Wrocławianie piją kranówkę? Znamy wyniki badań

0

Co czwarty mieszkaniec Wrocławia pije kranówkę codziennie, kolejne 35% deklaruje, że sięga po nią kilka razy w tygodniu. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu.

Co przemawia za takim wyborem?

Kranówka we Wrocławiu pochodzi z rzek Nyska Kłodzka i Oława, które swoje źródła mają w Sudetach i na Przedgórzu Sudeckim. Wrocławianie piją więc górską wodę. Zanim jednak trafi ona do kranów mieszkańców, jest oczyszczana w dwóch Zakładach Produkcji Wody – „Mokry Dwór” i „Na Grobli”. Uzdatnianie wody uwzględnia oczyszczanie mechaniczne, biologiczne i chemiczne. Woda w obu zakładach jest czyszczona przez nowoczesne filtry piaskowe i węglowe oraz poddawana ozonowaniu i dezynfekcji.

– Nasze MPWiK produkuje wodę najwyżej jakości, dlatego sam wybieram kranówkę i zachęcam do tego wrocławian i wrocławianki. Ekologiczne zmiany zaczęliśmy od siebie – od Urzędu, jednostek miejskich, szkół czy przedszkoli, gdzie już pożegnaliśmy wodę w plastikowych opakowaniach. W przestrzeni publicznej natomiast znów częstujemy wodą ze zdrojów ulicznych. Bardzo mnie cieszy, że coraz więcej mieszkańców i mieszkanek sięga po wodę, którą ma w kranie i tym samym dba o swoje finanse i środowisko – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Dlaczego warto pić kranówkę?

To przede wszystkim oszczędność. Woda z sieci wodociągowej jest duża tańsza niż woda butelkowana. Za litr kranówki zapłacimy mniej niż jeden grosz, tymczasem w sklepie ta sama pojemność kosztuje ok. 1,5 zł. Jeśli codziennie będziemy pić kranówkę zamiast wody butelkowanej, to w skali roku możemy zaoszczędzić ponad 1000 zł. Jednocześnie nie zanieczyścimy środowiska dodatkowymi 19 kg plastiku. Woda z sieci wodociągowej jest bezpieczna i zawiera cenne minerały jak wapń, magnez, sód czy potas. To pierwiastki, które mają duży wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Na stronie www.pijkranowke.pl znajduje się kalkulator oszczędności, gdzie każdy indywidualnie może sprawdzić ile zaoszczędzi, wybierając kranówkę.

Znajdziemy tam też odpowiedzi na popularne pytania: co z kamieniem w wodzie? po co chlor? czy należy stosować filtry do wody?

MPWiK od trzech lat prowadzi akcję edukacyjną #PijKranówkę. Te działania dostrzegła prawie połowa mieszkańców Wrocławia. Co czwarty mieszkaniec Wrocławia wybiera codziennie kranówkę zamiast wody butelkowanej, natomiast ok. 35% wrocławian pije kranówkę kilka razy w tygodniu. Tylko 0,3% zadeklarowało, że nie pije wody z kranu.

Ponad 60% wrocławianek i wrocławian jest zdania, że jakość wody kranowej jest bardzo dobra lub dobra. Jest to wynik bardzo ciężkiej pracy wszystkich pracowników wodociągów, którzy 365 dni w roku, 24 godziny na dobę dbają o to, żeby mieli Państwo świeżą wodę w kranie. I wiemy, że mieszkańcy to zauważają, ponieważ ponad połowa z nich uważa, że woda w kranie poprawiła się w porównaniu do okresu sprzed 5 lat – mówi Marcin Garcarz, wiceprezes MPWiK S.A. we Wrocławiu.

Wzorem lat ubiegłych w tym roku akcja #PijKranówkę będzie prowadzona podczas wielu miejskich wydarzeń – kulturalnych, sportowych czy społecznych. Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, kranówki można także napić ze zdrojów ulicznych znajdujących się w strategicznych punktach Wrocławia, jak plac Solny, park Tołpy czy plac Dominikański.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułDzień Dziecka 2022: 5 wyjątkowych miejsc na Dolnym Śląsku, które warto odwiedzić z dziećmi!
Następny artykułNowa odsłona Pałacu Leipzigera! Zobacz jak wygląda Hotel Altus Palace w środku!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.