Wrocław: Zmiany w rekrutacji do szkół i przedszkoli na rok szkolny 2022/2023

0

W pełni elektroniczna rekrutacja do przedszkoli i szkół podstawowych oraz dodatkowe punkty za aktywny status podatnika w programie Nasz Wrocław to najważniejsze zmiany w naborze do placówek oświatowych na rok szkolny 2022/2023.

Elektroniczna rekrutacja

Podstawową zmianą w naborze – zarówno do szkół i przedszkoli – jest  to, że od 2022 r. rekrutacja do tych placówek prowadzona będzie w pełni elektronicznie. System rekrutacji został bowiem zintegrowany z Krajowym Węzłem Identyfikacji Elektronicznej, dzięki temu nie będzie trzeba już składać papierowych wniosków w placówce.

Rodzic jednak będzie musiał posiadać aktywny profil zaufany lub e-PUAP. W innym wypadku nie wprowadzi on wniosku w systemie rekrutacyjnym i będzie musiał złożyć go osobiście w placówce.

Co jeszcze się zmieni w rekrutacji do przedszkoli?

Aktywny status podatnika w programie Nasz Wrocław

Nowym kryterium, które obowiązywać będzie od najbliższej rekrutacji, jest posiadanie aktywnego statusu podatnika w programie Nasz Wrocław, który zastąpi dotychczasowe oświadczenie rodzica o rozliczeniu PIT we Wrocławiu za rok poprzedzający rekrutację.

W przypadku rekrutacji do przedszkoli – za posiadanie aktywnego statusu podatnika w programie Nasz Wrocław – będzie można uzyskać  50 pkt. Tym samym, stanie się ono najważniejszym kryterium, z największą liczbą punktów.

– Rodzice kandydatów, którzy zamieszkują i rozliczają PIT we Wrocławiu, kształtują budżet naszego miasta. Dlatego niezwykle istotne jest, by realizować ich podstawowe potrzeby społeczne,  do których zaliczyć można zapewnienie ich dzieciom miejsca w publicznych przedszkolach i szkołach – mówi Marcin Miedziński – Zastępca Dyrektora w Wydziale Przedszkoli i Szkół Podstawowych Urzędu Miejskiego Wrocławia. – Wprowadzenie nowego kryterium, związanego z aktywnym statusem podatnika w programie Nasz Wrocław, będzie premiować rodziny rozliczające PIT we Wrocławiu, znacząco ułatwi weryfikację wniosku, a przez to usprawni pracę placówek, jak i przygotowanie dokumentów rekrutacyjnych – dodaje.

Więcej punktów za rodzeństwo

Więcej punktów będzie można uzyskać także za zgłoszenie jednocześnie do tej samej placówki dwojga lub więcej dzieci, bądź dziecka posiadającego już rodzeństwo w danej placówce. W ramach tego kryterium będzie można uzyskać 25 pkt. (dotychczas przyznawano za to 10 pkt.)

– Ta zmiana punktacji preferuje dzieci, które posiadają rodzeństwo w danym przedszkolu. Jest to kolejne wyjście naprzeciw pracującym rodzicom, którzy posiadają więcej niż jedno dziecko. Odprowadzanie ich do jednej placówki z pewnością  będzie sporym udogodnieniem – podkreśla Marcin Miedziński.

Początek rekrutacji 23 marca 2022 r.

 Postępowanie rekrutacyjne z wykorzystaniem systemu informatycznegoData rozpoczęciaData zakończenia
1.Złożyć wniosek o przyjęcie do przedszkola/oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnienie przez kandydata kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym23.03.202230.03.2022
2.Sprawdzić wyniki kwalifikacji w przedszkolu/szkole podstawowej I-go wyboru (Lista dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych)22.04.2022
3.W systemie złożyć ewentualną rezygnację z miejsca  w przedszkolu/szkole podstawowej, do której zakwalifikowało się dziecko25.04.202226.04.2022
4.Sprawdzić wyniki rekrutacji w przedszkolu/szkole podstawowej I-go wyboru (Lista dzieci przyjętych i nieprzyjętych)29.04.2022
 
 Postępowanie uzupełniające z wykorzystaniem systemu informatycznegoData rozpoczęciaData zakończenia
1.Złożyć wniosek o przyjęcie do przedszkola/oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnienie przez kandydata kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym13.06.202215.06.2022
2.Sprawdzić wyniki kwalifikacji w przedszkolu/szkole podstawowej I-go wyboru (Lista dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych)24.06.2022
3.W systemie złożyć ewentualną rezygnację z miejsca  w przedszkolu/szkole podstawowej, do której zakwalifikowało się dziecko27.06.202228.06.2022
4.Sprawdzić wyniki rekrutacji w przedszkolu/szkole podstawowej I-go wyboru (Lista dzieci przyjętych i nieprzyjętych)29.06.2022
   
 Lista dzieci przyjętych do przedszkola/szkoły podstawowej w podziale na grupy31.08.2022

 

Co jeszcze się zmieni w rekrutacji do szkół podstawowych?

Aktywny status podatnika w programie Nasz Wrocław

Dodatkowe punkty w rekrutacji do szkoły podstawowej przyznawane będą również za posiadanie (przez przynajmniej jednego rodzica) aktywnego statusu w programie Nasz Wrocław, który zastąpi dotychczasowe oświadczenie rodzica o rozliczeniu PIT we Wrocławiu za rok 2021 r.

–  W tym przypadku za aktywny status w programie Nasz Wrocław będzie można uzyskać  90 pkt. Ubiegając się o miejsce w szkole podstawowej – podkreśla Marcin Miedziński.

