Z czego słynie Wrocław? 6 najbardziej znanych atrakcji do zwiedzenia [DLA TURYSTY]

0
z czego słynie Wrocław

Miasto nad Odrą zachwyca swoją historią, zabytkową oraz nowoczesną architekturą i wspaniałymi atrakcjami. Co roku Wrocław odwiedzany jest przez miliony ciekawych go turystów z całego świata, którzy komplementują otwartość mieszkańców i wielokulturowość. Coraz więcej młodych osób przyjeżdża tu na studia lub do pracy i zostaje na stałe. Każdy, kto odwiedza to miasto, może się poczuć w nim swobodnie. Jakie znane miejsca przyciągają ludzi do Wrocławia?

Wrocław słynie z wielu miejsc, które warto zobaczyć. Oto zestawienie 6 znanych atrakcji do zwiedzenia dla turysty (i nie tylko).

1. Miasto stu mostów

Przez Wrocław przepływa wiele rzek, co sprawia, że znajduje się tu olbrzymia ilość przepraw wodnych – mówi się o 100 mostach i kładkach znajdujących się w mieście. Największa ilość mostów znajduje się nad Odrą. Które z nich warto jest zobaczyć? Sławą cieszy się Most Grunwaldzki, który trwa w prawie niezmienionej formie od 1910 roku. Ogromne wrażenie robi jego stalowa konstrukcja oraz nośne elementy wsparte na pylonach murowanych z cegły. Sam most ma 112,5 m długości i dźwiga ciężar samochodów oraz tramwajów.

W okolicy Ostrowa Tumskiego znajduje się mniejszy most, który został wpisany do rejestru zabytków i przyciąga ludzi swoim urokiem oraz historią. W jego miejscu dawniej były mosty z drewna, które się nie sprawdzały i w 1889 roku powstała stalowa konstrukcja.  Po jednej ze stron Mostu Tumskiego (na brzegu Wyspy Piasek) stoją na wysokich cokołach o neogotyckich formach figury św. Jadwigi i św. Jana Chrzciciela.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Piotr Ogrodnik (@piotrodrone)

2. Szukaj, a znajdziesz – krasnala!

Wrocław słynie z krasnali, których liczba z roku na rok stale rośnie. Ich niewielkie rzeźby są umieszczane na terenie całego miasta od 2005 roku. Historia krasnali sięga lat 80., kiedy pierwsze z nich były zamieszczane jako graffiti na ścianach. Następnie do happeningów organizowanych przez ruch „Pomarańczowej Alternatywy”, której działacze występowali przeciwko systemowi komunistycznemu.

Krasnale stały się integralną częścią miasta. Organizowane są specjalne wycieczki szlakiem najpopularniejszych wrocławskich krasnali. Dodatkowo można się wyposażyć w mapy z dokładnym ich rozmieszczeniem, sprzedawanymi w punktach informacji turystycznej. Słynne krasnale: Krasnal Jan Miodek, Krasnal Bibliofil, Krasnal Vincent.

CZYTAJ WIĘCEJ: Krasnale Wrocław: Spacer śladem wrocławskich krasnali [TRASA ZWIEDZANIA + MAPA]

3. Spacer po Starym Mieście

Najstarsza część miasta – Ostrów Tumski – zaprasza pięknymi starymi kamienicami, Archikatedrą i Mostem Tumskim. Atrakcją tego miejsca jest latarnik, którzy zapala latarnie. Łatwo go rozpoznać po cylindrze i czarnej pelerynie.

Koniecznie wybierzcie się do Hali Targowej, na ulicy Piaskowej. Przedtem na jej miejscu znajdował się czternastowieczny dwór biskupów lubuskich, a dzisiaj na hali mieści się targ, gdzie znajdziecie wszystko, czego potrzebujecie: owoce, warzywa, galanteria. Hala zachwyca również swoją okazałością architektoniczną.

