Wrocławska gastronomia będzie zwolniona z opłaty koncesyjnej? Radni będą głosować

0

Radni miejscy będą głosować nad zwolnieniem z opłaty koncesyjnej dla branży gastronomicznej. Dopiero 26.01.2021 r. weszły w życie ustawowe przepisy umożliwiające samorządom przygotowanie uchwał i wprowadzenie przepisów zwalniających lub odraczających płatność tzw. „korkowego”, czyli koncesji za sprzedaż alkoholu.

Z tego rozwiązania skorzystać chce Wrocław zwalniając branżę gastronomiczną z wnoszenia drugiej transzy tej opłaty, która płatna jest do końca maja br.

Prezydent RP podpisał rozwiązania ustawowe dopiero 25 stycznia co znacznie ograniczyło działania tym samorządom, które chciały zwolnić, osłabioną pandemią branżę gastronomiczną, z płatności pierwszej transzy. Bardzo nam  jednak zależy, aby pomóc naszym przedsiębiorcom. Dlatego na lutową sesję Rady Miejskiej przygotowana została uchwała zwalniająca ich z opłaty majowej, czyli drugiej transzy „korkowego” – mówi Michał Młyńczak, radny z Klubu Radnych Forum Jacka Sutryka Wrocław Wspólna Sprawa.

Niezmiennie przedsiębiorców obowiązuje złożenie oświadczenia o wysokości sprzedaży alkoholu i opłacenie pierwszej transzy do 31 stycznia br.

Jednocześnie, tym przedsiębiorcom, którzy „z góry” zapłacili za cały rok – zwracana będzie 1/3 tej kwoty.

Projekt uchwały przygotowany przez radnych Klubu Radnych Forum Jacka Sutryka Wrocław Wspólna Sprawa wniesiony zostanie do porządku sesji planowanej na 18 lutego. Następnie zapisy te podlegać będą ocenie Wojewody Dolnośląskiego.

Z pomocy miasta skorzystać będą mogli, we Wrocławiu, właściciele około tysiąca lokali gastronomicznych, restauracji i barów. – Dzięki miejskiej uchwale oszczędzą około 2 mln złotych. To kolejny element „covidowej” pomocy we Wrocławiu – mówi Marcin Urban, skarbnik Wrocławia.

Warto podkreślić, że miasto pomaga przedsiębiorcom od początku pandemii. Na styczniowej sesji Rady Miejskiej przedłużono zwolnienia od podatku od nieruchomości dla właścicieli firm i organizacji pozarządowych. Pomoc będzie kontynuowana na dotychczasowych warunkach do końca czerwca. Łączna kwota zwolnień w 2020 roku to ok. 17 mln zł.

A to  tylko jeden z elementów Wrocławskiego Pakietu Pomocowego. Przedsiębiorcy cały czas mogą korzystać z odroczeń i rozłożenia na raty należności wobec miasta. Chodzi zarówno o zobowiązania podatkowe, jak i cywilnoprawne, np. płatności za lokale komunalne czy dzierżawę terenu. U zarządców – ZZK i Wrocławskich Mieszkań – można ubiegać się także o obniżenie czynszu za lokale użytkowe nawet do 80%. Każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie.

Na razie, łączna pomoc w ramach wrocławskiego pakietu pomocowego dla biznesu przekroczyła już 20 milionów złotych. Skorzystało z niej 2 tys. podmiotów.

W ubiegłym roku Wrocław przeznaczył na pomoc dla przedsiębiorców, ale także mieszkańców, klubów sportowyych, artystów, czy organizacji pozarządowych,  a także na działania mające na celu zmniejszenie skutków pandemii koronawirusa około 100 mln zł.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułNożownik wbiegł do tramwaju po bójce na przystanku!
Następny artykułNadciąga siódmy sezon Survival Race – miejskiego biegu z przeszkodami!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.