Te atrakcje blisko Rynku Wrocław, powinien odwiedzić każdy [11 MIEJSC]

0
rynek wrocław
fot. @hosemprevogliadipartire

Te atrakcje blisko Rynku Wrocław warto zobaczyć przynajmniej raz w życiu. Okolice Rynku  przepełnione są perełkami architektury, zabytkami i niebanalnymi atrakcjami dla każdego. Nieważne czy interesuje was architektura, muzea czy pyszne restauracje – opcji jest sporo. 

OSTRÓW TUMSKI

fot. Ostrów Tumski

Jeśli interesują Cię atrakcje blisko Rynku Wrocław to koniecznie musisz zacząć spacer od Ostrowa Tumskiego. Najstarsza i dla wielu, najpiękniejsza część Wrocławia. Spacer magicznymi uliczkami Ostrowa jest na pewno niezapomnianym doświadczeniem. Najlepiej wybrać się wieczorem, kiedy całą okolicę, miękkim ciepłym światłem, oświetlają latarnie gazowe. Warto też pozaglądać w zakamarki wszystkich uliczek, bo kryje się tam naprawdę masa bajecznych widoków. Oczywiście, nie można zapomnieć o wstąpieniu do Katedry św. Jana Chrzciciela, gdzie mieści się punkt widokowy spoglądający na miasto. Miejsce idealne dla entuzjastów historii, ale także dla tych rozmarzonych po męczącym dniu.


OGRÓD BOTANICZNY

fot. Ogród Botaniczny, Alpinarium

Mała kraina kwiatów, czyli “żywe muzeum” sąsiadujące z Ostrowem Tumskim. Najpiękniej wygląda w rozkwicie, ale ma swój niezaprzeczalny urok także w okresie jesiennym. Wstęp wolny dla studentów Uniwersytetu Wrocławskiego, normalny bilet kosztuje 15 zł, ulgowy 10 zł. Niewielka cena za kilka chwil w oazie spokoju w samym środku miasta. Warto wspomnieć, że jest to drugi najstarszy ogród w Polsce i jest wpisany na listę zabytków woj. dolnośląskiego.

Adres: Henryka Sienkiewicza 23

Więcej informacjihttp://www.ogrodbotaniczny.wroclaw.pl/


GŁÓWNY GMACH UNIWERSYTETU WROCŁAWSKIEGO

fot. uni.wroc.pl

Budynek znajduje się zaraz obok Rynku i dla wielu studentów jest pierwszym posmakiem życia studenckiego we Wrocławiu. Na Plac Uniwersytecki dojdziecie ulicą Kuźniczą, gdzie po drodze można zabłądzić do wielu ciekawych knajpek i pubów. Sam gmach nazywany jest Collegium Maximum, a zbudowany został w XVIII wieku. Na pewno warto zobaczyć Aulę Leopoldina, Oratorium Muzyczne i wejść na punkt widokowy na Wieży Matematycznej. W skład kompleksu wchodzi również barokowy Kościół Rzymskokatolicki. Trzeba koniecznie zobaczyć i poczuć monumentalizm całej zabudowy. Dodatkowo, śladem baroku, warto też zajrzeć do ogrodu Ossolineum, który znajduje się zaraz obok kompleksu, a jest naprawdę pięknym, cichym zakątkiem.


MUZEUM NARODOWE I PANORAMA RACŁAWICKA

fot A.Podstawka

Znajdziecie tu wystawy stałe skupiające się na sztuce śląskiej, polskiej i europejskiej oraz różnorodne wystawy czasowe. Można tu podziwiać prace Matejki, Kossaka, Wyspiańskiego czy też wybitnych artystów europejskich. Warta uwagi jest również wystawa Cudo-Twórcy prezentująca rzemiosło i sztukę zdobniczą ze Wschodu. Cena za bilet normalny to 20 zł, za ulgowy 15 zł, a studenci płacą tylko złotówkę. Jeżeli dodatkowo chcecie zobaczyć wystawy czasowe, kosztuje to tylko kilka złotych więcej. Niedaleko Muzeum Narodowego, w rotundzie w Parku Juliusza Słowackiego znajduje się Panorama Racławicka. To ogromne dzieło Kossaka i Styki pokazuje nam trochę jak wyglądał dziewiętnastowieczny odpowiednik historycznej bitwy w kinie 3D. Za zobaczenie Panoramy musimy zapłacić 30 zł normalnie, 23 zł z ulgą.

Adres: Muzeum – plac Powstańców Warszawy 5; Panorama – Purkyniego 11

Więcej informacjihttps://mnwr.pl/


TEATR PIEŚŃ KOZŁA

fot. mat. prasowe

Coś odrobinę innego dla miłośników teatru. Teatr alternatywny skupiający się głównie na muzykalności i sensualności swoich inscenizacji. Teatr prowadzi również warsztaty dla aktorów spoza zespołu. Ciężko opisać doświadczenie jednego z ich spektakli, ale jest to zdecydowanie przeżycie niezapomniane i warte wielu powrotów.  W Teatrze Pieśń Kozła można zobaczyć spektakle takie jak Hamlet – komentarz, Wyspa czy też Pieśni Leara (zwycięzca tegorocznego Festiwalu Bez Granic).

