Wrocławska Leśnica z dwoma nowymi przedszkolami

0

We wrześniu otwarto dwa nowe publiczne przedszkola we Wrocławiu. Placówka „Lafi” i „Margaret” przy ul. Rubczaka przygotowane są na przyjęcie 258 maluchów.

Zwiększanie liczby miejsc dla dzieci we wrocławskich przedszkolach jest jednym z najważniejszych zadań realizowanych przez miasto. Tylko w latach 2018-2021 we Wrocławiu powstało ponad 5 200 nowych miejsc w 44 lokalizacjach.

W samym 2021 r. uruchomiono 10 gminnych i publicznych przedszkoli – łącznie dla blisko 1400 maluchów. Natomiast w bieżącym roku powstało lub rozbudowano ich 7. W tym publiczne przedszkola „Lafi” i „Margaret” w Leśnicy, do których dzieci chodzą od września.

Placówki publiczne na takich samych zasadach, jak gminne

Nowe placówki w Leśnicy mają status placówek publicznych, czyli są dostępne dla mieszkańców na takich samych zasadach, jak te prowadzone przez miasto. Wyróżnia je to, że są budowane i prowadzone przez organ zewnętrzny, ale w ścisłej współpracy z miastem.

– Chcąc zapewnić we Wrocławiu bogatą ofertę przedszkolną zachęcamy inwestorów zewnętrznych, by budowali tego typu placówki. W szczególności w dynamicznie rozwijających się częściach miasta, które zamieszkują młode rodziny. A takim osiedlem jest m.in. wrocławska Leśnica – mówi Marcin Miedziński z Departamentu Edukacji UM we Wrocławiu.

Przedszkole „Lafi” – to placówka dla 200 dzieci w wieku od 3 do 6 lat (8 grup), działa przy ul. Rubczaka 16a.

– Nasze przedszkole jest trzykondygnacyjne. Na potrzeby dzieci  przygotowaliśmy m.in.: 8 sal przedszkolnych z oddzielnymi łazienkami, salę do nauki języków obcych, salę do zabaw oraz oddzielne szatnie dla każdej grupy – wymienia Andrzej Zalewski z Centrum Edukacyjnego Lafi, które jest założycielem placówki.

Z kolei, przedszkole publiczne „Margaret” funkcjonuje przy ul. Rubczaka 25. Jest to placówka dla 58 maluchów w wieku od 3 do 6 lat.

– To bardzo kolorowe przedszkole i przyjazne dla maluchów. Mamy trzy grupy dzieci. Wszystkie bardzo szybko adaptują się w naszej placówce – zapewnia Marek Rząsowski z Fundacji Konsensus, która założyła przedszkole publiczne „Margaret”.

Obecnie we Wrocławiu funkcjonuje 57 przedszkoli publicznych prowadzonych przez inne podmioty (w 2018 r. roku były zarejestrowane 32). Natomiast do 2024 r. ma powstać kolejnych 7. Po 2025 r. jeszcze jedna taka placówka.

Wrocławskie placówki publiczne powstałe lub rozbudowane w 2022 r.:

 • Publiczne Przedszkole „Pirackie Skarby” ul. Przemkowska – 25 miejsc
 • Publiczne Przedszkole „Wrocławskie Skauty VI” ul. Błotna – 36 miejsc
 • Publiczne Przedszkole „Wesoła Ferajna” ul. Kominiarska – 94 miejsca
 • Katolickie Przedszkole Publiczne we Wrocławiu ul. Paulińska – 100 miejsc
 • Publiczne Przedszkole „LiPi” ul. Cynamonowa 6 – 25 miejsc
 • Przedszkole publiczne ul. Rubczaka 25 „Margaret”– 58 miejsc
 • Przedszkole publiczne ul. Rubczaka 16a „Lafi”– 200 miejsc – 2022 r.

Przedszkola planowane do uruchomienia:

 • Przedszkole publiczne ul. Kluczborska – 50 miejsc – 2022 r.
 • Przedszkole publiczne ul. Starogajowa – 250 miejsc – 2023 r.
 • Przedszkole publiczne ul. Rajska – 200 miejsc – 2023 r.
 • Przedszkole publiczne ul. Marszowicka – 400 miejsc – 2023 r.
 • Przedszkole publiczne ul. Lekcyjna – 200 miejsc  – 2024 r.
 • Przedszkole publiczne ul. Białostocka – 100 miejsc – 2024 r.

Planowane po 2025 r.

 • Przedszkole publiczne ul. Straussa – 200 miejsc

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wrocław: Przy fabryce LG Energy Solution powstaje przedszkole publiczne. Trwa rekrutacja dzieci

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułPILNE! Zmarła Królowa Elżbieta II. Miała 96 lat
Następny artykułWrocław: W weekend odbędzie się parada zabytkowych autobusów
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.