22 mln z Unii na wymianę pieców dla mieszkańców Wrocławia

0
Jacek Sutryk, zmień piec

Prawie 22 mln złotych z Unii Europejskiej na wymianę pieców we Wrocławiu. Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia i Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego podpisali dziś promesę na przekazanie środków Gminie Wrocław.

Projekt dofinansowany jest ze środków RPO w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego (ZIT WrOF). To kolejny etap tej współpracy. W sumie Gmina Wrocław otrzyma 27,5 mln złotych unijnego wsparcia.

Łącznie dofinansowaniem w ramach ZIT objęto 134 gminne budynki mieszkalne. Realizacja obejmuje 1258 mieszkań i likwidację w nich 1645 pieców. Projekt przyniesie wymierne efekty dla środowiska, ograniczenie emisji pyłu Pm10 o 11,39 Mg/rok

Program wymiany pieców to priorytet dla władz miasta

Miasto angażuje gigantyczne środki na poprawę jakości powietrza we Wrocławiu, to nasz priorytet. Do końca 2024 roku przeznaczymy 330 mln złotych na działania związane z likwidacją pieców – mówił Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

To kolejne wsparcie, które pomoże w walce o czyste powietrze na Dolnym Śląsku. Zależy nam na skutecznym ograniczeniu emisji zanieczyszczeń. Modernizacja systemów grzewczych to ważny element tych działań – mówił Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

W wydarzeniu wzięli udział:

Jacek Sutryk, prezydenta Wrocławia
Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego,
Rafał Guzowski, Pełnomocnik Prezydenta Wrocławia ds. wymiany źródeł ogrzewania,
Katarzyna Szymczak Pomianowska – dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UM Wrocławia
Magdalena Wdowiak-Urbańczyk, dyrektor Biura Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego.

Zmień Piec Jacek Sutryk

To co bardzo cieszy – wrocławianie zdają sobie sprawę z wyzwania. Odnotowano wzrost o 10% liczby przyjętych wniosków do Programu KAWKA plus (czyli miejskiego programu dopłat do wymiany pieców)  – mimo pandemii, w tym roku już ponad 1100 wniosków wpłynęło do Wydziału Środowiska a kilkaset kolejnych jest procedowanych w ZZK – potem trafią formalnie do statystyk.

W tym roku do wydania w programach Kawka przewidziano 15 mln złotych i prawie cała ta kwota została już rozdysponowana, ale dla nikogo nie zabraknie pieniędzy. Nabór do KAWKI nie kończy się. Ze względu na wzrost liczby wniosków i zainteresowania mieszkańców uruchomiono nabór wniosków w trybie ciągłym.

Prowadzona jest aktywna kampania na terenie miasta. Rozwieszane są plakaty, na klatkach schodowych wręczane są ulotki, pracownicy pukają do drzwi mieszkańców, przygotowano również informacyjne punkty mobilne i stacjonarne, w których mieszkańcy mogą zasięgnąć rady. Do dyspozycji mieszkańców są doradcy energetyczni.

Warto wymienić piec już teraz

To najlepszy moment na wymianę starego pieca. Im szybciej, tym kwota dofinansowania jest wyższa. Teraz w programie KAWKA Plus na wymianę pieca mieszkańcy mogą otrzymać 15.000 zł i 5000 zł        z programu Termo KAWKA na wymianę drewnianych okien. Miasto oferuje dopłaty do rachunków za ogrzewanie, nawet do 4000 zł, bezpośrednio na konto firmy dostarczającej ciepło, zwolnienia przez 2 lata z czynszu dla najemców lokali komunalnych, potem ulga 50% w opłatach czynszowych przez kolejne 3 lata.

Wspieramy mieszkańców na każdym etapie procesu wymiany pieca – asystenci Zmień Piec, pracownicy BOKów i COMów, doradcy energetyczni – pomagają przejść przez całą procedurę.

Statystyki dotyczące tempa wymiany pieców w zasobie komunalnym:Rok 2020 – łącznie 35 budynków, 311 lokali, ok.400 pieców zostanie wymienionych. Rok 2021 –realizacja 126 budynków, ok.1200 mieszkań. Liczba zlikwidowanych palenisk w latach 2014-2019 – 8130 szt.

Więcej informacji dotyczących akcji – KLIKNIJ

 

mat. prasowy

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułTramwaj na Popowice. Przed nami drugi etap budowy
Następny artykułNowy mural ,,Każdy inni, wszyscy równi” już zniszczony przez wandali