Zanim wyrobisz kartę EKUZ – co warto wiedzieć?

0
a

Karta EKUZ to bardzo przydatne ubezpieczenie i co do tego z pewnością nikt nie ma żadnych uwag. Co jednak warto wiedzieć przed wyrobieniem dokumentu, by w pełni zrozumieć charakter oraz sposób działania karty? Wszystkie informacje znajdziesz w tym artykule.

Do czego służy EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument, który pozwala swojemu posiadaczowi na leczenie się w publicznych placówkach zdrowia, w krajach UE, w takim samym zakresie jak obywatele kraju jego pobytu. Oznacza to, że w przypadku choroby będziesz mógł udać się do przychodni i bez obaw o rachunek poprosić o pomoc medyczną. Warto, żebyś wiedział, że w niektórych krajach wymagana jest opłata od pacjenta, która stanowi określony procent wartości udzielonej pomocy. Sprawdź, gdzie wyrobić kartę ekuz Wrocław (https://ekuz.com.pl/ekuz-we-wroclawiu/)

Gdzie możesz leczyć się z kartą EKUZ?

Zasięg terytorialny karty jest naprawdę imponujący. Zgodnie ze swoją nazwą Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego obowiązuje na terenie wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Przebywając w: Austrii, Belgii, Bułgarii, na Cyprze, w Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Litwie, Luksemburgu, Łotwie, na Malcie, w Niemczech, Polsce, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, we Włoszech oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii, możesz więc swobodnie korzystać ze swojej karty.

Czego nie pokrywa Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?

W związku z tym, że karta EKUZ jest całkowicie darmowa, ma swoje ograniczenia. Poniżej znajdziesz wykaz usług, które nie są finansowane przez EKUZ:

  • zabiegi planowane,
  • zabiegi, które nie są koniecznością,
  • leczenie w prywatnych klinikach,
  • transport medyczny,
  • transport zwłok,
  • OC,
  • rekompensata z opóźniony lot,
  • ratownictwo.

Jak w praktyce działa karta EKUZ?

Jeśli podczas zagranicznego wyjazdu przydarzył Ci się niebezpieczny wypadek, powinieneś przede wszystkim zachować spokój. Następne kroki to:

  1. Znajdź listę najbliższych placówek medycznych, które mają podpisaną umowę z lokalnym ubezpieczycielem. Pamiętaj, że prywatne kliniki nie mogą udzielić Ci pomocy na podstawie okazania karty EKUZ.
  2. Zabierze ze sobą niezbędne dokumenty, czyli: kartę EKUZ, dowód osobisty lub paszport. Bez nich obsługa medyczna nie będzie mogła ustalić, czy rzeczywiście przysługuje Ci darmowa pomoc.
  3. Zadbaj o to, by mieć przy sobie trochę pieniędzy. Jak już wspominaliśmy, w niektórych krajach powszechne jest to, że obywatele partycypują w kosztach wynikających z udzielenia im pomocy medycznej. Nie daj się więc zaskoczyć.

Ile ważna jest karta EKUZ?

To zależy od Twojego statusu oraz sytuacji zawodowej, w jakiej się znajdujesz. Karta EKUZ jest ważna:

  • 5 lat – jeśli jesteś emerytem,
  • 12 miesięcy – jeśli jesteś zatrudniony, masz działalność gospodarczą lub rolniczą, jesteś rencistą lub studentem zgłoszonym do ubezpieczenia przez członków rodziny,
  • 2 miesiące – jeśli jesteś bezrobotny i zarejestrowany w Urzędzie Pracy.

Podsumowanie

Powyższe informacje przydadzą Ci się przy aplikowaniu o dołączenie do programu EKUZ i sprawią, że staniesz się świadomy swoich praw i obowiązków. To bardzo ważne, szczególnie w sytuacjach kryzysowych, które mogą Cię spotkać. Dowiedz się, jak EKUZ ma się do zagranicznych wyjazdów do pracy: https://ekuz.com.pl/praca-za-granica-a-ekuz-wszystko-co-musisz-wiedziec/.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułBiurowiec Infinity z generalnym wykonawcą!
Następny artykułBPI Real Estate Poland kupuje działki pod realizację kolejnych inwestycji
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.