Wrocław wdraża plan oszczędzanie energii. Temperatura w budynkach miejskich max 19 stopni, obniżona temperatura wody i brak Sylwestra na Rynku

0

339 milionów złotych – o tyle więcej Wrocław miałby zapłacić w przyszłym roku za energię elektryczną na oświetlenia miasta, zasilanie tramwajów oraz placówek (szkoły, przedszkola czy instytucje kultury). Zaproponowana oferta wyższa jest o ponad 500 procent w stosunku do tegorocznych cen – dlatego podjąłem decyzję o unieważnieniu przetargu.

Miasto kupuje prąd we wspólnym przetargu dla około 270 jednostek – to między innymi: MPK Wrocław, szkoły, instytucje kultury oraz oświetlenie miasta. W przetargu na przyszły rok wpłynęła tylko jedna oferta – od PGE Obrót S.A – na kwotę 405 mln złotych. To o 339 mln złotych więcej niż w roku bieżącym – obecnie koszt ten wynosi 66 mln złotych.

,,Polska jest w absolutnym kryzysie, pierwszy raz sytuacja jest tak poważna, że zagraża dostarczaniu podstawowych usług dla mieszkańców. Dotyczy to nie tylko Wrocławia. Domagamy się i domagać będziemy stworzenia przez rząd rozwiązań osłonowych – i przypominam, że energie dostarczają nam nie prywatne firmy a spółki należące do skarbu państwa.” – mówi Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.
Za kwotę 339 milionów złotych, którą Wrocław musiałby dopłacić za energię w przyszłym roku można by wybudować m.in. dwie strategiczne inwestycje komunikacyjne po przeciwnych stronach miasta: Aleję Wielkiej Wyspy i obwodnicę Leśnicy. To także suma kluczowych inwestycji sportowych ostatnich lat: remontu Stadionu Olimpijskiego, budowy Wrocławskiego Centrum Sportu, hali przy ul. Racławickiej i dwóch Aquaparków. 339 milionów złotych to niemalże równowartość Trasy Autobusowo-Tramwajowej na Nowy Dwór.
Tylko oświetlenie wrocławskich ulic kosztowało w tym roku 13 mln złotych a teraz – zgodnie z proponowaną ofertą – kwota ta miałaby wzrosnąć o 66 milionów złotych. To oznaczałoby ponad 500 procentowy wzrost – czyli 79 mln złotych za oświetlenie miasta w roku przyszłym.
Według szacunków Związek Miast Polskich, w skali całego kraju samorządy zapłacą za prąd w przyszłym roku o ok. 30 mld złotych więcej, niż wydają obecnie. Dla porównania, to prawie dwa razy tyle, co NFZ planuje przeznaczyć na działanie wszystkich POZ-ów i połowa kwoty, którą wyda na szpitale!
,,Skala podwyżek cen energii jest na tyle wysoka, że bez wprowadzenia rozwiązań systemowych przez rząd, samorządy nie poradzą sobie z jej konsekwencjami. Przed wakacjami nie zostały przyjęte wstępne założenia budżetowe, bo spodziewaliśmy sie takich rozstrzygnięć. Trzy miesiące temu ostrzegaliśmy, że to czysta fikcja by przy ówczesnej drożyźnie i szalejących cenach energii przedstawiać plan budżetowy. Teraz widzimy, ze czarny scenariusz się sprawdza” – dodaje Prezydent

Plan oszczędzania energii

Wrocław, podobnie jak inne miasta w Polsce, przygotowuje się do wprowadzenia planu oszczędzania energii elektrycznej wymuszonego przez gigantyczne podwyżki cen prądu. W ponad 300 miejskich obiektach wprowadzone zostaną nowe zasady oszczędzania. Jeszcze w tym miesiącu podpisane zostanie specjalne zarządzenie z wytycznymi dla zarządców obiektów, a pracownicy zostaną przeszkoleni z zapisów tego zarządzenia. Zalecenia te będą weryfikowane.

Temperatura w budynkach miejskich będzie wynosiła 19 stopni, część pracowników – tam gdzie jest to możliwe – będzie pracowała w trybie zdalnym. W tym zakresie analizowane są jeszcze rozwiązania prawne. Dodatkowo, w miejskich budynkach obniżona zostanie także temperatura wody w kranach. Dyrektorzy placówek edukacyjnych otrzymali informację z prośba o maksymalną optymalizację zużywanej energii elektrycznej.

Wrocław zrezygnuje również z organizacji Sylwestra na Rynku oraz znacznej części iluminacji świątecznych. Membrana Stadionu będzie podświetlana tylko w weekendy, a miejskie budynki i instytucje, zabytki, mosty – nie będą podświetlane nocą w ogóle. Czasowo wyłączane będą niektóre latarnie miejskie. W przyszłym roku zabraknie też dużych imprez – Maratonu Wrocław oraz Europy na Widelcu.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne – gigantyczny wzrost wydatków

W ramach grupy zakupowej dla Miasta Wrocław jest także zakup energii do zasilania tramwajów oraz obsługi zajezdni czy punktów socjalnych. W tym roku MPK zapłaciło za nią 32 miliony złotych – według oferty, która wpłynęła na rok następny – będzie to 194 mln złotych – czyli więcej aż o 162 miliony. Za kwotę 162 milionów złotych MPK mogłoby zakupić 19 tramwajów Moderus Gamma 2 lub 40 autobusów elektrycznych.  Za kilowatogodzinę MPK płaci obecnie 454,40 zł netto, natomiast według oferty z przetargu –  cena za kilowatogodzinę w przyszłym roku wyniosłaby 2680 zł.

 „Zaczęliśmy od siebie – już w tym roku zostały podjęte działania optymalizacyjne, które przyniosły około 25 mln zł mniejsze wydatki. To m.in. fotowoltaika we wszystkich zajezdniach – co daje 17 proc zielonej energii w spółce. Optymalizacja będzie kontynuowana”mówi Krzysztof Balawejder, Prezes MPK. 

Mając powyższe na uwadze, Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, podjął decyzję o unieważnieniu przetargu na energię elektryczną. Nowy przetarg zostanie ogłoszony w listopadzie i będzie obejmował krótszy okres zakupienia usługi –  tj. pół roku.

PRĄD TO NIE WSZYSTKO – KOLOSALNA PODWYŻKA WYWÓZU ŚMIECI

Pierwszy przetarg na wywóz śmieci został unieważniony. Oferty, które wpłynęły opiewały na co najmniej 431 mln złotych rocznie. To o 220 mln zł więcej niż do tej pory. Przekładając to na trzyosobową rodzinę, jej czynsz musiałby zostać podwyższony min. o około 90 zł miesięcznie, tylko z tytułu odbioru odpadów. Tak wysokie podwyżki są nie do przyjęcia, dlatego przetarg unieważniono i obecnie trwa nowe postępowanie: już nie na trzy lata ale na rok, a także ze skorygowanym zakresem usługi.

mat. Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułW czwartek Dzień bez samochodu. Autobusem i tramwajem pojedziesz za darmo!
Następny artykułWrocław Games Week: We wrześniu Wrocław zamieni się w stolicę gier planszowych!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.