fot. UM Wrocław/ Tomasz Hołod

Od piątku na terenie całego kraju trwa ogólnopolski strajk rolników. Drogi blokowane są w wielu miastach Polski, także na terenie Wrocławia i jego okolic. We Wrocławiu protest trwa na Psim Polu. Na al. Jana III Sobieskiego rolnicze ciągniki blokują drogę w obu kierunkach. Z podobnymi utrudnieniami należy liczyć się także przy Rondzie Popiełuszki oraz Rondzie Łany, czy na rondzie w Kiełczówku. W najbliższy czwartek protestować będą we Wrocławiu.

15 lutego – protest rolników we Wrocławiu

W najbliższy czwartek (15 lutego) rolnicy zapowiedzieli protest w centrum Wrocławia, który zorganizuje Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych.

W czwartek do Wrocławia zjadą się rolnicy nie tylko z otaczających Wrocław miejscowości, ale nie wykluczone, że z sąsiednich województw. We Wrocławiu jest bowiem przedstawicielstwo Komisji Europejskiej. Dlatego należy się spodziewać dużych utrudnień. Te ograniczenia w rejonie ścisłego centrum potrwają przynajmniej do godz. 17.00. W tej sprawie jestem w ścisłym kontakcie z wojewodą i komendantem policji. Nasze wszystkie służby zostały postawione w stan gotowości – mówi prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.
W czwartek – jak zapowiedzieli dziś rolnicy – w centrum Wrocławia pojawi się blisko 500 ciągników. Do godziny 5.00 rano kilkanaście pojazdów stanie na ul. Widok przy siedzibie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej. Natomiast reszta zajmie parkingi przez Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim. W związku z tym trzeba się liczyć z utrudnieniami także na ulicach prowadzących w rejon placu Społecznego.

Formalnie zgromadzenie rozpocznie się o godz. 10.00, kiedy to rolnicy złożą w siedzibie Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej przy ul. Widok 10 swoje postulaty. Od 5.00 nawet do godz. 14.00 – ul. Widok zostanie zamknięta dla ruchu kołowego. Zgodnie z założeniami komunikacja zbiorowa będzie funkcjonowała normalnie.

Po złożeniu petycji protestujący w asyście policji przejdą (i przejadą ciągnikami) przed Dolnośląski Urząd Wojewódzki.

– Z ulicy Widok ruszymy w kierunku ul. Kazimierza Wielkiego, dalej ul. Oławską, Placem Społecznym pod Dolnośląski Urząd Wojewódzki. Będziemy chcieli na ręce wojewody złożyć swoje postulaty – mówi Adrian Wawrzyniak, przedstawiciel Dolnośląskiej Rady Solidarności Rolników Indywidualnych.

Nad przebiegiem zgromadzenia czuwać będą policjanci.

–  Policjanci będą we wszystkich miejscach wskazanych przez organizatorów protestu. Będziemy kierowali ruchem i podejmowali niezbędne działania, by zapewnić maksymalne bezpieczeństwo wszystkim mieszkańcom oraz uczestnikom akcji – mówi starszy aspirant Szymon Choczaj, Wydział Ruchu Drogowego, Komenda Miejska Policji we Wrocławiu.
Działania zabezpieczające wspierać będą także wrocławscy strażnicy miejscy i nadzór ruchu MPK.

– Strażnicy miejscy będą zabezpieczać czwartkowe zgromadzenie. Będą zarówno na trasie przemarszu, jak i w miejscach, gdzie stać będą ciągniki rolnicze. Wspólnie z policją będziemy monitorować miejsca zgromadzenia oraz przemarszu – mówi Waldemar Forysiak z wrocławskiej straży miejskiej.

Planowana liczba uczestników – ok. 1 000 osób. Zakończenie zgromadzenia godz. 17.00.

Cel zgromadzenia – sprzeciw wobec wdrożenia „Zielonego Ładu”, sprzeciw wobec ograniczeniom handlu zwierzętami w Polsce oraz unormowanie handlu z Ukrainą.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułCo robić w Walentynki we Wrocławiu? Sesja zdjęciowa na otwarciu Kładki Św. Antoniego i inne atrakcje
Następny artykułW Walentynki podziel się miłością z bezdomnymi zwierzętami. Odwiedziliśmy schroniska w Wałbrzychu i Świdnicy
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.