Polecamy udać się na ulicę Malarską, gdzie znajduje się słynna rzeźba „Ku czci Zwierząt Rzeźnych”, upamiętniająca rolę Starych Jatek (jak nazywała się dawniej ta część Wrocławia). Znajdowały się na niej sklepy rzeźnicze.

CZYTAJ WIĘCEJ: Wrocławskie Jatki: O 48 mięsnych kramach, zamienionych w galerie sztuki

4. Unieś się do chmur

Słynny wrocławski wieżowiec – Sky Tower – umożliwi Wam podróż do punktu widokowego, znajdującego się na 49 piętrze. Zobaczycie stamtąd całe miasto, które zachwyci swoim ogromem i pięknem. Wjazd na górę trwa niecałą minutę, ale już sama podróż windą robi wrażenie.

W centrum miasta, w katedrze św. Marii Magdaleny, możecie wejść na Mostek Pokutnic, który znajduje się na wysokości 45 m. Widać z niego fragment Rynku, wieżę Ratusza, Ostrów Tumski oraz most Rędziński. Nazywany jest on również mostem czarownic. Istnieje znana legenda, według której młoda wrocławianka – Tekla, spędzała za dużo czasu na zabawach i chłopcach. Nie chciała się uczyć i pracować. Ojciec dziewczyny, zdenerwowany jej lekkomyślnością, przeklął ją. W nocy mroczne moce porwały Teklę i umieściły na mostku między wieżami kościoła. Odtąd zmuszona była bezustannie zamiatać kładkę. Kiedy była już zmęczona, na pomoc wysłano jej małą czarownicę Martynkę. Czarownica wreszcie zlitowała się nad udręczoną dziewczyną i za pomocą czarodzieja, zdjęła z niej klątwę. Od tamtej pory matki pokazują córkom mostek Pokutnic jako ostrzeżenie przed niefrasobliwym życiem.

5. Nocne życie we Wrocławiu

Neony wyglądają świetnie wieczorową porą. Na podwórku, przy ulicy Ruskiej 46, wejdziecie w zaczarowany świat kolorowych instalacji świetlnych. Dzięki działaniom fundacji Neon Side Wrocław, prowadzonej przez Tomka Kosmalskiego, te wyjątkowe i znane dzisiaj neony, nie trafiły na złom, a znalazły swoje miejsce w tym zakątku Wrocławia. Zobaczycie neony z kin, Elam z ul. Chorwackiej, Rumcajsa z ul. Powstańców Śląskich, Modę Polską, z Rynku, czy Grand Hotel z Piłsudskiego.

Hala Stulecia jest jedną z wizytówek Wrocławia. Została uznana za obiekt światowego dziedzictwa UNESCO. Hala cieszy się sławą, dzięki modernistycznemu budynkowi oraz wielkim organom, które zostały przeniesiony do Archikatedry. Zachwycająca jest także Pergola z zielonym tunelem. Wieczorem na Hali Stulecia organizowane są pokazy na Fontannie Multimedialnej w akompaniamencie muzyki klasycznej, współczesnej i popu.  

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez @newswroclaw (@newswroclaw)

6. Może trochę sztuki?

Słynne dzieło sztuki – Panorama Racławicka, znajduje się właśnie we Wrocławiu! Obraz Jana Styki i Wojciecha Kossaka, przyciąga wielu turystów. Artystom zależało głównie na upamiętnieniu tradycji narodowych w 100. rocznicę insurekcji kościuszkowskiej – bitwy pod Racławicami z 1794 roku. Obraz znajduje się w Rotundzie Panoramy Racławickiej, w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Długość panoramy to 114 metrów, a jej wysokość mierzy 15 metrów.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Piotr Ogrodnik (@piotrodrone)

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Te atrakcje blisko Rynku Wrocław, powinien odwiedzić każdy [11 MIEJSC

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWrocławskie zabytki: Kamieniczki Jaś i Małgosia – historia i mroczna legenda, o których mogliście nie wiedzieć
Następny artykułTramwaj MPK Wrocław wylicytowany dla WOŚP! Kwota robi wrażenie