Ptaki, także w mieście, przed rozpoczęciem wiosny, szukają miejsc do gniazdowania. Zarząd Zieleni Miejskiej we współpracy z ornitologami pomaga, tworząc im specjalne, dostosowane do ich potrzeb miejsca lęgowe.

Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu, poza pielęgnacją zieleni i utrzymaniem porządku, dba także o utrzymanie równowagi biologicznej na swoich terenach. Stąd podejmowane są różne działania także na rzecz fauny.

W tym wypadku chodzi zwłaszcza o ptaki. W środowisku pełnią wiele ważnych funkcji. Regulują populacje owadów, roznoszą nasiona ale też lubimy podziwiać ich talent wokalny. W porozumieniu więc ze specjalistami postanowiliśmy zadbać o ich dobrostan i rozwiesić na terenie miasta ponad 60 budek lęgowych różnego typu, które wspomogą ich rozmnażanie.

Budki lęgowe umożliwiają ptakom bezpieczny rozród, więc warto je wieszać. Dziuplaki i półdziuplaki, które z nich korzystają, łatwiej znajdą schronienie, co nie zawsze jest proste w mieście – mówi dr Marta Cholewa.

Istnieje wiele rodzajów budek, w zależności od upodobań i rozmiarów różnych gatunków. Dlatego „domki” różnią się głównie wielkością i otworem wejściowym. We Wrocławiu stosujemy głównie trzy typy budek – w każdym typie mogą się różnić rozmiarami oraz mogą mieć nieco większe lub mniejsze otwory.

Budki lęgowe typu A (z okrągłym otworem)
To najczęściej wieszana budka lęgowa. Gnieżdżą się w niej min. wróble, mazurki, sikory  kowaliki, muchołówki, krętogłowy, czubatki oraz pleszki.

Budka lęgowa typu P (wygląda jak zadaszony balkonik)
Inaczej półotwarta. Są przeznaczone dla ptaków wijących gniazda na gałęziach drzew i krzewów, dlatego chętnie są wybierane przez kosy, pliszki, rudziki oraz kopciuszki

Budka lęgowa dla pełzaczy (ma kształt wydłużonego klina z otworem przy pniu)
Szczelina przylegająca do drzewa umożliwia łatwiejsze i bezpieczniejsze wejście tym wyjątkowo skrytym ptakom. Dzięki temu wędrujące po pniu pełzacze mają z każdej strony dostęp do wnętrza, a w razie napaści drapieżnika mogą uciec drugą stroną.

Na drzewach ZZM-u można spotkać także schronienia innych typów:

Budka dla nietoperzy (przeważnie ma wejście od dołu)
Pełnią funkcję przejściowych schronień w czasie przelotów tych ssaków między kryjówkami zimowymi i letnimi,  a także są miejscem przebywania kolonii rozrodczych. Gatunki zasiedlające: gacek brunatny, karlik większy, karlik malutki, borowiec wielki, borowiaczek, nocek Natterera, nocek Brandta, nocek Bechsteina, nocek rudy.

Budka dla wiewiórek (większa budka, otwór wejściowy z boku)
Wiewiórki wykorzystują sztuczne schronienia jako przechowalnie swoich zapasów, a także jako miejsce zimowania i rozrodu. Należy je wieszać z dala od ptasich budek.

Dr Marta Cholewa, ornitolog z Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego uczestniczy w typowaniu lokalizacji budek. Warto zwrócić uwagę, by budek nie wieszać zbyt blisko siebie (nie dotyczy to budek dla nietoperzy). Istotny jest także sposób ich montowania – na odpowiedniej wysokości, wejściem od wschodu, a jeśli przybijamy ją do drzewa to należy użyć nierdzewnych gwoździ.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułRuszyła budowa hotelu na terenie Portu Lotniczego Wrocław 
Następny artykułZnamy pierwszą gwiazdę Gitarowego Rekordu Świata 2024! We Wrocławiu zagra Electric Light Orchestra by Phil Bates & Band 
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.