Zakończyła się gruntowna rewitalizacja zabytkowego budynku Hotelu Grand przy ul. Piłsudskiego we Wrocławiu. Legendarny Hotel Grand odzyskał swój dawny blask. Niegdyś znany jako Hotel du Nord, powraca w nowej odsłonie, łącząc szacunek do przeszłości z nowoczesnymi rozwiązaniami. Dzięki inwestycji firmy RAFIN oraz podpisanej umowie franczyzowej z międzynarodową siecią hotelarską Accor, hotel stanie się częścią międzynarodowej sieci szwajcarskiej marki Mövenpick – światowego lidera w branży hotelarskiej.

Rys historyczny

Od Wygonu Świdnickiego do serca miasta

Zanim okolica obecnego Hotelu Grand stała się jednym z najbardziej prestiżowych punktów na mapie Wrocławia, była częścią przedmieść miasta wchodzących w skład tzw. Wygonu Świdnickiego. Teren ten był kiedyś pastwiskiem dla bydła oraz miejscem upraw polowych. Przez długie lata ulica Piłsudskiego była jedynie ścieżką, łączącą miasto z okolicznymi wioskami.

Legenda o nazwie ulicy

Historia nazwy ul. Piłsudskiego, dawniej noszącej miano Gartenstrasse (ul. Ogrodowa), owiana jest legendą. Według niej król pruski Fryderyk Wielki w 1741 r., zatrzymując się w dworku za murami Wrocławia, miał nadać ulicy tę nazwę. Zapytany o nazwę miejsca, w którym się zatrzymał, a dowiedziawszy się, że w pobliżu znajdują się ogrody, miał powiedzieć: „Niech odtąd będzie Ogrodową”.

1910r.- Gartenstrasse i teatr Liebicha

Kolej, która odmieniła miasto

Rok 1842 zmienił bieg historii ul. Piłsudskiego. Otwarcie pierwszego dworca kolejowego – Dworca Kolei Górnośląskiej – było impulsem do gwałtownego rozwoju. Rok później otwarty został Dworzec Kolei Świebodzkiej, a przełomowym momentem było uruchomienie Dworca Głównego w 1857 r.

Metamorfoza Gartenstrasse

Ulica Gartenstrasse awansowała do rangi reprezentacyjnej arterii miasta. Zmiany obejmowały wybrukowanie drogi, budowę kanalizacji i likwidację rynsztoków. Zaczęły powstawać rezydencje bogatych mieszkańców, konsulaty oraz siedziba Śląskiego Sejmu Krajowego.

Powstanie Hotelu Grand

Hotel Grand jako symbol prestiżu

Na fali zmian w 1903 r. powstał Hotel du Nord (później Grand), a w 1908 r. Hotel Kronprinz (dziś Piast). Ich wieże stworzyły monumentalną „bramę do miasta”, która dzisiaj, dzięki rewitalizacji, ponownie zachwyca.

1915r.- Hotele Piast i Grand oraz historyczna „brama do miasta”

Wojenne zniszczenia i odbudowa

Po II wojnie światowej Hotel Grand uległ poważnym zniszczeniom. W latach 50. odbudowano go w uproszczonej formie, eliminując secesyjne elementy. Pomimo tego hotel pozostawał ważnym punktem Wrocławia, goszcząc artystów i sportowców. Z biegiem lat tracił na znaczeniu, a w latach 90. został zamknięty.

Rewitalizacja Hotelu Grand

Idea i koncepcja odbudowy

Celem inwestycji było nie tylko przywrócenie dawnej świetności, ale i stworzenie czterogwiazdkowego kompleksu hotelowego, połączonego z kamienicą przy ul. Gwarnej. Współpraca z marką Mövenpick pozwoliła na wprowadzenie światowych standardów gościnności.

Wyzwania odbudowy

Proces budowlany rozpoczał się w 2017 r. i wiązał się z licznymi wyzwaniami, takimi jak zabezpieczenie historycznych murów i wzmocnienie fundamentów. Szczególnie istotnym elementem było odtworzenie charakterystycznej wieży, przywracającej symboliczny wygląd „bramy do miasta”.

Efekt finalny

Rewitalizacja pozwoliła na wierne odtworzenie bryły budynku z lat 20. XX wieku. Nowoczesny kompleks hotelowy zachował swój historyczny charakter, oferując zarazem najwyższy standard pobytu.

Nowa wizytówka Wrocławia

Nagrody i uznanie

Rewitalizacja Hotelu Grand została uhonorowana główną nagrodą w konkursie Modernizacja Roku & Budowa XXI w. w kategorii „Elewacje i termorenowacje”. To prestiżowe wyróżnienie potwierdza wysoką jakość wykonanych prac oraz zaangażowanie w przywracanie historycznych obiektów do życia.

Restauracja The Gate – będzie otwarta już w marcu i czynna dla wszystkich (nie tylko gości hotelowych)

Ogólnodostępna kawiarnia Mövenpick z pięknym widokiem na Dworzec Główny

Lobby hotelowe

Standardowy pokój

Pokój Executive

Wizja przyszłości

RAFIN planuje dalsze projekty rewitalizacyjne, w tym odbudowę Pałacu Hatzfeldów, modernizację Hotelu Lothus i rewitalizację Hotelu Polonia.

Dzięki tym inwestycjom Wrocław zyskuje kolejne perły architektury, a Hotel Grand ponownie staje się ikoną luksusu i historii miasta.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułRozpoczyna się cykl treningów przygotowujących do 11. PKO Nocnego Wrocław Półmaratonu!
Następny artykułRuszyła nowa linia tramwajowa we Wrocławiu! Sprawdź którędy pojedzie
Małgorzata Braszka
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.