Niegdyś jeden z ważniejszych przedstawicieli architektury postmodernistycznej, a obecnie już tylko kawałek ściany.
Z bliska wygląda to niczym Pomnik Pokoju w Hiroszimie, tylko o wiele mniejszy i nie z tak tragiczną historią. Otoczony płotem Solpol kończy swój całkiem długi żywot, bo otwarty został w 1993 roku. Był to pierwszy dom handlowy we Wrocławiu po upadku komuny. Zbudowany został na podstawie projektu Wojciecha Jarząbka oraz jego zespołu.
Dlaczego ten budynek wywoływał takie kontrowersje?
Głównie za sprawą wyglądu zewnętrznego, oraz płyt ceramicznych w przeróżnych kolorach: żółtym, różowym, beżowym, fioletowym. Wszystko umocowane było na aluminiowym ruszcie, zaś resztę uzupełniały stalowe konstrukcje również w kolorach zielonym czy fioletowym. Budynek miał pięć kondygnacji oraz pod piwniczny budynek z czterema kondygnacjami handlowymi, wszystko to z żelbetonowej konstrukcji. Dodatkowa krytyka spadająca na dzieło pana Jarząbka dotyczyła tego, że stoi tuż przy neogotyckim kościele, co kompletnie do siebie nie pasuje.
Jak to jeszcze wyglądało chwilę przed wyburzeniem?
Od razu po otwarciu cieszył się dużym zainteresowaniem, powierzchnia handlowa na każdej z kondygnacji była wynajmowana, jednakże wraz z początkiem 21 wieku, popularność obiektu zmalała. W mieście pojawiać zaczęło się coraz więcej centr handlowych, czy innych przestrzeni takich jak Solpol. Dla przykładu, w 2019 roku na terenie tego miejsca działały tylko dwa sklepy, magazyn, i garstka biur. Co ciekawe, Polsat kręcił w jego podziemiach serial ‘Bar’ , gdzie grał np. Krzysztof Ibisz. Jednak walka między wyburzeniem go, oraz zostawieniem trwała już od około 2009 roku. Sporo architektów jak i innych osób wstawiało się zanim, mówiąc że jego kontrowersyjny styl wcale nie musi psuć otaczających go zabytkowych budowli, próbowano nawet go wpisać do rejestru zabytków. Jeszcze nawet w tamtym roku na facebooku można było znaleźć wydarzenie dotyczące petycji broniącej Solpolu. Koniec końców, właśnie nastąpił jego koniec.
Poniżej znajdziecie zdjęcia sprzed kilku dni:
Tutaj od drugiej strony:
Czytaj również: Nie tylko Solpol. Wojciech Jarząbek i jego nietypowe wrocławskie projekty budynków