Niezwykłe zamki w okolicy Wrocławia, które musisz zobaczyć [MAPA]

0

W okolicy Wrocławia znajduje się wiele pięknych miejsc i obiektów, które warto zobaczyć. Miłośnikom historii oraz tajemniczego klimatu polecamy oczywiście wycieczki szlakiem zamków i pałaców na Dolnym Śląsku.

Nie wszystkie zamki w okolicy Wrocławia zachowały swoją dawną świetność, niektóre są niestety nie dostępne do zwiedzania wewnątrz, ale jest spora ilość takich, które nadal cieszą swoim majestatycznym wyglądem i niezwykłą aurą.

Zamek Topacz

Położony tuż przy granicy miasta Zamek Topacz, jest idealnym miejscem na weekendowy wypad z rodziną lub przyjaciółmi. Na terenie zamku znajduje się obecnie kompleks hotelowo-restauracyjny, Muzeum Motoryzacji, 50ha park oraz kort tenisowy. Mile widziane są tu również psy, które mogą skorzystać z ogromnego wybiegu.

Zamek najprawdopodobniej pochodzi z XVII wieku, natomiast okalająca go z jednej strony fosa pochodzi z XIV wieku.

Lokalizacja: ZAMEK TOPACZ, ul. Główna 12, Ślęza
Godziny otwarcia: cały tydzień, 24h
Cennik: wstęp na teren zamku i parku jest bezpłatny. W obiekcie można skorzystać z restauracji i kawiarni. bilety wstępu obowiązują do Muzeum Motoryzacji.

Zamek Książęcy w Oleśnicy

Zamek Książęcy jest najcenniejszym i najbardziej okazałym zabytkiem Oleśnicy, a także jednym z najcenniejszych na Dolnym Śląsku. Zbudowany został w XIV wieku. Integralnie związany jest z Oleśnicą – miastem wież i róż – położoną na starym szlaku bursztynowym.

Lokalizacja: Zamek Książęcy w Oleśnicy, ul. Zamkowa 4, 56-400 Oleśnica
Godziny otwarcia: Zamek czynny cały rok. Zwiedzanie z przewodnikiem od 01 VI do 30 IX w soboty i niedziele o 11.00 i 14.00 oraz w każdy inny dzień po wcześniejszym uzgodnieniu.
Cennik: Zwiedzanie Dziedzińca i Sali Rycerskiej: Normalny- 5 zł, Ulgowy- 3 zł
Grupowy powyżej 20 osób – 4 zł normalny i 2 zł ulgowy (do 3 opiekunów bezpłatnie)
Zwiedzanie Dziedzińca (jeśli Sala Rycerska jest zajęta): Normalny- 3 zł, Ulgowy- 2 zł

Dodatkowo płatne zwiedzanie z przewodnikiem.

fot. https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Ole%C5%9Bnica_Castle_04_(js).jpg

Zamek Książ

Znany chyba każdemu i nie bez powodu – to jeden z największych zamków w Polsce. Położony na wzgórzu w mieście Wałbrzych, zachwyca swoją monumentalną konstrukcją i klimatycznymi, dobrze zachowanymi wnętrzami. Zamek Książ pochodzi z XIII wieku.

W pobliżu Zamku znajdziecie Palmiarnię, zaś w terminie od 8 listopada do 31 marca obejrzycie na terenie posiadłości niezwykłą instalację – Ogrody Świateł.

Lokalizacja: Zamek Książ, Piastów Śląskich 1, 58-306 Wałbrzych
Godziny otwarcia:  /kwiecień – październik/ od pn. do pt. 9:00-17:00, sb.-nd. 9:00-18:00 /listopad – marzec/ od pn. do pt. 10:00-15:00, sb.-nd. 10:00-16:00

Istnieje również możliwość nocnego zwiedzania.
Cennik: tutaj

Pałac na wodzie w Wojnowicach

Jeśli odwiedzacie zamki w okolicy Wrocławia, to koniecznie zajrzyjcie tutaj. Położony w Wojnowicach pałac jest budowlą o wyjątkowych walorach architektonicznych. Otoczony został fosą z ceglanym mostem od strony północnej, który powstał w miejscu mostu zwodzonego.

Rezydencja w Wojnowicach należy do bardzo rzadkich na terenie współczesnej Polski przykładów nawodnych siedzib obronnych, które do dziś zachowały w zasadniczym kształcie swoją dawną formę i pierwotny układ przestrzenny. Zamek pochodzi z XV wieku.

Lokalizacja: Zamek na wodzie w Wojnowicach, Zamkowa 2, 55-330 Wojnowice
Godziny otwarcia kawiarni w Zamku: 12:00 – 17:00 (1 stycznia – 30 kwietnia oraz 1 września – 30 grudnia) ; 12:00 – 20:00 (1 maja – 31 sierpnia).

