Nowy mural ,,Każdy inni, wszyscy równi” już zniszczony przez wandali

0

Czarno-biały mural równości ozdobił ponad tydzień temu ściany budynku jednego z biur obsługi klienta Zarządu Zasobu Komunalnego we Wrocławiu. Pracownicy ZZK w ten sposób chcieli walczyć z mową nienawiści. Niestety mural został już zdewastowany. 

Niemal każdego miesiąca na ścianie pojawiały się wulgarne napisy. Ich usuwanie sporo kosztowało i zajmowało dużo czasu.

Mural powstał z inicjatywy pracowników ZZK, którzy, na co dzień obsługują mieszkańców z pobliskich lokali komunalnych. Biuro zlokalizowane jest tuż przy jednej z większych ulic w mieście. Ściany tego budynku były regularnie dewastowane wulgarnymi napisami.

Kolor muralu nie jest przypadkowy. Czarno na białym chcieliśmy pokazać, że sprzeciwiamy się mowie nienawiści w publicznej przestrzeni. Po wielu miesiącach starań udało się znaleźć lokalną artystkę, która zgodziła się bezpłatnie opracować projekt i namalować mural równości. Projekt został pozytywnie zaopiniowany przez miejską plastyk. Mural został ukończony w połowie września i już wzbudza pozytywne emocje wśród mieszkańców. – wyjaśnia Andrzej Margielewski, kierownik Biura Obsługi Klienta nr 10 w Zarządzie Zasobu Komunalnego we Wrocławiu.

Mural przedstawiający mieszkańców Wrocławia, trzymających napis “Każdy inny, wszyscy równi” zaprojektowała i wykonała Grażyna Małkiewicz, która jest absolwentką wrocławskiej ASP.

Chciałam pokazać dualizm, który można interpretować różnie. Np. że jedni to rodowici mieszkańcy, a drudzy przybysze. Przesłanie całości jest jednak jasne: Wrocław jest dużym, multikulturowym ośrodkiem, w którym jest miejsce dla każdego. Jesteśmy różni, ale każdy z nas powinien czuć się tutaj dobrze i bezpiecznie. Przykre, że wciąż trzeba to powtarzać.- zaznacza Grażyna Małkiewicz – autorka muralu.

Mural na budynku Biura Obsługi Klienta ZZK ma powierzchnię 40 m2. Jego wykonanie zajęło artystce 4 dni.

Miejmy nadzieję, że sprawcy aktu wandalizmu zostaną odnalezieni i spotka ich adekwatna do ich czynu kara. 

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykuł22 mln z Unii na wymianę pieców dla mieszkańców Wrocławia
Następny artykułNa miejscu legendarnego baru mlecznego powstał lumpeks
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.