#TORYwolucja trwa! Wakacje pod znakiem ważnych remontów

Kompleksowy remont torowiska w ciągu ulicy Legnickiej, wymiana rozjazdu na skrzyżowaniu ul. Świdnickiej i ul. Piłsudskiego czy modernizacja przejazdów drogowych
w torowisku na ul. Kosmonautów. To między innymi zadania, które MPK Wrocław zrealizuje w okresie letnim.

Wrocławski przewoźnik nieprzerwanie, od czterech lat, prowadzi remonty w ramach programu TORYwolucja. Zadania realizowane są przez cały rok, a wakacje są okresem, kiedy następuje kumulacja inwestycji. Lipiec i sierpień to czas, w którym obserwujemy mniejszy ruch na ulicach oraz zmniejszoną liczbę osób, korzystających z komunikacji miejskiej. Wynika to z okresu urlopowego, wakacji w szkołach i zakończenia roku akademickiego. Jest to więc moment, sprzyjający zintensyfikowaniu prac remontowych.

Na pierwszy ogień Legnicka

W czerwcu ruszyła największa tegoroczna inwestycja, czyli remont torowiska w ciągu ul. Legnickiej. MPK wymienia tam ponad 1,4 km toru pojedynczego na odcinku od skrzyżowania z ul. Zachodnią do skrzyżowania z ul. Niedźwiedzią. Oprócz samych torów kompleksowy remont obejmuje sieć trakcyjną. Dodatkowo powstanie nowe odwodnienie i ponad 3,5 tysiąca mkw. torowiska zostanie zabudowanych roślinnością. To kolejny przykład zielonej infrastruktury w mieście, która zwiększy bioróżnorodność
i obniży temperaturę otoczenia.

Dodatkowo wymiany doczekają się przejazdy tramwajowe na skrzyżowaniach z ul. Małopanewską
i Kwiską oraz rozjazd na skrzyżowaniu ul. Legnickiej i Milenijnej. Koszt wszystkich prac to ponad 17 milionów złotych.

Czekaliśmy na możliwość przeprowadzenia tych prac do otwarcia nowej trasy przez Popowice. Dzięki temu tramwaje mogą kursować objazdami, a my możemy kompleksowo zająć się remontem. Chcemy, aby ta inwestycja zakończyła się pod koniec sierpnia – tak, aby ruch tramwajowy na ulicy Legnickiej powrócił wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego – mówi rzecznik prasowy MPK Wrocław Mikołaj Czerwiński.

Kolejne prace już za kilka dni

MPK Wrocław w czasie letnich dni wykona również modernizację przejazdów drogowych w torowisku przy ul. Kosmonautów, a konkretnie na skrzyżowaniach z ul. Wschowską, Złotnicką oraz Kamiennogórską. Pierwszy etap tego remontu rusza już za kilka dni, czyli 8 lipca. W związku z tym pasażerowie MPK będą musieli się liczyć z całkowitym, trwającym dwa dni wyłączeniem ruchu tramwajowego od pętli Pilczyce do pętli Leśnica. W tym czasie zostaną zamontowane tymczasowe przejazdy, pozwalające na wznowienie ruchu, który będzie odbywał się wahadłowo.

Od 8 lipca tramwaje linii 3, 10 i 20 zostaną skrócone do pętli na Pilczycach natomiast autobusy linii 148 i 253 zostaną skierowane w obu kierunkach objazdem od ulicy Małopolskiej przez ulicę Wielkopolską i Rawicką do ulicy Kosmonautów z pominięciem przystanków „Złotnicka” przy skrzyżowaniu ulicy Kosmonautów i Złotnickiej. Dla autobusów wcześniej wspominanych linii, jadących w kierunku centrum miasta, uruchomiony zostanie przystanek tymczasowy na ulicy Wielkopolskiej pomiędzy placem Kaliskim a ulicą Złotnicką.

Co ważne, na wyłączonym z komunikacji tramwajowej odcinku komunikację zastępczą zapewnią autobusy linii 733, które będą kursowały w relacji pl. Jana Pawła II – Leśnica – pl. Jana Pawła II
z częstotliwością co 7,5 minuty.

Po zamontowaniu rozjazdów tymczasowych dla tramwajów na ulicy Kosmonautów w rejonie skrzyżowania z ulicą Złotnicką oraz z ulicą Wschowską, od 10 lipca 2023 roku tramwaje linii 3, 10 i 20 powrócą na trasę do Leśnicy, a kursy linii okresowej 733 zostaną skrócone i będą realizowane w relacji pl. Jana Pawła II – Pilczyce – pl. Jana Pawła II.

Pierwszy etap prac, czyli modernizacja przejazdów na skrzyżowaniu z ul. Wschowską i Złotnicką potrwa około 6 tygodni. Następnie ekipy remontowe zajmą się modernizacją przejazdu przy ul. Kamiennogórskiej. Koszt całej inwestycji to 1,8 mln złotych.

Ekipy remontowe także w centrum Wrocławia

Korzystając z zamknięcia ul. Pomorskiej, MPK Wrocław zajęło się także wymianą rozjazdu, który znajduje się tuż obok remontowanego fragmentu drogi. Dzięki wymianie infrastruktury torowej w tym miejscu nowa zwrotnica połączy się z nowym torowiskiem, powstającym w ciągu ulicy Pomorskiej, zapewniając wygodny i bezpieczny wjazd na skrzyżowanie. Koszt dla tego zadania to aż 2,2 mln złotych.

Kolejny remont dotyczący wymiany rozjazdu oraz krzyżownicy, już niedługo rozpocznie się przy skrzyżowaniu ul. Świdnickiej i ulicy Piłsudskiego. Ta inwestycja jest kluczowym elementem usprawniania systemu transportu miejskiego w tej części miasta.

Przede wszystkim dzięki tym pracom tramwaje zyskają skrajnię. To oznacza, że składy będą mogły swobodnie się mijać bez zatrzymywani będą kursowały objazdami.

Wszystkie szczegółowe informacje, dotyczące zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej, będzie można znaleźć na internetowej stronie przewoźnika mpk.wroc.pl oraz na mediach społecznościowych MPK Wrocław.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWrocław: Ruszyły Wieczory w Arsenale z muzyką kameralną! [POZOSTAŁY 3 KONCERTY]
Następny artykułRusza Festiwal Góry Literatury! Rekordowa liczba miejsc, koncerty, spotkania literackie
Odkryj Wrocław na nowo