Cennik: bilet wstępu na zwiedzanie z przewodnikiem kosztuje 10zł. Należy dokonać wcześniejszej rezerwacji. Warto jednak skorzystać z kawiarni mieszczącej się  w Zamku, do której wejdziecie bezpłatnie.

fot. https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Plik:Ksiaz_-_zamek_03.jpg

Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim

Zamek Grodno znajduje się w Zagórzu Śląskim na Górze Choina na wysokości 450 m n.p.m. Swoją historią sięga 700 lat wstecz.  Został on przebudowany na renesansową rezydencję pod koniec XVI w.

To jedna z najważniejszych i najlepiej zachowanych warowni na terenie Dolnego Śląska. W zamku możemy zobaczyć wiele z zachowanych średniowiecznych murów, jak i niektóre z ocalałych renesansowych pomieszczeń. Warto wejść na zamkową wieżę, ponieważ rozciągający się z niej widok jest jednym z najpiękniejszych w okolicy.

Lokalizacja: Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim
Godziny otwarcia: /październik – kwiecień/ od pn. do pt. od 9:00 do 17:00, ostatnie wejście o 16:00, w sb., nd. i święta od 9:00 do 18:00, ostatnie wejście o 17:00 / maj- wrzesień/ od pn. do pt. od 9:00 do 18:00, ostatnie wejście o 17:00,
w sb., nd. i święta od 9:00 do 19:00, ostatnie wejście o 18:00.

Cennik: Normalny – 24 zł, Ulgowy – 19 zł

fot. https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Plik:4776viki_Zag%C3%B3rze_%C5%9Al%C4%85skie_-_zamek_Grodno._Foto_Barbara_Maliszewska.jpg

Zamek Bolków

Zamek w Bolkowie nietrudno zauważyć w drodze z Jeleniej Góry do Wrocławia. Góruje on nad miasteczkiem Bolków. Położony jest na Zamkowym Wzgórzu na wysokości 396 m n.p.m. Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z XIII w.

Dziś na zamku mieści się Muzeum Regionalne, które jest zarządzane przez stowarzyszenie Bractwo Rycerskie Zamku Bolków powstałe w 1995 r. Dostępna jest tu wystawa stała znajdująca się na I piętrze Domu Niewiast zatytułowana: „Budownictwo Obronne Księstwa Świdnicko-Jaworskiego”.

Lokalizacja: Zamek Bolków, Zamkowa 1, 59-420 Bolków
Godziny otwarcia:
PONIEDZIAŁEK
9:00 – 15:30 wstęp wolny;
WTOREK-PIĄTEK 9:00 – 16:30 /od 1 maja do 30 września/
9:00 – 15:30 /od 1 października do 30 kwietnia/
SOBOTA, NIEDZIELA I ŚWIĘTA
9:00 – 17:30 /od 1 maja do 30 września/
9:00 – 16:30 /w kwietniu i październiku/
9:00 – 15:30 /od 1 listopada do 31 marca/

Cennik: – w poniedziałki robocze (!) wstęp bezpłatny (sale wystawowe zamknięte). Pozostałe dni robocze, niedziele, święta i dni wolne od pracy: – normalny 10 zł
– ulgowy 5 zł, – karta Dużej Rodziny normalny 5 zł, -karta Dużej Rodziny ulgowy 2 zł

Pałac w Bożkowie

Zabytkowy pałac z XVI w. wzniesiony przez hrabiego von Magnis we wsi Bożków w województwie dolnośląskim obecnie przechodzi z rąk do rąk i czeka na przywrócenie mu jego dawnej świetności. Zwany jest najbardziej pechowym zamkiem w Polsce.
Dawniej zachwycał przepychem, dziś niszczeje i pogrąża się coraz bardziej ponurą aurą i klimatem.

Zdjęcia opuszczonego Zamku zachwycają, jednak nie jest łatwo dostać się do wnętrza. Oby jego los jak najszybciej uległ zmianie i Zamek doczekał się godnego właściciela, który zadba o jego dalszą historię.

Lokalizacja: Pałac w Bożkowie, 57-441 Bożków
Obecnie niedostępny dla zwiedzających, można go jedynie podziwiać zewnątrz zza krat orgodzenia

Czytaj również: [NOCLEGI W ZAMKU] 9 zamków na Dolnym Śląsku, w których możesz nocować!

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykuł10 tysięcy zgłoszeń do 8. PKO Nocny Wrocław Półmaraton w 48h! [OSTATNIE MIEJSCA]
Następny artykułKiedy są ferie na Dolnym Śląsku? Co robić w trakcie ferii we Wrocławiu? [5 POMYSŁÓW]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.