Rekrutacja do szkół podstawowych dwuetapowa

Rodzice, chcący zapisać dziecko do szkoły podstawowej – w pierwszym etapie  – od 16 do 22 lutego br. muszą złożyć w systemie elektronicznej rekrutacji zgłoszenie do swojej szkoły obwodowej, które podpiszą elektronicznie. Przy czym, tu nic się nie zmienia. Wszystkie dzieci mają zapewnione miejsce w tych placówkach (zgodnie z miejscem zamieszkania).

Natomiast, jeżeli rodzice chcą zapisać dziecko do innej, pozaobwodowej placówki, to w dniach 10-14 marca 2022 r. powinni  (w drugim etapie) wypełnić dodatkowy wniosek w elektronicznym systemie rekrutacji. Oczywiście uwarunkowane jest to tym, czy dana placówka posiada jeszcze wolne miejsca.

– W tym drugim etapie wskazuje się dwie wybrane placówki,  w tym obowiązkowo, jako trzecią swoją szkołę obwodową. Pamiętajmy jednak, że kolejność zgłoszeń w elektronicznym systemie nie ma znaczenia. Liczy się wyłącznie liczba punktów zgromadzonych przez kandydata zarówno do przedszkola, jak i szkoły – wyjaśnia Marcin Miedziński.

Rekrutacja do szkół podstawowych rusza 16.02.2022 r.

Zgłoszenie dziecka zamieszkałego w obwodzie szkoły podstawowej do klasy I Data rozpoczęciaData zakończenia
Złożenie zgłoszenia w formie elektronicznej  do szkoły obwodowej16.02.202222.02.2022
Podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych03.03.2022
Złożenie w systemie  ewentualnej rezygnacji z miejsca w szkole podstawowej, do której zakwalifikował się kandydat03.03.202204.03.2022
Podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych
i nieprzyjętych
07.03.2022
Postępowanie rekrutacyjne do szkół,

które dysponują wolnymi miejscami

Data rozpoczęciaData zakończenia
Złożenie wniosku lub zgłoszenia w formie elektronicznej  wraz
z dokumentami potwierdzającymi spełnianie przez kandydata kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym
10.03.202214.03.2022
Podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych 

21.03.2022

 

Złożenie w systemie  ewentualnej rezygnacji z miejsca w szkole podstawowej, do której zakwalifikował się kandydat21.03.2022

 

22.03.2022

 

Podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych
i nieprzyjętych
23.03.2022
Powiadomienie szkoły obwodowej  o spełnianiu obowiązku szkolnego w innej szkoleniezwłocznie

 

Przypomnijmy, w minionym roku otwarto m.in. 10 nowych, publicznych przedszkoli – co oznacza, że w ostatnich 12 miesiącach w mieście przybyło blisko 1400 nowych miejsc dla najmłodszych. To był też rok, w którym zakończono rozbudowę ZSP nr 5 przy ul. Osobowickiej (22 mln zł) oraz SP nr 99 przy ul. Głubczyckiej (15 mln zł). Oddane zostało także do użytku nowoczesne przedszkole dla 200 dzieci przy ul. Dębickiej (9 mln zł). Poza tym, wiele oświatowych inwestycji rozpoczętych w 2021 r. będzie kontynuowanych w kolejnych miesiącach i latach. Oświata bowiem będzie w 2022 r. najwyższą kategorią wydatkową, na którą miasto Wrocław przeznaczy 1,78 mld zł.

Wkrótce we Wrocławiu uruchomione zostaną cztery duże placówki oświatowe.

  • W 2023 r. otwarty zostanie Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Asfaltowej. Będzie to szkoła podstawowa dla tysiąca uczniów i przedszkole dla 200 dzieci.
  • W 2024 r. otwarty zostanie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego przy ul. Cynamonowej. Do placówki będzie uczęszczać 1000 uczniów oraz 200 przedszkolaków.
  • W 2024 r. otwarty zostanie Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Białostockiej. Placówka pomieści 800 uczniów i 50 przedszkolaków.
  • W 2025 r. otwarty zostanie Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Zwycięskiej. Będzie to szkoła dla 1000 dzieci i 8-oddziałowe przedszkole dla 200 maluchów.

Czym jest program Nasz Wrocław i jak aktywować status podatnika?

Program Nasz Wrocław promuje osoby rozliczające swój podatek dochodowy we Wrocławiu. Dzięki udziałowi w programie można otrzymać darmowe wejściówki do miejskich atrakcji (m.in.: Aquaparku, Zoo i Hydropolis), zniżki u kilkudziesięciu partnerów programu, a także tańsze bilety okresowe MPK oraz miesięczny bilet MPK za 1 zł dla podróżujących po mieście z miesięcznym biletem kolejowym.

Od tego roku uczestnictwo w nim będzie także kluczowym kryterium w rekrutacji.  Dlatego, aby zwiększyć szanse dziecka w rekrutacji do przedszkola lub szkoły podstawowej wystarczy zarejestrować się do programu Nasz Wrocław oraz aktywować status podatnika.

W pierwszej kolejności należy założyć konto w programie Nasz Wrocław

Następnie aktywować status podatnika

Oprócz Urzędu Miejskiego przy ul. Kotlarskiej 41 status podatnika aktywować można również w Miejskich Bibliotekach Publicznych we Wrocławiu przy ul.: Krzywoustego 286, Sztabowej 98, Chociebuskiej 8-10.

 

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułKosmiczny pociąg SpaceX nad Wrocławiem! [ZOBACZ]
Następny artykuł#DużoZdrowia dla Babć i Dziadków. Przyjdź na bezpłatne badania!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.