Jesteśmy przekonani, że nie trzeba mieć mnóstwo pieniędzy, by w mieście mile spędzić czas. Specjalnie dla naszych Czytelników przygotowaliśmy zestawienie rzeczy, które można robić za darmo we Wrocławiu. Przyznajemy, że jest w czym wybierać.
Wielu mieszkańców Wrocławia, a zwłaszcza osoby przyjezdne nie wiedzą, że w stolicy Dolnego Śląska jest mnóstwo atrakcji za które… nie trzeba nic płacić. Tymczasem w darmowej ofercie miasta do odwiedzenia są m.in. muzea, festiwale, kina w plenerze. Jest także możliwość skorzystania z otwartych wykładów, czy pobudzenia szarych komórek w labiryncie na Brochowie. Jak widać, w naszym mieście nie można się nudzić.
Poniżej przedstawiamy nasze zestawienie wrocławskich atrakcji za free. Aby było Wam łatwiej znaleźć coś zgodnego z upodobaniami, pogrupowaliśmy nasze pomysły na: ciekawe miejsca w plenerze (nie możemy doczekać się wiosny!), wydarzenia kulturalne oraz rozwój osobisty i nauka.
Co można roić za darmo we Wrocławiu?
Ciekawe miejsca w plenerze
- Labirynt w Parku na Brochowie – zwany też labiryntem grabowym (nazwa pochodzi od drzew grabów). Spacer po nim to spora dawka adrenaliny, bo trochę trzeba się nagłówkować, by znaleźć wyjście. Oprócz labiryntu z drzew, brochowski park ma urokliwe rzeczki a także kładki i mosty. Najpiękniej jest na wiosnę i lato.
2. Kino plenerowe – we Wrocławiu kin na zewnątrz nie brakuje. Latem można oglądać nawet nowości z festiwali filmowych. Od trzech sezonów na Wyspie Słodowej podczas wakacji odbywały się pokazy przeróżnych ekranizacji. Filmy można było też oglądać na Rynku w ramach Festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty oraz na osiedlu Lipa Piotrowska – w ramach „kina sąsiedzkiego”. Na ten moment nie posiadamy informacji o konkretnych terminach letniego kina plenerowego w 2019 roku, ale z pewnością będziemy jeszcze o nim pisać.
3. Ogród Ossolineum – w samym centrum Wrocławia, przy ul. Szewskiej znajduje się miejsce, w którym można odpocząć od miejskiego hałasu i pośpiechu. Ogród Ossolineum to idealna przestrzeń na chwilę wyciszenia i relaksu.
4. Wyścigi konne na Partynicach – doskonałe miejsce na odpoczynek i rozrywkę, a do tego dawkę emocji związanych z wyścigami. W tym roku sezon rozpocznie się 15 kwietnia.
5. Pokazy Fontanny Multimedialnej we Wrocławiu. Fontanna działa w sezonie wiosenno-jesiennym. Jej pokazy prezentowane są o pełnych godzinach, a po zmroku dochodzi do tego efektowna gra kolorowych świateł. Fontanna znajduje się w Parku Szczytnickim w sąsiedztwie Hali Stulecia. Ciekawostka: wrocławska fontanna jest największym obiektem multimedialnym w Polsce.
6. Wyspa Słodowa – niewielka urokliwa wysepka na Odrze położona w obrębie Starego Miasta. Wiosną i latem jest tłumnie oblegana zarówno przez miejscowych, jak i turystów. Na wyspie panuje atmosfera wyluzowania z uwagi na przebywającą tu młodzież. Osoby, które jeszcze nie były na Wyspie, gorąco zachęcamy do tego, by poznać jej specyficzny klimat oraz z innej perspektywy spojrzeć na miasto.
7. Spacery po urokliwym Ostrowie Tumskim oraz po wrocławskich parkach (np. Park Południowy, Park Wschodni, Park Zachodni, Park Szczytnicki).
