XXVI Festiwal Muzyki Kameralnej „Wieczory w Arsenale” im. Jana Staniendy rozpoczął się we Wrocławiu w piątek 30 czerwca i potrwa do niedzieli 9 lipca 2023. Przed nami jeszcze 3 cudowne „Wieczory”!

W programie pojawią się dwa wieczory z muzyką z pogranicza muzyki kameralnej i rozrywkowej: oprócz koncertu inauguracyjnego Stanisława Soyki odbędzie się też prezentacja niezwykłego projektu „Fado” (sobota, 8 lipca) autorstwa Bastardy oraz zaproszonego gościa – mieszkającego w Polsce Portugalczyka João de Sousa (gitara, wokal). Muzycy sięgnęli po utwory klasycznych twórców gatunku, przede wszystkim Alfredo Marceneiro i Alaina Oulmana, ale także Amálii Rodrigues. O wszystkich aranżacjach można jednak powiedzieć, że wyróżniają się niezwykłą konstrukcją – melodia dotyka bardzo emocjonalnych tonów, pierwszoplanowe są wokal i gitara, a przekaz pozostaje melancholijny i tajemniczy, jak przystało na ducha saudade.

Piątek, 7 lipca 2023, godz. 20:00

Pory Roku

Czterech Pór Roku Antonio Vivaldiego nikomu specjalnie przedstawiać nie trzeba. Podobnie zresztą, jak Czterech Pór Roku w Buenos Aires (Cuatro estaciones porteñas) Astora Piazzolli, bo obok Bolera Ravela to najbardziej chyba popularne utwory muzyki klasycznej. Oba te cykle często są ze sobą zestawiane, ponieważ Piazzolla w dowcipny sposób cytuje w swoich tańcach dzieło Rudego Księdza. Vivaldi swój cykl zaczyna Wiosną, Piazzolla Wiosną kończy, ale obaj odmalowują przed słuchaczami wszystkie kolory, zapachy i odgłosy poszczególnych pór roku… W tym roku usłyszymy te perełki w zjawiskowej interpretacji Roksany Kwaśnikowskiej – tegorocznej laureatki nagrody FRYDERYK w kategorii „Muzyka solowa” za płytę „Rode: 24 Caprices for Solo Violin”.

Program:

  1. Piazzolla – Cztery Pory Roku w Buenos Aires (Cuatro estaciones porteñas)
  2. Vivaldi – Cztery Pory Roku op. 8

Wykonawcy:

Orkiestra Kameralna Wratislavia

Roksana Kwaśnikowska – skrzypce, dyrygent

Bilety: 50 zł (normalne), 40 zł (ulgowe: uczniowie, studenci, seniorzy)

Sobota, 8 lipca 2023, godz. 20:00

Fado

Trio Bastarda wspólnie z João de Sousa odnosząc się do tradycyjnych utworów fado stworzyli nową, oryginalną opowieść muzyczną. Współczesne, autorskie aranżacje i opracowania tych niezwykłych, melancholijnych pieśni dały artystom możliwość swobodnej wypowiedzi i kreacji muzycznej oraz pozwoliły na szczery, pełen emocji przekaz. Owocem tego spotkania jest płyta „Fado”, która ukazała się wiosną 2021 roku nakładem wytwórni Audio Cave. Repertuar to żelazna klasyka fado: utwory Alaina Oulmana, Alfreda Marceneiro czy Amálii Rodrigues brzmią autentycznie i współcześnie, łącząc portugalską tradycję z własnym, oryginalnym idiomem muzycznym. Cudowny artystyczny kwartet sprawia, że przy tej muzyce można się rozmarzyć, zapomnieć, przepaść.

Program:

Fado, w programie m.in.: „Livre”, „Estranha forma de vida”, „Cantiga de amigo”, „Medo”, „Maldição” i inne

Wykonawcy:

João de Sousa – wokal, gitara,

Paweł Szamburski – klarnet,

Tomasz Pokrzywiński – wiolonczela,

Michał Górczyński – klarnet basowy

Bilety: 110 zł (normalne), 85 zł (ulgowe: uczniowie, studenci, seniorzy)

Niedziela, 9 lipca 2023, godz. 20:00

Klasyczny finał

Czy ktokolwiek może sobie wyobrazić Wieczory w Arsenale bez choćby jednego utworu Mozarta? My też nie, więc na finał aż dwie jego kompozycje! Jedno z uroczych Divertiment napisane przez niespełna szesnastoletniego Wolfganga oraz jego Koncert skrzypcowy w wykonaniu Daniela Stabrawy a po przerwie crème de la crème: IV Koncert fortepianowy G-dur op. 58 Ludwiga van Beethovena. Nazywany „Skowronkowym” od sprawiającego wrażenie improwizacji fortepianowego wstępu, ale nie brakuje w nim także typowej beethovenowskiej powagi. Solistą będzie niemiecki pianista, Artysta Stainwaya, laureat Konkursu Beethovenowskiego w Bonn – Hinrich Alpers. Klasyka na finał? O, tak!

Program:

Wolfgang Amadeus Mozart

Divertimento B-dur KV 137

Koncert skrzypcowy D-dur KV 218

Ludwig van Beethoven

IV Koncert fortepianowy G-dur op. 58

Wykonawcy:

Hinrich Alpers – fortepian,

Orkiestra Kameralna Wratislavia,

Daniel Stabrawa – skrzypce, dyrygent

Bilety: 50 zł (normalne), 40 zł (ulgowe: uczniowie, studenci, seniorzy)

Bilety oraz karnety do nabycia:

– na stronie https://www.wieczorywarsenale.eu/?page_id=142;

– w serwisach: Kicket, Ticketmaster, Biletyna, Going;

– stacjonarnie w w salonach Empik oraz sieci sklepów Media Markt na terenie całego kraju

– oraz na godzinę przed koncertami w Arsenale.

www.wieczorywarsenale.eu

www.facebook.com/wieczorywarsena

 

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWrocław: Na scenie plaży HotSpot wystąpi Jann!
Następny artykułWakacyjna #TORYwolucja. W weekend ruszają kolejne prace
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.