W magicznym świecie, obsypanym śniegiem, Kolejkowo otwiera drzwi do wyjątkowego doświadczenia zatopionego w aromatycznym świecie korzennego piernika. Miasto z Piernika, już po raz trzeci, przenosi zwiedzających do baśniowej krainy, gdzie korzenne zapachy tańczą w blasku kolorowych lamp, a chatki, ludziki i zwierzątka stworzone z lukrowanego piernika kuszą swoim urokiem.

W sercu tego słodkiego cudu znajduje się Wrocławski Ratusz, kościół, zoo, dom Baby Jagi, dworzec, młyn, piekarnia i setki piernikowych chatek. Miasto z Piernika, jedyna taka wystawa na świecie, waży ponad 1600 kilogramów aromatycznego korzennego ciasta.

To niezwykłe dzieło sztuki cukierniczej zajmuje powierzchnię ponad 150 metrów kwadratowych, a jego powstanie wymagało użycia:

  • aż 200 kilogramów miodu,
  • 50 kilogramów aromatycznych przypraw korzennych,
  • 421 jajek,
  • 210 soczystych cytryn
  • i 465 kilogramów cukru pudru.

Historia wypiekania pierników w Polsce, sięgająca 7 lutego 1293 roku na Dolnym Śląsku, jest integralną częścią tej wystawy. Każdy kęs piernika to kęs historii, która trwa od setek lat, jak opowiada Mistrz Piernikarstwa, Marcin Goetz ze Słodkiej Chatki.

To już trzecia edycja Miasta z Piernika we Wrocławiu, a każdego roku Kolejkowo wzbogaca tę słodką tradycję o nowe elementy. Jakub Paczyński, pomysłodawca Kolejkowa, podkreśla, że każdy element Miasta z Piernika jest wyjątkowy, stworzony ręcznie i starannie lukrowany, co wymaga wielu miesięcy pracy.

Nowością w tegorocznej edycji będą również postacie Dziadka do Orzechów i Baletnicy, stworzone z cukru. Figurki te, ręcznie wymodelowane z masy cukrowej, podkreślają baśniowy charakter Miasta z Piernika. Jowita Woszczyńska, zdobywczyni Mistrzostwa Polski w Dekorowaniu Tortów Expo Sweet 2017 i 2019, oraz Mistrzostwa Świata w Dekoracji Tortów Cake Designers World Championships FIGC Milano 2019, opowiada o godzinach pracy i sercu, włożonym w każdą z tych słodkich postaci.

Miasto z Piernika jest otwarte od 22 listopada, zapewniając rodzinom wyjątkową okazję na spędzenie czasu w otoczeniu aromatycznych pierników i choinek. Kolejkowo, ogromna makieta tętniąca życiem, jest dostępne 365 dni w roku, także w pierwszy i drugi dzień świąt. Miasto z Piernika będzie gościć odwiedzających do końca lutego, a zwiedzanie jest możliwe w ramach biletu do Kolejkowa.

Kolejkowo, położone na I piętrze Sky Tower przy ul. Powstańców Śląskich 95 we Wrocławiu, prezentuje rzeczywistość w 25-krotnym pomniejszeniu.

To nie tylko miejsce dla miłośników kolei, ale także dla tych, którzy pragną doświadczyć magii świata pierników i cieszyć się interaktywnymi scenkami, jeżdżącymi pociągami i innymi pojazdami.

Bilet wstępu kosztuje 39 zł (normalny) i 32 zł (ulgowy).
Dzieci do 3 lat zwiedzają bezpłatnie, a Kolejkowo czynne jest od godzin 10:00 do 18:00.

To doskonała okazja, by zanurzyć się w niezapomnianym świecie słodkich cudów.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułPracownia Aktywnego Korzystania z Technologii we Wrocławiu zaprasza nauczycieli i nauczycielki na konferencję STEAM
Następny artykuł„Jak nazwać pieska?” – wystawa w OPT Zamek we Wrocławiu
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.