Jak fajnie spędzić czas we Wrocławiu, nie wydając przy tym ani złotówki? 

0

Niezależnie od tego, czy we Wrocławiu mieszkacie, jesteście stałymi bywalcami, czy może czeka Was dopiero pierwsza wizyta w tym mieście – warto przyjrzeć się atrakcjom, które oferuje… zupełnie za darmo.

Przyjęło się, że za przyjemności trzeba płacić, ale jak się okazuje, we Wrocławiu można przyjemnie spędzić czas bez wydawania ani złotówki. Co macie do wyboru?

Zielone ładowanie baterii

Przebywając w dużym mieście, niejednokrotnie mamy ochotę chociaż na chwilę z niego uciec. Ilość ludzi, wieczny pęd i hałas mogą przytłoczyć. W takiej sytuacji nic nie relaksuje tak skutecznie jak kilka minut w zielonym otoczeniu. A Wrocław pod tym względem na naprawdę wiele do zaoferowania.

Uwielbiany przez mieszkańców jest rozległy Park Południowy, gdzie pary chodzą na romantyczne spacery, a rodziny spędzają leniwe niedziele. Jeden z najbardziej urokliwych terenów zielonych to z kolei Park Staromiejski z klimatyczną, starą karuzelą. Fanom leśnych klimatów do gustu powinien przypaść natomiast nieco bardziej dziki Park Wschodni, a dzieciaki będą się świetnie bawić, gubiąc się w labiryncie w parku na Brochowie

fot. Małgorzata Braszka

Kulturalnie

Wrocław od wielu lat prezentuje bardzo bogatą ofertę artystyczną, a wiele z organizowanych wydarzeń i wystaw jest darmowa. Najlepiej na bieżąco sprawdzać, co akurat znajduje się w kulturalnym repertuarze albo postawić na któryś z klasyków:

 • Pawilon Czterech Kopuł – w każdy wtorek wstęp za darmo
 • Muzeum Współczesne – w każdy czwartek wstęp za darmo
 • Muzeum Architektury – w każdą środę wstęp za darmo 
 • podwórko przy ulicy Roosevelta na Nadodrzu z niesamowitymi muralami stworzonymi przez mieszkańców i lokalnych artystów
 • Galeria Neonów przy ulicy Ruskiej ze starymi neonami ozdabiającymi niegdyś sklepy, restauracje czy kina 
 • Galeria Dizajn przy ulicy Świdnickiej
 • Galeria SIC przy ulicy Kościuszki
 • Niegaleria przy ulicy Tęczowej 

Nad rzeką – Polinka

Polinka to co prawda atrakcja darmowa tylko dla studentów i pracowników Politechniki Wrocławskiej, ale dla każdego zwykłego śmiertelnika bilet wstępu to po prostu bilet komunikacji miejskiej. Przejazd tą kolejką gondolową kursującą między dwoma brzegami Odry, pozwala na spojrzenie na miasto z nowej perspektywy. 

fot. fb/ Polinka

Pokaz fontann 

Multimedialna, wrocławska fontanna zlokalizowana przy Hali Stulecia w sąsiedztwie urokliwej Pergoli, oferuje pokazy od maja do października codziennie w godzinach 10-17 oraz 18-21:10. Niezwykłemu widowisku towarzyszy muzyka (klasyczna, pop czy ambient), lasery oraz woda tryskająca na wysokość nawet do 40 metrów. 

Nauka języka 

Mieszkacie we Wrocławiu albo planujecie dłuższy pobyt i chcecie za darmo podszkolić umiejętności językowe? Taką możliwość oferuje Mediateka podczas spotkań w Language Cafe, gdzie macie możliwość porozmawiać z native speakerami. Aktualny grafik znajdziecie na stronie: http://www.biblioteka.wroc.pl/

Z wysokości 

Zazwyczaj jesteśmy taki zajęci codziennymi sprawami, że brakuje nam chwili, by spojrzeć na miasto, w którym przebywamy, z szerszej perspektywy. Będąc we Wrocławiu, warto wspiąć się na któryś z darmowych punktów widokowych zlokalizowanych:

 • na dachu Galerii Dominikańskiej, gdzie znajduje się parking, a przy okazji piękny widok na miasto, na który nie wydacie ani złotówki,
 • na dachu Cafe Borówka, gdzie przy pysznej kawie możecie podziwiać bliskie sąsiedztwo Renomy właśnie, Opery oraz Kościoła Bożego Ciała,
 • na dachu Muzeum Współczesnego, na którym znajduje się kawiarnia z jednym z najlepszych widoków w mieście.
fot. fb/Cafe Muzeum

Centra Aktywności Lokalnej

Nie każdy wie, że we Wrocławiu działa ponad 20 Centrów Aktywności Lokalnej! To miejsca i działania współtworzone razem z mieszkańcami danego osiedla. Znajdziecie tam osoby otwarte na Wasze propozycje i zawsze gotowe, by pomóc.

Można porównać je do dobrego sąsiada.

W CAL-ach znajdziecie ofertę zajęć i warsztatów (w większości bezpłatnych!) – np. jogę, taniec, kulinaria, rękodzieło, teatr. Możecie skorzystać też z ich przestrzeni na Waszym osiedlu, by spotkać się z sąsiadami, popracować lub zrealizować pomysł na lokalne działania.

Pełną listę CAL-i znajdziecie tutaj: kliknij

Przed Pokój H13 – CAL na Przedmieściu Oławskim, fot. Artur Busz

Wrocław za darmo

Jak mogliście się przekonać, darmowe atrakcje Wrocławia są bardzo różnorodne i każdy bez trudu odnajdzie wśród nich coś dla siebie. Nasze propozycje powinny zaintrygować nawet tych, którzy bynajmniej turystami nie są i wydawałoby się, że znają Wrocław jak własną kieszeń. A jak się okazuje, zawsze można odkryć coś nowego i to bez konieczności wydawania wielkich pieniędzy. 

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułZ Wrocławia do Pragi. Plan zwiedzania 
Następny artykułBiżuteria jako prezent na święta od wrocławskiej marki Zeccoro
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.