4 miejsca na Dolnym Śląsku, które musisz odwiedzić jesienią

0

Jesień to jedna z najpiękniejszych i najbardziej niedocenionych pór roku. Nie ma lepszego sposobu na jej rozpoczęcie niż wycieczka w miejsca, które najbardziej urzekają właśnie w tym okresie. Historyczne parki, nietypowy zamek czy wyprawa w kameralne, kojarzące się z krajobrazem Australii góry – sprawdźcie listę 4 miejsc na Dolnym Śląsku, które warto odwiedzić jesienią.

1. Stare Miasto w Świdnicy

Oddalona o niecałe 60 kilometrów od Wrocławia Świdnica nie bez powodu nazywana jest perłą dolnośląskiego baroku – to jedno z najbardziej urokliwych miejsc regionu. Średniowieczny rynek zachwyca zwłaszcza jesienią. Warto udać się tu na spacer po Starym Mieście, odkrywając zdobiące fasady kamienic herby czy podziwiając niezliczone detale architektoniczne. Prawdziwa gratka dla wszystkich, którzy poszukują nowych miejsc z niepowtarzalnych klimatem. Niedaleko stąd do jednych z największych w Polsce winnic, w których właśnie zaczyna się winobranie.

2. Historyczny park Hotelu Dębowego

Odwiedzając historyczny park przy Hotelu Dębowym można poczuć się niczym w baśniowym, tajemniczym ogrodzie. Warto udać się tu na spacer szczególnie w okresie jesiennym, gdy liczne pomniki przyrody, takie jak pergola z grabów, zachwycają feerią kolorów. Wpisany do rejestru zabytków park to jednak nie jedyna atrakcja tego miejsca. Pałac Dębowy, czyli główny budynek hotelu, mieści się w odrestaurowanej, dawnej willi fabrykanckiej. W bliskim sąsiedztwie znajduje się wybudowana na początku XIX wieku Rezydencja Dębowa, łącząca elementy stylu secesyjnego i architektury modernistycznej. Kompleks jest świetną bazą wypadową do jesiennych wędrówek po Górach Sowich.

3. Dawne sanatorium w Sokołowsku

Istnieją miejsca całkowicie zapomniane. Takie jeszcze do niedawna było Sokołowsko – kameralna miejscowość, która zasłynęła niegdyś pierwszym na świecie sanatorium. Monumentalna, neogotycka budowla była już kilkukrotnie na skraju upadku, jednak w ostatnich latach Fundacji Sztuki Współczesnej In Situ podjęła się jej odbudowy. Obecnie nietypowy zamek stanowi symbol Sokołowska – pełni funkcję domu twórczego, wypełnionego dziełami sztuki. To również sceneria Festiwalu Filmowego Hommage á Kieślowski. Bez wątpienia jeden z najbardziej tajemniczych budynków na terenie całego kraju!

4. Starościńskie Skały

Znajdujący się Rudawskim Parku Krajobrazowym kompleks skalny to miejsce, które przywodzi na myśl krajobraz odległej Australii i słynny “Piknik pod wiszącą skałą”. Granitowe skały tworzą małe miasteczko, pełne labiryntów, wąskich przejść czy szczelin. Idealne miejsce na jesienną wycieczkę w kameralnej atmosferze, bowiem o tej porze roku szlaki są tu prawie puste.

 

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane