Z Wrocławia do Pragi. Plan zwiedzania 

0

Ze względu na swoją bliskość geograficzna i kulturową, Czechy są częstym celem naszych turystycznych wypraw i nic w tym dziwnego. W końcu z Wrocławia do Pragi jedzie się około 4 godzin, a miasta są naprawdę dobrze ze sobą skomunikowane. Można skorzystać np. z połączenia FlixBusem za około 100 zł w jedną stronę.

Przed wami podstawowy program zwiedzania stolicy naszych południowych sąsiadów. 

Hradczany

Jeśli jesteś w Pradze po raz pierwszy, Hradczany to wręcz obowiązkowy punkt na twojej liście. To największa historyczna atrakcja Pragi i jest tak nie bez przyczyny.

Ten położony na wzgórzu kompleks zamkowy, wraz z katedrą św Wita i okolicznymi uliczkami, to perła w koronie praskich zabytków. Pierwsze budowle, stanowiące podwaliny późniejszego zamku, były stawiane z rozkazu Spitygniewa I, który żył na przełomie IX i X wieku. Jego następcy sukcesywnie rozbudowywali zamek aż do osiągnięcia znanego nam  kształtu. Jednak sam zamek to nie wszystko, oprócz zamku i wspomnianej już katedry warto obejrzeć również:

  • Złotą Uliczkę
  • Wieżę Prochową
  • Siedzibę prezydenta
  • Belweder królowej Anny
  • Stajnie Cesarską
  • Bazylikę i klasztor świętego Jerzego

Dodatkową atrakcją jest możliwość obejrzenia zmiany warty. 

Na zwiedzanie Hradczan powinniście przeznaczyć co najmniej pół dnia, a jeśli należycie do tych bardziej skrupulatnych turystów lub po prostu nie lubicie się śpieszyć, to zdecydowanie cały dzień.

Zamek Praski możemy zwiedzać w ramach 2 tras:

Trasa A (uwzględniająca wystawy dodatkowe):

Stary Pałac Królewski, Bazylika św. Jerzego, Złota Uliczka, Katedra

św. Wita, Wystawa Z kart historii Zamku Praskiego, Pałac Rosenbergów

Koszt:  bilet normalny: 350 CZK

bilet ulgowy: 175 CZK

Trasa B (podstawowa):

Stary Pałac Królewski, Bazylika św. Jerzego, Złota Uliczka, Katedra św. Wita

Koszt:  bilet normalny: 250 CZK

bilet ulgowy: 125 CZk

Do tego mamy uzupełniającą trasę C, obejmującą same wystawy:

Trasa C:

Wystawa Skarb św Wita, Galeria Obrazów Zamku Praskiego

Koszt:  bilet normalny: 350 CZK

bilet ulgowy: 175 CZK

Osoby niepełnosprawne i dzieci do lat 6 wchodzą za darmo.

Muzeum fantastycznych iluzji

Muzeum oferuje około 150 interaktywnych eksponatów, gwarantujących niesamowite doświadczenia i oryginalne zdjęcia pamiątkowe. 

Bilet normalny: 299 KCZ
Adres: Vodičkova 31/710

Wzgórze Petřín

Wzgórze niemal w całości pokrywa park Petřín, to sielski zakątek wśród gwarnego miasta. Spacerując parkowymi alejkami, w końcu natrafimy na punkt widokowy, zwany czeską wieżą Eiffla. Wieża ma ponad 60 m wysokości i rozpościera się z niej cudowny widok na Pragę. Możemy także zwiedzić labirynt luster.

Wejście na wieże, bilet normalny: 150 CZK
Wejście na wieże + labirynt luster, bilet normalny: 210 CZK
Adres: Petřínské sady 633

Muzeum Franza Kafki

Obowiązkowy punkt dla wszystkich fanów literatury, ale i nie tylko. Samego Kafki raczej nie trzeba nikomu przedstawiać, jego najpopularniejsze dzieło to “Proces”. Zapewne wielu z was miało możliwość zapoznać się z tą pozycją jako jedną z obowiązkowych lektur szkolnych.

Bilet normalny: 240 CZK
Adres: 118 00 Prague 1 – Lesser Town.

Muzeum Alfonsa Muchy

Nazwiska tego malarza pewnie wielu nie kojarzy, ale za to z pewnością kojarzone są jego prace. Ten czeski grafik i malarz jest jednym z czołowych przedstawicieli secesji, a jego znakiem rozpoznawczym są grafiki prezentujące kobiety w stylu belle époque. 

Bilet normalny: 280 CZK
Adres: Kaunický palác Panská 7

To możesz zrobić za darmo:

  1. Zdjęcie z Lennonem – przy ulicy Velkopřevorské náměstí będziesz mieć okazję zrobić sobie zdjęcie na tle Ściany Johna Lennona. Mural powstał w latach ‘80 i do dziś jest często odwiedzanym przez turystów miejscem;
  2. Stare Miasto i most Karola – starówka i most Karola to najbardziej charakterystyczne miejsca w Pradze, to głównie one widnieją na pocztówkach. Idąc tam lepiej nastawić się na długi spacer, Stare Miasto jest całkiem duże i znajduje się na nim sporo budynków, na które warto rzucić okiem np. Uniwersytet Karola czy okoliczne kościoły (naprawdę warto wejść do środka). Poza tym, jest to miejsce tętniące życiem, gdzie zawsze dużo się dzieje, więc nie wydając nawet grosza można spędzić tam bez problemu pół dnia (przynajmniej!);
  3. Pokaz na praskim zegarze astronomicznym – co godzinę pod praskim zegarem zbierają się tłumy, a wszystko to, aby podziwiać pokaz, który trwa mniej niż 30 sekund! Zegarowy pokaz to absolutny must have dla każdego turysty;

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykuł168 latarni oświetliło ścieżkę wokół Wrocławskiego Toru Wyścigów Konnych – Partynice
Następny artykułJak fajnie spędzić czas we Wrocławiu, nie wydając przy tym ani złotówki? 
Małgorzata Braszka
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.