Wydarzenia Kulturalne
- Noc Muzeów we Wrocławiu – to najpopularniejsza kulturalna impreza, podczas której wiele muzeów, galerii i innych obiektów zabytkowych można zobaczyć zupełnie za damo. Ponadto wydarzeniu zwykle towarzyszą wykłady, warsztaty, koncerty oraz liczne zajęcia dla dzieci. W roku 2019 Noc jest zaplanowana na 18-19 maja o godz. 18:00. Warto już teraz zapisać sobie tę datę do kalendarza.
- Muzeum Historyczne Wrocławia i darmowa wystawa „1000 lat Wrocławia” – ekspozycja prezentuje obraz dziejów Dolnego Śląska i Wrocławia. Każda wystawowa sala ukazuje inny okres historyczny Wrocławia. Znajduje się tutaj nawet kultowy neon z napisem „Dobry wieczór we Wrocławiu”.
- Muzeum Sztuki Mieszczańskiej z propozycją „Galerii Sławnych Wrocławian”. Wystawa składa się z marmurowych popiersi znanych Wrocławian, wśród których są naukowcy, artyści, sportowcy oraz politycy.
- Muzeum Archeologiczne – na wystawy stałe: „Archeologię Śląska”, „Epokę kamienia i wczesną epokę brązu”, „Epokę brązu i wczesną epokę żelaza” oraz „Śląsk Średniowieczny” obowiązuje wstęp wolny.
- Muzeum Współczesne – na wszystkie wystawy w czwartki wstęp jest bezpłatny.
- Muzeum Architektury – w środy wstęp darmowy.
- Muzeum Militariów – darmowy wstęp na wystawy stałe: „Broń dawna”, „Broń palna”, Hełmy wojskowe” i „Broń biała”.
- Pawilon Czterech Kopuł – we wtorki darmowy wstęp na wystawy stałe.
- Wrocławskie Galerie Sztuki:
– Galeria Awangarda, ul. Wita Stwosza 32 – wstęp wolny w środy
– Galeria Dizajn, ul. Świdnicka 2-4 – wstęp wolny
– Galeria SiC, ul. Kościuszki 9/10 – wstęp wolny
Rozwój osobisty, nauka
- Darmowa nauka języków obcych w ramach Language Cafe w Mediatece. Biblioteka kieruje zajęcia dla osób, które już potrafią komunikować się w wybranym przez siebie języku, a w ramach zajęć chcą ćwiczyć umiejętności językowe. Spotkania odbywają się w Mediatece przy pl. Teatralnym.
- Konwersacje po angielsku w ramach English Conversations Wrocław. Inicjatywa ma na celu szlifowanie języka angielskiego za darmo. Jest jeden warunek: aby skorzystać, trzeba znać angielski na poziomie co najmniej komunikatywnym. Zajęcia odbywają się w każdy wtorek w godz. 18:00-21:00 w Sky Tower.
- Bogata oferta wrocławskich bibliotek. Biblioteki w naszym mieście zapewniają szereg zajęć, wykładów, warsztatów i spotkań autorskich. Trzeba tylko systematycznie sprawdzać w internecie, co w danym momencie mają do zaproponowania. Oprócz tego – rzecz jasna – warto skorzystać z opcji wypożyczania książek, np. z zakresu rozwoju osobistego, psychologii, czy innych interesujących nas dziedzin. Trzeba przyznać, że we Wrocławiu jest co czytać!
- Otwarte wykłady i warsztaty – możliwość skorzystania z darmowych zajęć jest bardzo ciekawą opcją. Uważamy, że przez całe życie warto się dokształcać i próbować nowych rzeczy. Trzeba tylko wiedzieć co, kiedy i gdzie… Z tym jest trochę problem, ponieważ wykłady nie zawsze są mega popularne – a bardzo szkoda. Znaleźliśmy jednak stronkę, na którą warto zaglądać, bo można na niej znaleźć masę ciekawych spotkań. W większości są to propozycje darmowe.
https://kulturadostepna.pl/
Mamy nadzieję, że skorzystacie z naszego zestawienia. Natomiast jeśli macie jeszcze jakieś pomysły na darmowe atrakcje we Wrocławiu, a my ich nie przedstawiliśmy w artykule, to napiszcie je w komentarzach. Razem z pewnością możemy znaleźć więcej inspiracji na kreatywne spędzenie czasu wolnego.