy zrealizowane zostaną w najbliższych miesiącach we Wrocławiu?

Mikrogranty dla osób fizycznych i grup nieformalnych

Z 89 pomysłów nadesłanych w ścieżce skierowanej do wszystkich pełnoletnich wrocławian i wrocławianek, komisje wybrały 14 inicjatyw. Duża część działań skupiona jest na integracji nowych mieszkańców i mieszkanek Wrocławia. To m.in. cykl warsztatów prowadzonych na zmianę przez osobę z Polski i Ukrainy, osiedlowe zajęcia rękodzielnicze, sąsiedzkie pikniki na Przedmieściu Świdnickim, a także spotkania z ludową muzyką z Polski i Ukrainy. Wiosna z Mikrograntami będzie też okazją, by odkryć na nowo Wrocławski Welodrom i tajemnicze zakamarki Pracz Odrzańskich. Z kolei dzieci wezmą udział w wyprawach pełnych przygód, podczas których odkryją ciekawostki przyrody i tajemnice Lasu Zakrzowskiego. Wrocławianie i wrocławianki zapoznają się też z tradycjami słowiańskimi tworząc ludowe lalki-motanki, wezmą udział w artystycznych warsztatach na Wielkiej Wyspie, a do tego wspólnie przygotują podwórkowy spektakl teatralny! Więcej informacji o projektach z tej ścieżki TUTAJ

Mikrogranty NGO

Wiosną nie zabraknie również nowych działań zaproponowanych przez lokalne NGO-sy. W ścieżce dla organizacji pozarządowych spośród 45 zgłoszonych propozycji wybranych zostało 12 projektów. Lekcje języka polskiego, spotkania z psychologami, wspólne gotowanie, a także działania umożliwiające wzajemne poznanie się – lokalne organizacje pozarządowe zaplanowały kilka projektów mających umożliwić nawiązanie międzynarodowego dialogu i oswojenie się osób z Ukrainy z nową, wrocławską społecznością.

Z kolei miłośnicy (nie tylko) miejskich spacerów będą mogli poznać bogactwo flory i fauny Lasu Mokrzańskiego, a także multikulturową historię osiedla Borek. Wątek odkrywania innych kultur pojawi się również na osiedlu Przedmieście Oławskie, gdzie szykowany jest m.in. wieczór z tańcem irlandzkim i koncert latino. Opisy planowanych przez NGO-sy działań: TUTAJ

Mikrogranty młodzieżowe

W ścieżce dla osób w wieku od 13 do 21 lat, spośród 22 nadesłanych propozycji wsparcie otrzyma 18 najwyżej ocenionych inicjatyw. Wiosenne pomysły młodzieży z uwagą pochylają się nad potrzebującym wsparcia otoczeniem i chcą do wspólnych działań zaangażować nowych znajomych z Ukrainy.

Wrocławska młodzież zorganizuje m.in. integracyjne spotkania z okazji Dnia Mamy i Dnia Sąsiada, piknik dla polskich i ukraińskich mieszkańców osiedla Huby, a także działania przybliżające kulturę i zwyczaje nie tylko najbliższych sąsiadów z Ukrainy i Białorusi, ale też Afganistanu – kraju nowego kolegi ze szkolnej ławki. Młodzi organizatorzy chcą też stworzyć specjalną książeczkę słowno-obrazkową dla dzieci, która zostanie przetłumaczona na język ukraiński. W Mikrograntach młodzieżowych wybrano również kilka propozycji na relaks w wolnym czasie – wiosną będzie można wziąć udział m.in. w warsztatach rozwojowych, zajęciach tanecznych, a nawet turnieju rycerskim w Parku Brochowskim!
Szczegóły projektów młodzieżowych znaleźć można TUTAJ

Wszystkie wydarzenia organizowane w ramach Mikrograntów będą bezpłatne.

Terminy realizacji wybranych projektów ustalone zostaną po negocjacjach z każdą osobą, grupą i organizacją.

Kolejna szansa na współpracę z Mikrograntami już w maju!

Marcowy nabór nie był jedyną szansą na zrealizowanie swojego wymarzonego projektu w mieście. Wrocławski Instytut Kultury i Fundacja Umbrella już teraz zapraszają do udziału w kolejnej – wakacyjnej edycji Mikrograntów. – Jak spędzić wakacje we Wrocławiu? Najlepiej aktywnie działając na swoim osiedlu! Od 1 do 15 maja będziemy czekać przede wszystkim na inicjatywy odbywające się w plenerze, które wykorzystują miejskie skwery, podwórka i parki, a także eksplorują inwestycje powstałe w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego – tłumaczą organizatorzy.

Nadchodzący nabór ponownie podzielony będzie na trzy ścieżki: dla osób fizycznych (również tych prowadzących działalność gospodarczą) i grup nieformalnych, dla grup młodzieżowych, czyli osób od 13 do 21 roku życia, a także dla organizacji pozarządowych działających do 5 lat oraz starszych, których przychód za ostatni, zamknięty rok obrotowy nie przekroczył 3 tysięcy złotych brutto.

Do programu zgłosić będzie można różnorodne propozycje inicjatyw, których celem jest wzajemne poznanie się, integracja, ciekawe spędzanie lata i wczesnej jesieni w mieście, dzielenie się pasjami, a także udzielanie sobie wsparcia. Mogą to być różnego rodzaju plenerowe warsztaty, tematyczne spotkania, wędrówki śladami ciekawych osiedlowych historii lub inne sąsiedzkie aktywności. Najważniejsze, by angażowały do wspólnego działania mieszkańców i mieszkanki najbliższej okolicy!

Drugi w tym roku nabór do Mikrograntów odbędzie się między 1 a 15 maja. Swoje propozycje przesyłać można przez specjalne formularze zgłoszeniowe, które przez dwa tygodnie dostępne będą na stronie www.wroclaw.pl/mikrogranty. Wybrane projekty ogłoszone zostaną do 6 czerwca.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWracają sezonowe pociągi Kolei Dolnośląskich do Skalnego Miasta
Następny artykułZakupy biorę na miękko, czyli nowa promocja w Pasażu Grunwaldzki
Małgorzata Braszka
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.