Żywa Biblioteka – wypożycz człowieka do dialogu [CO, GDZIE, KIEDY]

0
a

Żywa Biblioteka działa tak, jak zwykła biblioteka. Czytelnik może przyjść, wybrać interesującą go książkę z katalogu, a następnie ją wypożyczyć. Jednak w tej bibliotece Książkami są prawdziwi ludzie, autentyczni reprezentanci mniejszości i grup społecznych, które nie są w społeczeństwie akceptowane, które stykają się z wykluczeniem i uprzedzeniami.

Czytelnik, wypożyczając taką Żywą Książkę, wchodzi z nią̨ w dialog. Dzięki takiej interakcji obie strony mają możliwość skonfrontowania swoich wyobrażeń na temat danej grupy z rzeczywistością, mogą przekonać się osobiście, jak jest naprawdę
i w konsekwencji dowiedzieć się czegoś nowego, zmienić swoje postrzeganie i nastawienie.

Jest to wyjątkowa okazja poznania osób, których się̨ na co dzień nie spotyka. Taka rozmowa trwa 30 minut. Czytelnik może zadać Żywej Książce pytania, których nie miałby możliwości postawić w normalnych warunkach. Może poznać osobiste doświadczenia Książki oraz problemy, na jakie jest narażona. Każda z zaangażowanych osób może się̨ czegoś nowego nauczyć o drugim człowieku, przełamać swoje uprzedzenia lub krytycznie na nie spojrzeć. Po przeczytaniu Książki czytelnik może wypożyczyć następną.

W poprzednich edycjach dostępnymi do rozmowy osobami byli między innymi: Muzułmanka, Były Bezdomny, Osoba Homoseksualna, Osoba transseksualna, Osoba na wózku, Feministka, Osoba niewidząca, Osoba niesłysząca, Osoba ciemnoskóra, Romka, Katolik, Rodzic Dziecka Niepełnosprawnego, Rosjanka, Trzeźwiejący Alkoholik, Uchodźczyni, Żydówka i inni.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami projektu umieszczonymi na stronach internetowych: www.zywabiblioteka.pl ,www.mediateka.biblioteka.wroc.pl , www.zywabibliotekapolska.pl

Miejsce: Mediateka, MBP 58, pl. Teatralny 5, Wrocław
Kiedy: 7-8 czerwca, godz. 12.00-20.00.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułOdra’zuu – nowa restauracja na mapie Wrocławia! [JUŻ OTWARTA]
Następny artykułDzień Dziecka 2019 we Wrocławiu [CO ROBIĆ, GDZIE PÓJŚĆ, ATRAKCJE]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.