W czwartek Dzień bez samochodu. Autobusem i tramwajem pojedziesz za darmo!

0
fot. MPK Wrocław

Muzyczny Tramwaj, czytanie literatury podróżniczej w Parku Tołpy, gra terenowa czy festyn na Górce Słowiańskiej. To tylko niektóre atrakcje trwającego właśnie Europejskiego Tygodnia Mobilności organizowanego we Wrocławiu.

Seria wydarzeń zaplanowanych w większości na Ołbinie i Nadodrzu rozpoczęła się 16 września, a zwieńczy ją Dzień bez Samochodu – w czwartek, 22 września.

Europejski Tydzień Mobilności to kampania Komisji Europejskiej, organizowana co roku od 16 do 22 września. Tegoroczny temat przewodni kampanii to „Lepsze połączenia” – lepiej skomunikowani mieszkańcy oraz miejsca. Celem akcji jest popularyzacja zrównoważonego transportu i zachęcanie mieszkańców miast do wybrania zdrowych, alternatywnych i ekologicznych środków podróżowania: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze, korzystania z komunikacji miejskiej lub carpoolingu.

22 września – Dzień bez Samochodu

W najbliższy czwartek podróżowanie komunikacją miejską i liniami strefowymi będzie bezpłatne – nie trzeba będzie kasować wtedy biletów. To oczywiście kolejna forma zachęty do korzystania z transportu zbiorowego i zrównoważonej mobilności. Akcja jak co roku dotyczy wszystkich linii miejskich – tramwajowych oraz autobusowych (z numerami linii rozpoczynającymi się od 1,2,3 i 6) – i linii strefowych (autobusy z numerami linii z 9 z przodu).

Działania informacyjne

W tym roku powstaje również informator dotyczący możliwości i sposobu przemieszczania się rodziców oraz dzieci w drodze do szkoły, przedszkola lub żłobka. Będzie on ogólnodostępny w wersji elektronicznej w Biurze Zrównoważonej Mobilności UM Wrocławia oraz na portalu wroclaw.pl. Przewodnik stworzył zespół autorski Fundacji na Rzecz Studiów Europejskich (FEPS). Organizacja zaprasza również na panel dyskusyjny w kontekście przestrzeni do parkowania i dostępności oraz problemów związanych z parkowaniem. Odbędzie się on 22 września w Ogrodzie Społecznym Nadodrze przy ul. Rydygiera.

Akcja Park(ing) Day For Fitness

Elementem Europejskiego Tygodnia Mobilności będzie również międzynarodowa akcja Park(ing) Day For Fitness. Od 16 do 22 września (w godzinach 14:00-19:00, w sobotę 12:00-17:00), w aktualnych i dawnych miejscach postojowych, fundacja V4Sport zorganizuje centra aktywności – tzw. P-Spoty. Umiejscowione będą w okolicach Rynku, jako wydzielone przestrzenie, na których proponowana będzie określona aktywność fizyczna. Analogiczne działania będą przebiegać nie tylko w Polsce i we Wrocławiu, lecz krajach takich jak: Francja, Austria, Holandia, Rumunia i Bułgaria.

Harmonogram:

  • 22.09.2022 (czwartek) – panel dyskusyjny. Czas i miejsce: w godzinach 17.30-19.00 | ul. Rydygiera 43a, Nadodrzański Ogród Społeczny.
  • 22.09.2022 (czwartek) – Kino plenerowe Street Films w godzinach 19.30-21.00 | Park Staszica. Wstęp wolny.

Wydarzenia współfinansowane ze środków Gminy Wrocław

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułZAKUPY DOBRZE ZAPROGRAMOWANE  – innowacyjne wydarzenie w Pasażu Grunwaldzkim
Następny artykułWrocław wdraża plan oszczędzanie energii. Temperatura w budynkach miejskich max 19 stopni, obniżona temperatura wody i brak Sylwestra na Rynku
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.