40 mln dla osiedli we Wrocławiu. Rusza Fundusz Osiedlowy [SPRAWDŹ JAK SKORZYSTAĆ]

0

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk ogłosił zakończenie prac nad nowym narzędziem wspierającym udział mieszkańców w decydowaniu o rozwoju miasta – nad Funduszem Osiedlowym.

Zależy nam na rozwoju lokalnym i tam, gdzie tylko jest to możliwe chcemy wsłuchiwać się w głosy mieszkańców, także reprezentowanych przez członków Rad Osiedli. Rady będą także wsłuchiwały się w głosy mieszkańców” – powiedział Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Budżet partycypacyjny we Wrocławiu wynosi ok 200 mln zł rocznie. To między innymi WBO, Mikrogranty czy Fundusz Inicjatyw lokalnych. Dziś dochodzi do niego Fundusz Osiedlowy, którego zasady wypracował zespół urzędników, radnych osiedlowych i miejskich. Najważniejsze jego założenie to przyznanie Radom Osiedli środków przeznaczonych włącznie na inwestycje infrastrukturalne wskazane przez rady. Na początek, w pilotażowym programie, który będzie realizowany w latach 2020-2021, Rady Osiedla będą miały do wykorzystania w sumie 40 mln zł, podzielonych pomiędzy osiedla na podstawie algorytmu. W ramach FO Rady zbierają od mieszkańców wnioski, konsultują je z nimi, a następnie zgłaszają do miasta w ramach swoich indywidualnych, inwestycyjnych budżetów.

„Fundusz Osiedlowy oznacza jeszcze większa partycypację i udział mieszkańców w życiu miasta. Chcemy się dzielić wpływem na funkcjonowanie miasta. Partycypacja pobudza obywatelskość, budzi energię, ludzie chcą rozmawiać, dyskutują, czasem się nie zgadzają, ale mają wspólny cel. Taki sam efekt jak w WBO mamy nadzieję uzyskać w Funduszu Osiedlowym – dodał prezydent Sutryk.

Na Fundusz Osiedlowy przeznaczamy 40 mln zł. 40% tych środków zostanie podzielona równo pomiędzy 48 wrocławskich osiedli. Pozostałe 60% środków jest rozdzielane w zależności od powierzchni osiedla oraz liczby mieszkań. Służy temu specjalnie opracowany algorytm.

   Kwota Funduszu osiedlowego

Fn    kwota na osiedle n
Mn liczba lokali mieszkalnych na osiedle n
  liczba lokali mieszkalnych w mieście
Pn    powierzchnia osiedla n
   powierzchnia miasta

„Zastanawialiśmy się, jak trafnie te środki podzielić. Dlatego 40% rozdzieliliśmy po równo, by żadne osiedle nie poczuło się zaniedbane. Szukaliśmy również wskaźnika, który pozwoli nam zmierzyć żywiołowość osiedli. Uznaliśmy, że dane statystyczne pokazujące liczbę mieszkań w odniesieniu do powierzchni osiedli będą najlepszymi danymi.” – tłumaczył algorytm Jacek Pluta, socjolog, zastępca dyrektora Departamentu Spraw Społecznych. W ten sposób najniższa wartość środków na osiedle to kwota 356 741,08 zł i na taką kwotę osiedle Bieńkowice może złożyć projekty inwestycyjne, zaś najwyższa to kwota 1 596 492,56 zł przypadająca Ołbinowi.

Już od środy rozpoczynają się szkolenia dla Rad Osiedli, a w listopadzie Rady będą już mogły składać wnioski. Pierwsze projekty powinny rozpocząć się wiosną

„Rady Osiedli będą jeszcze silniejsze, co z kolei przełoży się na większa frekwencją w wyborach osiedlowych. To, że się projekt udał to wielka zasługa naszych partnerów. To był modelowy przykład współpracy między urzędem, Radami Osiedli i NGO.” – dodał Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UM Wrocławia.

Fundusz Osiedlowy to kolejny sposób na oddanie decyzji o mieście mieszkańcom. To odpowiedź na głosy mieszkańców, rad osiedli i ruchów miejskich. To decentralizacja władzy i oddanie jej w ręce obywatelom. Dla Rad Osiedli FO  to większy udział i wpływ na kształt ich własnych osiedli, to również odpowiedzialność za budowaniu miasta, zwłaszcza na poziomie osiedlowym. A dla mieszkańców – nowe narzędzie to zmiana także praktyczna – dzięki niemu lokalne potrzeby  (np. budowa chodnika, oświetlenie) będą zgłaszać lokalnej, dobrze zorientowanej radzie.

Serwis poświęcony Funduszowi Osiedlowemu:
https://www.wroclaw.pl/rozmawia/fundusz-osiedlowy

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułPoznajmy się od kuchni. Zaproś nieznajomego na kolację lub wspólne gotowanie
Następny artykułMade in Wrocław 2019: Przyjdź i zobacz prawdziwą (R)ewolucję! [BEZPŁATNE TARGI]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.