Adres: Purkyniego 1

Więcej informacjihttp://piesnkozla.pl/


OPERA WROCŁAWSKA

fot. Opera Wrocławska

Niesamowite spektakle w pięknym wnętrzu historycznego budynku. Czego chcieć więcej? W repertuarze wielkie klasyki operowe, spektakle własne i inscenizacje niekonwencjonalne czy też baletowe. W październiku będzie można zobaczyć m. in. Nabucco, Carmen czy Orfeusza i Eurydykę. Warto chociaż raz zakosztować Opery Wrocławskiej, a dobre wspomnienia pozostaną z wami na długi czas. Ceny biletów najczęściej wahają się w granicach 50 zł.

Adres: Świdnicka 35

Więcej informacji: http://www.opera.wroclaw.pl/


ULICA WIĘZIENNA

fot. UMW

Bezpośrednio z Rynku można wejść w klimatyczną ulicę Więzienną, gdzie znajdują się pozostałości gotyckiego więzienia miejskiego. Wśród tych surowych, średniowiecznych zabudowań można spędzić czas w jednej z wielu restauracji i chłonąć unikalną atmosferę. Późnym wieczorem w szczególności warto zajrzeć w tą okolicę i usiąść w urokliwym gastropubie Motyla Noga, którego ogródek jest w samym środku dawnego placu więziennego.


MOVIEGATE

fot. moviegate.pl

Brama za kulisy świata filmu ulokowana w zabytkowym schronie na Placu Solnym. W środku zaś kolekcja kostiumów i rekwizytów filmowych z największych produkcji kina światowego takich jak Star Wars, X-Men czy Harry Potter. Dodatkowo można zobaczyć Laboratorium Iluzji, gdzie czekają na was zagadki logiczne i naukowe niesamowitości oraz historyczne muzeum podziemnego schronu. Pozycja obowiązkowa dla każdego kinofila! Bilet normalny w cenie 19 zł, ulgowy 15 zł.

Adres: podziemia Placu Solnego 10A

Więcej informacji: https://moviegate.pl/


EXIT19

fot. exit19.pl

W sąsiedztwie centrum Wrocławia znajduje się naprawdę wiele miejsc typu escape room, ale na specjalną uwagę zasługuje Exit19. Jak w każdym innym miejscu z zabawą tego typu, dajemy się zamknąć w pokoju i poprzez rozwiązywanie tematycznych zagadek, musimy się z niego wydostać. Exit19 oferuje wiele ciekawych scenariuszy i klimatycznych pomieszczeń, a zagadki stoją na wysokim poziomie. Warte uwagi są pokoje Zdrada w Breslau i Obłęd, ale naprawdę trzeba spróbować każdego. Idealne miejsce na wypad z przyjaciółmi i niebanalną zabawę okraszoną gimnastyką mózgu. Cena wejścia w zależności od dnia tygodnia i pory dnia waha się w granicach 200 zł. Nie za tanio, ale przy większej liczbie osób koszt jest do przełknięcia nawet dla studenckiego portfela.

Adres: Ofiar Oświęcimskich 19

Więcej informacjihttps://exit19.pl/


GALERIA NEONÓW

fot. mat. prasowe

Ten plac przy ulicy Ruskiej oświetlają 22 historyczne neonowe szyldy. Wszystkie neony pochodzą z kolekcji fundacji Neon Side Wrocław, założonej i prowadzonej przez Tomka Kosmalskiego. Miejsce jedyne w swoim rodzaju, idealne na spontaniczne sesje zdjęciowe. Podwórko robi największe wrażenie po zmroku, kiedy napisy są rozświetlone, ale warto się tam wybrać nawet w ciągu dnia, bowiem mury otaczające plac przyozdobione są kolorowymi napisami, sentencjami, muralami i graffiti. Wszystko to tworzy unikalny klimat tzw. wrocławskich neonów.

Adres: Ruska 46c

Więcej informacjihttps://www.facebook.com/NEONSIDE/


PAPUGARNIA

fot. Papugarnia

Papugi, liany i tropiki w samym centrum miasta. Idealne miejsce na odpoczynek od zgiełku Wrocławia. W Papugarni znalazło dom niemal pięćdziesiąt papug. Można się z nimi bawić, można je głaskać i karmić specjalnym ziarnem. Zapoznacie się tu z wieloma gatunkami i charakterkami tego ptaka. Papugi są bardzo przyjazne, same podlatują i rozmawiają z gośćmi. Bilet normalny kosztuje 19 zł, ulgowy 15 zł.

Adres: Ruska 62/63

Więcej informacjihttps://www.facebook.com/papugarniadw/


Autorka tekstu: Natalia Poloczek

Sprawdź również: 3 nieoczywiste atrakcje Wrocławia, które musisz poznać!

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane